VOGELS TELLEN IN ISRAEL (2) matig 'tZwelmpje mei 1996 Na ongeveer een maand gewerkt te hebben met gemiddeld elke week een vrije zondag, besloot ik met drie vrienden eens een hele week vrijaf te nemen en de rest van Israël met een gehuurde Peugot te verkennen. Alan, de bestuurd»: van de auto, kwam uit Engeland en was een ervaren twitcber, wat uiteraard goed van pas kwam, want voor elke nieuwe soort reed hij tot het uiterste(dit natuurlijk tot groot plezier van alle aanwezigen). De rest van de auto werd gevuld met een Ierse en een Bulgaarse vogelaar, gelukkig beide verstaanbaar Engels sprekend. Allereerst gingen we richting Dode Zee waar soorten als Zwartstaart, Witkruintapuit, Waaierstaart- en Bniinnekraaf, Rosse Woestijnleeuwerik, Bleke Rotszwaluw en Arabische Babbelaar in enkele ogenblikken bij elkaar gedekt werden. Voordat het donker werd nog in het zoute 'water1 van de Dode Zee gezwommen wat geen pretje was gezien het feit dat ik net daarvoor het toilet had bezocht (wc-papier was niet echt zacht te noemen en leek wel schuur papier). 's Nachts sliepen we op het stenen podium middenin het oude Romeinse amphitheater in Ein Gedi waar jaren terug wel eens een Palestijnse Bosuil huisde. De volgende ochtend waren we vroeg uit de veren en checkten we de naburige wadi's (droge rivierbeddingen). Na enkele teleurstellende Kleine Groene Bijeneters -Groene zijn veel mooier- stapten we in het steeds smeriger wordende autootje en deden we Massada aan, waar twee Woestijnleeuweri ken het plaatselijke parkeeiplaatsje opvrolijkten. Snel een band verwisselt en 's middags bereikten we uiteindelijk Eilat, om vervolgens weer ouderwets door te scoren. Witoogmeeuw, Gestreept Zandhoen, Rifreiger, Barbarijse Valk, Monniks-, Rouw- en Cyprus Tapuit, Zwart- maskerduifje, Huisgors, Noordse Nachtegaal, Temmincks strand- en Witbandleeuwerik en vele andere soorten waren allemaal prachtig te zien. Ook mooi te zien waren de ruim tachtig soorten vissen die ik in enkele uren tijd bij elkaar 'snorkelde' in Eilat Coral Reef. Dit heeft een grote indruk op mij gemaakt en ik raad bet dan ook iedereen aan. Na bet afdrogen had ik zelfe geen zin meer in vogelen, terwijl ik toch geen bal om vissen gaf. Regen hadden we ook en dat is een grote zeldzaamheid in Eilat, het regent daar namelijk maar acht dagen in het jaar. Overigens het melden waard was een groep van meer dan 10.000 Balkansperwers die voor de bergen van Jordanië zweefden. Eilat is duidelijk ook in het najaar 'the place to be'. Een paar dagen later reden we met grote snelheid de Negev-Desert in om de wat moeilijkere woestijn-specialiteiten te zoeken. Honderdvijftig kilometer per uur was steevast het gemiddel de want op de lange, rechte wegen was er vaak geen kip of ander gevogelte te zien (op enkele struisvogel-farms na). Naast een op een kleine heuvel gelegen militair strafkamp ligt de al jaren bekende drinkplas voor allerlei soorten zandhoenders en een bezoekje daaraan lede ons dan ook op z'n plaats. Helaas was het van korte duur want een oplettende en vervelende leger-patroulle stuurde ons na nauwelijks twintig minuten terug de woestijn in. Gelukkig hadden we op één na alle zandhoenders en een schitterende kraagtrap al gescoord zodat we even later toch met brede grijnzen de zandbak in ging»). Voor alle zekerheid belandden mijn volle fotorolletjes raider de stoelen. Dit was geen overdreven voorzorgsmaatregel want een paar uur later waren we bij de grens van Israël en Egypte per ongeluk de Gaza-strook ingereden. Een met stofbedekte groene leger-jeep maande ons om te stoppen en na een kwartiertje uitleggen zaten we weer op het goede pad -naar "huis"-, Bet She'an. Daar aangekomen heb ik nog tot eind oktober ge werkt en dit is me zeer goed bevallen. Een ieder die iets wilt weten over het werken in de Northern Survey Israël kan hierbij terecht bij ondergetekende. Tobi Koppejan, Nassaulaan 79,4332 XP, Middelburg 't Zwelmpje mei 1996 1 M1DWINTERTELLLNG 1996 Inleiding Voor de dertiende achtereenvolgende maal werd pp Walcheren deze telling gehouden. Deze telling is een onderdeel van de International Waterfowl Census die door het International Waterfowl and Wetlands Research Bureau (IWRB) wordt georganiseerd Sinds 1993 wordt de landelijke coördinatie en verslaglegging door SOVON uitgevoerd, terwijl Gerard van Zuijlen als coordinator voor Zeeland is aangesteld. Vanaf 1992 worden ook in het binnenland verblijvende meeuw») geteld, dit ter completering van de algehele telling van deze soort in het delta gebied. Geheel binnendijks Walcheren weid in het weekeinde van 13 en 14 januari geteld. Doordat niet door iedereen op dezelfde dag werd geteld is het mogelijk dat soorten welke zich veelvuldig verplaatsen dubbel zijn geteld. Het weer De december maand van 1995 was de koudste van deze eeuw. Ook Zeeland zij het in mindere mate was in de greep van koning winter. Het gevolg was het dicht vriezen van sloten, watergangen en de kreek van Veere. Een week voor de telling sloeg het weer echter om en kregen we te maken met temperaturen van 5-10 graden boven nul. Ook het telweekend kenmerkte zich door lente achtige temperaturen met zon en weinig wind. Ondanks de strenge vorst periode voor de telling, bleven grote aantallen Ganzen en Smienten achterwege. Ver moedelijk bad dit te maken met de geringe hoeveelheid sneeuw in deze periode. Tabel 1.Het weer tiidens de tellingen jaar zicht wind temp. jaar zicht wind temp. 84 goed zw 8-9 6 90 slecht zw 3-5 5 85 slecht o 2-3 -6 91 goed n 4-5 5 86 goed w 5-6 6 92 goed/matig n 1-3 6 87 matig o 2-3 -5 93 goed zw6-7 10 88 zw 4-5 6 94 goed n 4-5 5 89 goed w 5-6 8 95 goed/matig zw 4-5 6 96 goed zo 4-5 8 Resultaten Ondanks de strenge winter bleven de aantal getelde vogels achter in vergelijking met de strenge winter van "85 en *87. (zie fig. 1). Wel trad er een verschuiving voor in de soorten. Iets meer Ganzen, Eenden en Meerkoeten maar minder Kieviten en Goudplevieren. Opmerking bii enkele soorten Aantallen Doodaars verschillen niet veel van jaar tot jaar. Voor de vorstperiode waren nog vele aanwezig in de watergangen op Walcheren. Tijdens de telling waren ze alle») nog maar te zien op het K.d.Walcheren (82 exx.) de kreek van Westka-

't Zwelmpje | 1996 | | pagina 5