3 plas (PLM). Grote Lijsters werden vanaf 03/02 weer regelmatig gemeldt. Van 11/12-25/12 foerageerden 2 Zwarte Mezen in Westerzicht, Vlissingen. Op 14/12 zat er één in Ooost- Souburg (AJ). Wederom was er een winterwaarneming van een Buidelmees uit het Veerse Meergebied: 10/01 1 Haringvreter (JT). Tjiftjafs werden gezien in Oranjezon op 06/12 (AJ, RJ), bij Westkapelle op 15/12 (RS), in de Verwerijstraat, Middelburg op 02/02 (JW) en in Koudekerke op 03/02 (ES). Twee Zwarte Roodstaarten verbleven op 15/12 nog bij Westka pelle (RS). Bonte Kraaien overwinterden in het Zuid-Sloe (23/12 5 (JW)) en bij Veere (11/01 1 (RS)). Drie Russische Kauwen werden op 26/12 uit een groep Kauwen langs de Zandvoort- weg gepeuterd (JL). Meldingen voor het overzicht van maart, bezorgen! Een Appelvink zat op 24/12 in Schel lach (JL). Drie stuks waren op 04/02 present bij de ingang van Oranjezon (ES), waar op 07/12 een Kruisbek werd waargenomen (AJ, RJ). Sijzen werden regelmatig gemeld, bijv. jan-feb 10 in de Verwerijstraat (JW), 06/12 30 Oran jezon (AJ, RJ), 14/02 5 Koudekerke (FA) en 28/02 30 Vlissingen (FA). Niet minder dan 50 Barmsijzen werden op 06/12 gezien in Oranjezon (AJ, RJ). Op 06/02 zaten er 2 in het Nollebos (PLM, PAW). Vijf Fraters vlogen op 14/12 over de vuilstort Midden-Zeeland (PLM). Sneeuwgorzen scharrelden rond op de veerse Dam op 25/01 d" (JT), op de zeedijk bij Ritthem op 17/01 6 (AJ) en van 21/01-14/02 9-11 op de Nolle- dijk (FA, PLM, PAW), en mei graag voor 1 juli bij ondergetekende Jaco Walkout, Verwerijstraat 25, 4331 TA Middelburg. OPROEPEN VERZOEK OM GEGEVENS RAAMSLACHTOFFERS ONDER VOGELS In het kader van een onderzoek, uitgevoerd onder auspiciën van de Dierenbescherming, zouden wij graag informatie willen hebben over vogels die zich tegen ramen (vensterglas) of geluidswallen van doorzichtig plexiglas langs autowegen hebben doodgevlogen. Wij zijn geïnteresseerd in de volgende gegevens: plaats, datum (evt tijd) wanneer de vogel gevonden is, vogelsoort (indien mogelijk vermelden of het om een adulte of juvenile vogel gaat). Betreft de oorzaak het doodvliegen tegen een vensterglas, dan graag vermelden: type gebouw (flat, soort woning), locatie van het huis/gebouw, type glas (spiegelend of normaal), of er tegenover het raam waar de vogel tegenaan is gevlogen een ander raam zit en andere vermeldenswaaridge gegevens. We weten dat we veel vragen, maar omdat we een goed beeld willen hebben stellen we het verkrijgen van deze gegevens erg op prijs. Voor verder suggesties houden wij ons aanbevolen. Bij voorbaat dank voor de genomen moeite. De gegevens kunt u opsturen naar onderstaand adres: Dierenbescherming, RaamslachtofTers, Postbus 85980,2508 CR Den Haag. ZEGT HET VOORT De nood moet bij mij doorgaans wel erg hoog zijn, voordat ik in m'n pen klim. Zaterdag 1 februari was een dag waarop dit wel gebeurde. Nadat Johannes Luiten de dag ervoor via de befaamde DB-vogellijn te weten kwam dat zich 2 Roodhalsganzen op de Middelplaten bevonden, besloten hij en ik om zaterdag deze schitte rende beestjes met ons bezoek te vereren, daar het voor ons om een nieuwe soort gingAldus geschiedde. Dit is een van de weinige zeldzaamheden die ik het laatste halfjaar op Walcheren gezien heb. Een van de redenen daarvan is ongetwijfeld dat ik, mede vanwege mijn studie, zeker het afgelopen najaar weinig tijd had, daardoor minder heb gevogeld en als gevolg daarvan ook weinig zeldzame vogels heb gezien. Echter een tweede, maar zeker niet minder belangrijke reden is, dat ik -op een enkele uitzon dering na- nooit gebeld werd als ergens op Walcheren een zeldzaamheid te zien was. Getuige ontdekkingen als Pallas' Boszanger, Wilgegors, Sperwergrasmussen etc. Nu begrijp ik best dat het niet de bedoeling is dat je alleen van een ander z'n leuke soorten geniet, maar dat iedereen er ook zelf op uit moet gaan om goede soorten te ontdekken. Maar als je dan een harde soort te pakken hebt, is het toch leuk om anderen daarvan mee te laten genieten. Ik vind het echt een trieste zaak, dat ik via de DB-lijn te weten kom dat nog geen uurtje fietsen van me vandaan een zeldzame 'first one' zit. Hierbij komt ook nog dat jongere, maar zeker niet minder fanatieke vogelaars weinig vervoermiddelen hebben en dus, als ze al iets zeldzaams willen opzoeken, dit bijna altijd binnen de zeeuwse grenzen moeten doen. In het boekje over de telpost Breskens wordt dringend verzocht om, zodra je iets leuks ziet of denkt te zien ,dit vooral niet te verzwijgen, maar luid en duidelijk te roepen wat je ziet en waar, omdat anderen anders een leuke soort zouden missen. Zie ik het verkeerd als ik dit stilzwijgen op de telpost vergelijk met het niet doorgeven van een goede waarneming op Walcheren e.o.? Dit artikeltje is natuurlijk niet bedoeld om op andere vogelaars af te geven, maar slecht een oproep voor aandacht voor dit probleem, dat zeker niet alleen door mij zo wordt ervaren. Als oplossing hiervoor zou ik graag op korte termijn een telefoonpyramide willen opzetten. Ik stel voor dat iedereen die hierin opgenomen wil worden dat aan mij doorgeeft. Op deze wijze kan iedereen die hier belangstelling voor heeft op de hoogte worden gesteld van zeldzaamheden. En dan maar hopen dat we voortaan gezamenlijk van de zeldzame vogels (die zeker nog zullen komen) kunnen genieten. Corstiaan Beeke, RAADSELVOGEL Op de tekening van de vorige raadselvogel kwamen precies drie oplossingen binnen (overi gens allen goed). Reden voor mij om de opzet enigszins te wijzigen; oplossingen hoevem niet meer te worden ingestuurd en de tekening blijft eigendom van de tekenaar. Voortaan dus een raadselvogel zonder prijzen. De meeste mensen zullen weinig moeite hebben gehad met het herkennen van de vorige soort. Het betreft duidelijk een steltloper. De lange snavel, poten en nek wijzen op een ruiter. Kleinere ruiters als Witgatje, Bosruiter en Oeverloper vallen af op grond van bouw. Blijven er 5 kandidaten over die op Walcheren zijn waargenomen: Grote Geelpootruiter, Groenpootrui- ter, Zwarte Ruiter, Tureluur en Poelruiter. Het slanke postuur, maar vooral de lange rechte,

't Zwelmpje | 1997 | | pagina 6