V Zwelmpje augustus 1996 9 Hoe dan ook, het najaar was nog niet voorbij en november leek veelbelovend. Een harde noord-westen wind blies in de eerste dagen van de maand veel kleine alken naar de kust en op 3-11-1995 vlogen ze dan ook bijna om je oren (meer dan 50 ex. die dag). Een papegaaiduiker was overigens een leuke bonus. De dag erna zag er veel minder veelbelovend uit, te meer omdat de wind vrijwel afwezig was. Vogelaars, daarentegen, waren op deze koude zaterdag ochtend toch met acht personen vertegenwoordigt en dat levert dan uiteraard weer de onver mijdelijke Roodhalsfuut of Parelduiker op. Gido Davidse was het, die deze dag een geheel andere wending gaf, door omstreeks 8.15 te roepen dat hij een vreemd meeuwtje zag die vrij links het vuurtorentje al gepasseerd was. Enkele seconden erna had ik het beestje in m'n fonkelnieuwe scoop en riep meteen dat het "potverdomme een Ross' Meeuw was. Helaas miste de vogel deze kreet en vervolgde zijn weg naar zuid. Toch was er iets dat de vogel deed twijfelen (de zeldzame verschijning van Ali Wieland op de telpost misschien en koerste weer naar noord waarbij hij zich wat beter liet zien. De volgende kenmerken werden genoteerd: opvallend lange en spitse vleugels; (niet rond en kort zoals Dwergmeeuw) grijze rug en lichtere kop; zwarte diagonale band met spierwitte 'driehoeken' op de bovenvleugel; zwart eindbandje met uitstulpinkje op de witte staart; grijze ondervleugel met witte armpenbaan; Van veel meer betekenis waren de vlucht en het gedrag. De vlucht was duidelijk sternachtig, op een manier zoals ik nog nooit een 'dwergmeeuw1 had zien vliegen -behalve op 22-11-1992 langs IJmuiden- en de vogel bidde ook veel waarbij hij zich van een paar meter in het water liet vallen. De Ross' Meeuw vloog daarna gedurende een klein half uur heen en weer langs de telpost en werd nu door iedereen van iets dichterbij bekeken. 2Vijf dagen daarna twitchte ik nog een bijna adult winter Ross' Meeuw langs IJmuiden en ook bij dit beestje vielen de lange, spitse vleugels en de stern-achtige vlucht weer op. Indien aanvaard zou dit het vijfde geval voor Nederland betekenen. De vogel van IJmuiden werd enkele dagen erna eveneens langsvliegend naar zuid bij Westka- pelle gemeld. Tobi Koppejan, Nassaulaan 79,4332 XP, Middelburg INVENTARISATIE HUISMUS EN SPREEUW 1996 Inleiding Omdat vrijwel niets bekend is over aantallen en dichtheden van op Walcheren broedende Huismussen en Spreeuwen werd dit jaar speciale aandacht besteed aan het broedvoorkomen van deze soorten. Helaas was het animo gering zodat slechts enkele proefgebieden werden geïnventariseerd. Floor Arts inventariseerde de wijk Westerzicht, Vlissingen (c. 17,5 ha) en Jaco Walhout telde de broedparen van beide soorten in de binnenstad van Middelburg (c. 140 ha), industrieterrein Ramsburg (c. 16 ha), de aangrenzende arbeiderswijk ten oosten van de Veerseweg (c. 7,5 ha) en de lintbebouwing langs beide zijden van de Veerseweg tot buiten de bebouwde kom van Middelburg (c. 1 kilometer, c. 7,5 ha). 't Zwelmpje augustus 1996

't Zwelmpje | 1996 | | pagina 6