Zwelmpje febniari 1997 20 VERSLAG LEDENVERGADERING 28 AUGUSTUS 1996 Aanwezig: 11 leden Mededelingen - De KNNV heeft de vogelwerkgroep gevraagd of er iemand is die een lezing kan houden over wintervogels. Belangstellenden kunnen zich opgeven bij Floor. - Dhr. Niewenhuyzen uit Gapinge heeft de Werkgroep om steun gevraagd in zijn strijd tegen de gemeente Veere over het gebruik van knalapparaten om vogels te veijagen. Normaal is dat de knalapparaten zo staan afgesteld dat ze om de 10 of 15 minuten een knal laten horen. De gemeente Veere heeft op advies van jagers bepaald dat de boeren elke 5 minuten mogen knallen. Wij vermoeden dat de jagers uit eigenbelang handelen. Immers, als er om de 5 minuten geknald wordt, wennen de vogels eerder aan het geluid en mogen de jagers eerder in actie komen. De vogelwerkgroep onderneemt actie om de gemeente op andere gedachten te brengen. Rondvraag - Dhr. Schaap heeft een woudaapje losgelaten op de Middelplaten. - Jan Meulmeester is op zoek naar een opvolger die de nestkasten in Vlissingen gaat controle ren. - Luud Persijn meldt dat er op dit moment 10 broedparen kerkuilen bekend zijn op Walche ren. Nog niet alle gegevens zijn binnen, dus er kunnen er nog bij komen. - MICMEC Walcheren heeft een vacaturebank voor vrijwilligers opgericht. De vacaturebank richt zich met name op natuur- en milieuorganisaties. Organisaties die vrijwillers nodig hebben kunnen zich bij het MICMEC aanmelden. Na-pauze programma Na maandelang uitstel was het eindelijk zover: de mistery bird competition zou eindelijk worden gehouden. Leek het maar zo of werd het toilet wat meer bezocht dan anders en trilden de vingers licht bij het aansteken van een sigaret. Hoe dan ook, nu was de tijd gekomen dat de mate van veldkennis genadeloos aan het licht zou komen. Dat de meeste Walcherse vogelaars deze confrontatie niet aandurfden is jammer maar allerzins te begrijpen. Een aantal van de dapperen die wel waren gekomen zullen na het zien van de eerste tien dia's gedacht hebben dat ze ook beter thuis hadden kunnen blijven. Mark Zekhuis pijnigde de aanwezigen met 35 dia's waarop soms met moeite een vogel te onderscheiden was. Uit het moedeloos zuchten kon worden opgemaakt dat een 100% score er voor niemand in zat. De uitslag kan gerust een verrassing genoemd worden. Het jong talent in de persoon van Marcel Klootwijk liet de gevestigde Walcherse vogelaarsgarde zijn hielen zien met zijn score van maar liefst 27 goed! Met dit resultaat liet hij Jaco Walhout (21 goed), Floor Arts (20 goed), Peter Meininger en Gerwin Geerse (19 goed) ver achter zich. Ook voor degenen die meedoen belangrijker vonden dan winnen was deze avond geslaagd. Wellicht hoeft hel niet bij een eenmalige gebeurtenis te blijven. Paul Vader (11 goed) 'i Zwelmpje februari 1997 21 ONDERZOEKSMEDEDEITNGEN SCHOLEKSTER STERFTE AAN DE WALCHERSE KUST (ZL) januari/februari 1996 Inleiding: Aanleiding voor dit (beknopt) verslag is het vinden van veel geringde Scholeksters tussen de vele honderden welke in voornoemde twee maanden o.a.) langs de kust van Walcheren werden gevonden. Doordat geen navraag is gedaan bij het vogeltrekstation zullen ongetwij feld meerdere geringde exx. zijn gevonden welke mij onbekend zijn gebleven. Derhalve is dit overzicht niet compleet, maar wel interessant genoeg om er verslag van te doen. dood gevonden Scholeksters onderverdeeld naar leeftijd 6-10 10-15 15-20 20-25 minstens bereikte leeftijd In Jaren kust Walcheren '96 Algemeen Het strenge winterseizoen '95-'96 zorgde ervoor dat vele Scholeksters van uit het noorden van ons land vnl de Waddenzee zuidwaarts trokken. Meldingen hiervan kwamen o.a. uit Westkapelle (ZL). Gigantische aantallen passeerden daar op 25 jan. de kust (13-17 uur 4961 exx.) de volgende dag trokken nog eens ruim 9000 exx. voorbij (1). Vogels welke de Zeeuw se Delta introkken hadden nog en redelijke kans te overleven. Echter (verzwakte) vogels welke op de kust van Walcheren terecht kwamen maakten ivm het beperkt voedsel aanbod (strand met hier en daar een strekdam) weinig kans om te overleven. Ook vogels welke richting Frankrijk trokken maakten weinig kans om te overleven, echter nu wachtte de dood door het geweer. Aantallen In de maanden januari en februari werden naar schatting 175-250 dode Scholeksters aan de Walcherse kust gevonden. In heel de Zeeuwse Delta werden tegen de 3000 dode Scholeksters gevonden (2). Onder de op Walcheren gevonden vogels bevonden zich 22 geringde exx. (voor zo ver mij bekent). De eerste geringde vogels werden begin januari gevonden en waren in de Zeeuwse Delta geringd. De eerste in het noorden van ons land geringde vogels werden dood aangetroffen in de laatste week van januari. Dit komt goed overeen met de massaal waarge nomen trek langs de kust in die periode.

't Zwelmpje | 1997 | | pagina 12