'tZwelmpje, 12e jaargang nummer 3, november 1997 2 REDACTIONEEL Het augustus nummer is helaas, vanwege een gebrek aan kopij en ondanks actie om kopij te verwerven, komen te vervallen. De redactieraad is verheugd nu weer een nummer te kunnen uitbrengen. Hoofdartikel in dit nummer is de midwintertelling van 1997. Daarnaast wordt een groot deel van het nummer in beslag genomen door de recente meldingen van twee perioden. Dit nummer wordt afgesloten met een aardig artikel over Zilvermeeuwen. Onder de rubriek korte bijdragen is een artikel over roodborsttapuiten opgenomen. De auteurs worden in ieder geval bedankt voor de bijdragea Paul van Tuil, Bagijnestraat 18,4301 BH Zierikzee, telnr. 0111 - 4216 40. NOTEER IN UW AGENDA Woensdag 26 november Mistery Bird competitie Dit jaar organiseert de VWG een mistery bird competitie samen met de VWG van de KNNV- Bevelanden. Is Marcel dit jaar weer de beste of neemt Jaco een sportieve wraak?. De competitie wordt dit jaar geleid door Pirn Wolf en Mark Hoekstein. Dia's voor deze competitie zijn altijd welkom, graag even contact opnemen met de voorzitter. Zaterdag 20 december Ganzenexcursie December is in Zeeland de beste tijd om ganzen te kijken, er zijn dan veel soorten in grote aantal len. De excursie start om 08.30 uur vanaf het parkeerterrein aan de voorzijde van het station van Middelburg. De excursie zal tot in de middag duren, men moet dus zelf een lunchpakket meene men. AKTIV1T E1 l'ENLIJST KNNV Donderdag 11 december 1997 Lezing over overwinteraars door Gerard van Zuylen in het bilogisch museum te Oostkapelle (kasteel Westhove). Aanvang: 20.00 uur. Zaterdag 13 december Vogelexcursie naar de inlagen van Schouwen o.I.v. Gerard van Zuylen. Verzamelen om 10.00 uur bij het parkeeterrein van het station in Middelburg (kanaalzijde). De excursie duurt tot +/-13.00 uur. 'tZwelmpje, 12ejaargangnummer3, november 1997 3 MIDWINTERTELLING 1997 Inleiding Op Walcheren wordt sinds 1984 jaarlijks medio januari de midwintertelling gehouden. In Neder land wordt deze telling sinds 1967 gehouden onder auspiciën van het International Waterfowl Research Bureau (IWRB). Sinds 1993 is SOVON de landelijke coördinator. Vanaf 1992 worden op Walcheren ook de in het binnenland pleisterende meeuwen geteld. Dit jaar vond de telling plaats in het weekend van 11-12 januari. Doordat niet door iedereen op dezelfde dag werd geteld is het mogenlijk dat soorten welke zich veelvuldig verplaatsen dubbel zijn geteld. Het weer Vanaf 20/12/96 tot eind januari 1997 bevond West-Europa en ook Nederland zich in de greep van de winter. Rond de jaarwisseling waren vrijwel alle binnenwateren geheel dichtgevroren. Dit resulteerde in een elfstedentocht op 4 januari. Hoewel in de week daarna de temperatuur overdag soms net boven het vriespunt kwam, vroor het 's nachts licht tot matig. In het telweekend waren alle wateren dan ook gewoon bevroren. Er was sprake van een matige zuidoostenwind, matig zicht en lichte ijzel. Resultaten (Voor totalen van de belangrijkste soorten over de periode 1984-1996 verwijs ik naar 't Zwelmpje 11.2 blz. 11) Dodaars (n=87) Ten gevolge van het barre weer beduidend minder talrijk dan in andere jaren (normaal 150-185 ex., max 254 in 1987). Veel vogels verbleven in het Kanaal door Walcheren en ten noorden van Vlissingen. Fuut (n=2) Altijd al een schaarse soort (<10) binnendijks. Vorig jaar werden echter 34 exemplaren geteld. Aalscholver (n=18) Blauwe Reiger (n=38) Een is lager dan gemiddeld aantal (meestal c. 50 vogels tijdens MWT, max. 75 in 1991). In strenge winters zijn meestal minder Blauwe Reigers aanwezig, vermoedelijk door sterfte. Knobbelzwaan (n=196) Een recordaantal tijdens een MWT. Het aantal overwinterende Knobbelzwanen neemt al jaren lang toe. Door het dichtvriezen van het Veerse Meer zijn de aantallen extra hoog uitgevallen. De vogels waren verspreid over geheel Walcheren te vinden. Wilde Zwaan (n=26) Een mooi aantal. Deze soort wordt vrijwel uitsluitend in strenge winters gezien.

't Zwelmpje | 1997 | | pagina 3