7 Zwelmpje augustus J996 11 Methode Alle gebieden werden éénmaal fietsend of lopend bezocht. Van de Spreeuw werden alleen zingende mannetjes, broedverdachte vogels en eventuele nestvondsten ingetekend. Van de Huismus werden alle mannetjes geteld en op kaarten ingetekend. Westerzicht werd in het geheel geïnventariseerd op 21/04 (ochtend). De gebieden in Middelburg werden bezocht op 03/04, 09/04, 10/04, 15/04 en 17/04 (steeds ochtendtellingen, totale inventarisatietijd 8 uur). De teldata vallen binnen de door SOVON genoemde uiterste data van beste inventarisatietijd. Aantallen en dichtheden Huismus: In Westerzicht werden totaal 99 cfcf Huismus geteld, wat neerkomt op een dicht heid van 565 territoria/ 100 ha. In de binnenstad van Middelburg hielden zich totaal 381 Huismussen op (272 terr./100 ha), tegen 35 in de arbeiderswijk "Veerseweg" (367 terr./100 ha), 6 op industrieterrein Ramsburg (38 terr./100 ha) en 50 op en om de woningen langs de Veerseweg (665 terr./100 ha). De dichtheden zijn dus het hoogst in de oudere nieuwbouw wijken (jaren zeventig) zoals Westerzicht. De meeste (rijtjes)huizen langs de Veerseweg zijn in dezelfde tijd gebouwd. In de binnenstad zijn de dichtheden aanzienlijk lager. De soort ont breekt hier grotendeels in het winkelcentrum, het abdijcomplex en uiteraard rondom de nieuwe flats in het maisbaaigebied. Arbeiderswijken vormen een geschikt broedbiotoop voor de soort, al blijven de dichtheden achter bij die van de "jaren-zeventig-wijken". De lage dichtheid op industrieterrein Ramsburg is nauwelijks verrassend. Spreeuw: In vergelijking met de Huismus is de Spreeuw opvallend schaars. In Westerzicht werden 11 zingende vogels geteld (63 terr./ 100 ha), in de binnenstad van Middelburg 38 (27 terr./ 100 ha), in de arbeiderswijk "Veerseweg" 16 (213 terr./ 100 ha), op Ramsburg 3 (19 terr./ 100 ha) en langs de Veerseweg 6 (80 terr./100 ha). Een opvallend hoge dichtheid dus in de arbeiderswijk, waar met name de vele (onafgedekte) schoorstenen een goede broed- gelegenheid vormen. In de binnenstad van Middelburg is de soort ronduit schaars en is de dichtheid maar weinig hoger dan op industrieterrein. Betrouwbaarheid Beide soorten zijn gezien hun broedhabitat lastig te inventariseren. Zingende Spreeuwen zijn makkelijk te lokaliseren, maar de zangaktiviteit is wisselend. Soms werden in de deelgebieden kleine groepjes fouragerende Spreeuwen aangetroffen, waarbij het onduidelijk bleef of hier ook territoriumhoudende vogels uit de wijk bij waren. De genoemde aantallen moeten dan ook als een absoluut minimum worden gezien. De Huismus is nog lastiger te inventariseren. In overzichtelijke nieuwbouwwijken zullen weinig mussen gemist worden, maar in arbeiderswij ken en vooral in de binnenstad ligt dat anders. In de smalle binnenstadstraatjes hoor je de Huismussen soms wel roepen op de daken, maar blijven de vogels onzichtbaar. Daarnaast is de achterzijde van sommige huizen op geen enkele manier van de straat te zien, zodat ook daar Huismussen gemist zullen zijn. Waarschijnlijk is in de binnenstad minimaal 10% van de Huismussen gemist (gecorrigeerd zou dit betekenen dat er 419 o"o" in de binnenstad zitten (299 terr./100 ha). Tenslotte Deze i nventarisaties geven voor het eerst een beeld van het voorkomen van beide soorten op Walcheren. Om een completer beeld te krijgen is het de bedoeling ook volgend jaar een aantal deelgebieden te inventariseren (o.a. boerderijen, dorpen, nieuwbouwwijken in Middelburg, centrum Vlissingen etc.). Pas dan kan een totaalschatting voor Walcheren worden gemaakt en kan bijv. worden getoetst of een totaal schatting van 7500-8000 paar Huismussen voor Middel- 7 Zwelmpje augustus 1996 12 burg (gebaseerd op extrapolatie m.b.v. dichtheden in verschillende wijktypen) reëel is. Gemo tiveerde tellers kunnen zich nu al aanmelden bij ondergetekende! Voor dit jaar wil ik Floor bedanken voor zijn bijdrage aan dit onderzoek. Jaco Walhout, Verwerijstraat 25,4331 TA Middelburg. VERSLAG LEDENVERGADERING 24 APRIL 1996 Aanwezig: 7 leden. Mededelingen -De VWG is zeer geïnteresseerd in lokaties van torenvalkenkasten zodat er komend jaar een goede en gerichte inventarisatie kan worden gedaan van het aantal broedparen van de Toren valk. Een ieder die nog kasten weet te hangen wordt verzocht dit te melden bij Floor Arts. Op de vergaderingen is een kaart aanwezig waarop de lokaties van de nestkasten kunnen worden ingetekend. -Ook dit jaar worden weer gegevens verzameld over broedgevallen van roofvogels. Broedver dachte gevallen kunnen gemeld worden aan de waarnemingensecretaris. -Een persbericht naar de PZC over het rapen van Kievitseieren op Walcheren werd opgepakt door de krant. De volgende dag stond er een bericht op de voorpagina van de Zeeland bijlage. Het standpunt van de VWG was goed verwoord. Rondvraag -Fred Twisk heeft in de omgeving van Vrouwenpolder één roepende Steenuil gehoord. Nader onderzoek leverde niet meer roepende Steenuilen op. Na-pauze Contactavond met Staatsbosbeheer - regio Delta. Staatsbosbeheer werd vertegenwoordigd door Anton van Haperen (stafmedewerker beheer) en Bram Vader (boswachter Walcheren en Zuid-Beveland). Anton gaf een duidelijke inleiding over de structuur, taken en toekomstplan nen van Staatsbosbeheer. Staatsbosbeheer gaat een nieüwe lijn voeren. Naast beheer krijgen recreatie en natuur meer nadruk. Er werd ook aandacht besteed aan de fusie met regio Brabant-West en de gevolgen van de ruilverkaveling op Walcheren voor Staatsbosbeheer. Na deze inleiding werden allerlei vragen van de leden beantwoord. Er waren o.a. vragen over jacht, bosaanplant op Walcheren en het kappen van Iepen. Mogelijkheden tot samenwerking zijn besproken. Er is behoefte aan wederzijdse uitwisseling van inventarisatie- en tel-gege- vens. Staatsbosbeer staat open voor suggesties en ideeën over de inrichting en beheer van hun terreinen. Er zijn mogelijkheden voor projekten zoals Ijsvogel- of Oeverzwaluw- wandjes. Hierbij wordt dan wel de inzet van vrijwilligers gevraagd. Anton van Haperen en Koos Ettema kunnen hiervoor worden benaderd. Problemen met betrekking tot het dagelijkse beheer kunnen op Walcheren en Zuid-Beveland gemeld worden aan boswachter Bram Vader (0118 592369). Piet de Keuning (0118-501625) is boswachter van het Veerse Meer en Noord- Beveland. Bij de VWG is een folder verkrijgbaar met nuttige informatie en adressen van Staatsbosbeheer Regio Deltagebied.

't Zwelmpje | 1996 | | pagina 7