aantal getelde vogels roofvogels 'I Zwelmpje mei 1996 5 pelle slechts 5 en op de spuikom van Ritthem (14 exx). De Blauwe reiger was met 57 exx. goed vertegenwoordigt en werd overal op Walcheren waargenomen. Voor het eerst sinds jaren werden er weer Roerdompen op Walcheren gezien. (uitfozondord meeuwen/aksten) aantal ezz. z 1000 M BS 80 87 88 80 00 01 82 S3 84 05 efi jaren HDD aantal azz. temperatuur fig.l Een verbleef er op de vestings wallen van Veere, de andere in de omgeving van Biggekerke. In dezelfde periode waren er nog enkele meldingen el-ders op Walcheren. De aantallen Waterhoentjes zaten weer wat in de lift. De meesten werden gezien bij de waterzuivering in Ritthem (165 exx.) en pp weilanden in de buurt van boerderijen en watergangen. De Meer koet bereikte met 3254 exx. een record, en was te vergelijken met de strenge winter van '87. De meesten waren aanwezig op de dijken langs het K.d. Walcheren. Andere plaatsen waren de Perduinsweg, spuikom Ritthem, kreek Rammekens en de wallen van Veere. Ganzen/Zwanen Ondanks de strenge vorstperiode in december bleven grote aantallen achterwege. Missen we ieder jaar wel een soort dit jaar waren echter zij het soms met een tiental exx. alle soorten aanwezig. Voor het eerst sinds jaren werden er weer Kleine Rietganzen gezien, ze verbleven ten n.o. van Gapinge. Rietganzen werden gezien ten aw. van Grijpskerke en ten zuiden van "Ter Linde" Een groep van 900 Kolganzen verbleef aan de Oude Veerseweg. Opmerkelijk waren deze winter de aantallen Grauwe Ganzen op Walcheren. Tijdens de telling werden er 45 gezien tussen M'burg en Gapinge en nog eens 7 nabij Grijpskerke. In totaal werden 72 Kleine Zwanen geteld. In Hoogelande zat grootste groep n.l. 41 exx. terwijl er nog eens 17 werden gezien in Welzinge. Een ervan met een blauwe halsring (288P) dezelfde vogel was vorige winter ook aanwezig maar toen in de omgeving van Kleverskerke. Ruim 100 Knobbelzwanen werden er gezien, de meeste ten noorden van Meliskerke, omgeving van Ritthem, Welzinge en Oude Veerseweg. 't Zwelmpje met 1996 SL Eenden De laatste jaren lopen de aantallen van de Wilde eenden weer wat op.Ook de Wintertaling deed het met 64 exx. goed. De meesten 54 exx. verbleven op de spuikom van Ritthem. Daar verbleven ook 58 van de in totaal 86 getelde Bergeenden. Hoewel het aantal Smienten (562 exx.) niet erg hoog was, is het toch het hoogste aantal sinds de winter van '87. Vijfhonderd werden er gezien op de oude Sloekreek terwijl er nog zo,n 50 op de spuikom van Ritthem zaten. Dankzij het ijsvrij zijn van de Veerse kreek konden daar bijna 600 knifeenden worden geteld. Voorts verbleven er tientallen exx. op het K.d.W. en de kreek van Ritthem. Op de spuikom aldaar verbleven ook nog eens zo,n 300 exx. Daar waren ook 160 Tafeleenden aanwezig, andere plaatsen waren de Veerse kreek (88exx.) en de kreek van Rammekens (37 exx.). Daar verbleven ook 15 Brilduikere. Een opmerkelijk verschijnsel waren de 7 aanwezi ge Nonnetjes op de Westkappelse watergang ten noorden van Klein Mariekerke. De overige waren aanwezig op de Veerse kreek. Op enkele na verbleven alle Middelste zaagbekken op het K.d. Walcheren. Roofvogels De Buizerd deed het evenals vorig jaar met 42 exx. weer goed. Een niet eerder gehaald aantal van 46 Torenvalken werden verspreid over Walcheren gezien. Er werd slechts een Smelle- ken waargenomen. Het verloop van de aantallen roofvogels is nog eens weer gegeven in fig.2 jaren lïïïïll im*Ilek»o I I bLUokradltf Hl apanrar WÊÊ bulaafd Easil torenvalk fig.2 Steltlopers De strenge vorst in december deed de Kievit massaal zuidwaarts trekken, ook de Goudple vier hield het deels voor gezien. Een groep van naar schatting 1000 exx. was nog aanwezig ten n.o. van Sint Laurens. Daar in tegen was een record aantal van ruim 2100 Wulpen ver spreid over heel Walcheren aanwezig. Kennelijk zien zij langer kans om in de bevroren

't Zwelmpje | 1996 | | pagina 6