'tZwebnpje mei 1996 A Bontbekplevier 1 paar) Op de opspuiting van Scheldepoort kwam 1 paar tot broeden dat waarschijnlijk hetzelfde lot onderging als de twee andere soorten plevieren. Op het strand van Ritthem komt jaarlijks een paartje tot broeden. In 1995 is hiervan geen melding gedaan. Kokmeeuw (±200 paar) Al enkele jaren is er een kolonie gevestigd in de veste van Veere. Vanaf de weg is weinig te zien van deze beschut gelegen kolonie maar op het talud bij de molen heeft men een mooi zicbt op de kolonie. Er kwamen ongeveer 200 paar tot broeden. ROOFVOGELS Buizerd (s2 paar) Twee zekere broedgevallen (nestvondsten) werden vastgesteld bij het Sloe en in Oranjezon. Vooijaars/zomerwaamemingen van territoriale Buizerden werden gedaan op Ter Hooge, in Rammekenshoek, bij Westhove en in het Veerse Bos. De aan wijzigingen op deze plaatsen zijn te zwak om van broedgevallen te spreken maar het is bekend dat Buizerds in de broedtijd zeer onopvallend zijn. Het is zaak om de komende jaren goed op te letten. Er wordt een uitbreiding van het aantal broedparen verwacht. Bmine Kiekendief (7 territoria, exclusief Veerse Meer) Nesten werden niet gelokaliseerd, het aantal territoria is gebaseerd op waarnemingen van broedverdachtte Bruine Kiekendieven. Bekende broedplaatsen waren Westkapelsche Kreek en de Suzannapolder bij Amemuiden. Op verschillende tot nu toe onbekende broedplaatsen werden regelmatig Bruine Kiekendieven gezien tijdens het broedseizoen. Broeden wordt hier waarschijnlijk geacht Dit zijn: Rammekenshoek/Scheldepoort, in rietkraag langs de Sloeweg Noord omgeving St Laurens, Caissonterrein bij Veere en de omgeving van de Oude Veerse- weg bij Middelburg. Sperwer (2 terrotoria) Minimaal twee paar hebben een broedpoging gedaan in de duinstrook tussen Domburg en Vrouwenpolder. Territorium indicerende waarnemingen werden gedaan in Oranjezon en bij Westhove. In Oranjezon is de Sperwer al minimaal twee jaar broedvogel. De Sperwer is vrij onopvallend in de broedtijd en het vermoeden bestaat dat er meer broeden op Walcheren. Ook kleine bosjes zijn al geschikt als broedplaats. Let op waarnemingen van roepende Sperwers in mei en juni! Boomvalk (3-5 paar) Was 1995 een uitzonderlijk goed jaar voor de Boomvalk of werd er beter opgelet dan anders? Zekere broedgevallen waden vastgesteld op Ter Hooge, bij Serooskerke (in een laan) en in Oranjezon. De afwezigheid van de Havik op Walcheren schijnt voor de Boomvalk gunstig te zijn. Dat Boomvalken maar enkele bomen nodig hebben om te broeden duidt op meerdere waarnemingen van mogelijk broedende Boomvalken in de omgeving van Biggekerke en Kleverskerke. Misschien kunnen we dit jaar meer zekerheid krijgen over de laatste twee gevallen. Alle waarnemingen van Boomvalken zijn welkom.' Het paartje van Ta* Hooge bezet een opmerkelijke broedplaats; nadat de Blauwe Reiger z*n jongen heeft grootgebracht neemt de Boomvalk bezit van het nest 't Zwebnpje mei 1996 5. Torenvalk (>22 paar) Op één geval na zijn dit allemaal broedgevallen in nestkasten. In 1996 wordt speciale aan dacht gevraagd voor deze soort Iedereen wordt verzocht lokaties van nestkasten door te geven. Tevens is het belangrijk om te weten of er in de kast gebroed wordt Veel nestkasten staan niet onder controle van de VWG. Pas als alle nestkasten bekend zijn is het mogelijk een nieuwe goede schatting te maken van het aantal broedparen op Walcheren. OVERIGE SOORTEN Dodaars (>40 paar) De broedpopulatie van de Dodaars lijkt de laatste jaren op Walcheren een flinke groei door te maken. In veel van de potentieel geschikte broedplaatsen zijn de laatste jaren broedgevallen vastgesteld. Uitzonderlijke hoge dichtheden werden vastgesteld in de kanalen van het Water wingebied Oranjezon; in 1995 werden daar 12-17 territoria vastgesteld. Andere goede broed- lokaties waren: de Vesten van Middelburg (*5 paar), Torenvliet (2 paar), Ter Hooge (*1 paar), Nollebos (*4 paar), Rammekenshoek 0>3 paar). Elders, voornamelijk grote watergang en, werden nog 8 territoria gevonden, dat brengt het totaal op 40. Roodborsttapuit (10-11 paar) Voor de Roodborsttapuit was 1995, met ongeveer 10 paartjes, een normaal jaar. Nieuwe lokaties zijn het hoge duin bij het Zuiderhoofd van Westkapelle en de Noordweg ten oosten van Vrouwenpolder. Zwarte Roodstaart (>19 territoria) De Zwarte Roodstaart broedt op Walcheren traditioneel in relatief hoge grote gebouwen zoals men die op industrieterreinen aan kan treffen. Het is dan niet verwonder lijk dat de grootste concentratie rond de havens van Vlissingen (10) is vastgesteld. Andere bolwer ken zijn het Sloe (2 Engelsweg) en Arnestein (3). Een kleine afgezon derde populatie bevindt zich in en rond Westkapelle (2). Een nieuwe ontwikkeling is het broeden bij boerderijen. Op noord Walcheren werden twee van dergelijke geval len geconstateerd. Floor Arts, Westerzicht 217 4385 AH, Vlissingen.

't Zwelmpje | 1996 | | pagina 4