u 7 Zwelmpje 1 Se Jaargang nummer I Vlissingen gaf Jaco Walhout een voorproefje van de avifauna van Walcheren waarop men zeer enthousiast reageerde. In de jaren tachtig en begin jaren negentig werden door de leden van de Vogelwerkgroep zeer veel waarnemingen en onderzoeken gedaan die leidden tot interessante nieuwe inzichten. De catering in de middagpauze was uitstekend, hierbij wil ik de Jannen (Jan Hengst Jan Willemse) nogmaals bedanken voor hun bijdrage hieraan. Ondanks de instelling van een redactie bleek het moeilijk om 't Zwelmpje regelmatig uit te brengen. Ik vindt dat de leden zich op dit vlak wel wat actiever mogen opstellen, neem eens wat vaker de moeite om zelf een bijdrage te leveren! *t Zwelmpje is een leuk blaadje en heeft een bestaansrecht, ook buiten onze Vogel werkgroep wordt het met plezier en interesse gelezen. Als laatste wil ik iedereen bedanken die zich afgelopen jaar heeft ingezet voor de Vogelwerkgroep. JAARVERSLAG SECRETARIS Paul Vader Bestuurssamenstelling Het bestuur bestond in 1997 uit de volgende leden: Floor Arts (voorzitter), Koos Minnaar (penningmeester), Paul Vader (secretaris), Jaco Walhout (onderzoekscoördinator) en Jan Hengst (bestuurslid). Leden Op 31 december 1997 telde de vereniging 67 leden, dat betekent twee leden meer dan in 1996. Activiteiten Alle activiteiten van de Vogelwerkgroep zijn op een rij gezet in de uitgave "Wetenswaardig heden Vogelwerkgroep Walcheren". Voor elk onderwerp staat vermeld wie van de leden verantwoordelijk is. De uitgave wordt regelmatig bijgewerkt en is op te vragen bij de secretaris. Bijeenkomsten Er zijn in 1997 acht bijeenkomsten geweest die door 7 tot 20 leden bezocht zijn. Nieuwe vaste elementen van de bijeenkomsten waren een informele kroegavond om bij te praten na de vakantie in augustus en een mistery-bird competitie in november. In april was er een excursie naar de trektelpost bij Breskens, in mei naar de eendenkooi in Anna Jacobapolder en in december een ganzenexcursie op Schouwen Duiveland. In oktober organiseerde de Vogel werkgroep Walcheren de Zeeuwse Vogelaarsdag, waar ongeveer 30 vogelliefhebbers uit Zeeland aan hebben meegedaan. Bestuur Het bestuur kwam drie keer bij elkaar; in februari, in juli en in december. Periodieken Het kwartaalblad 't Zwelmpje van de vereniging kwam door gebrek aan kopij slechts drie i.p.v. vier maal uit. De redactie van 't Zwelmpje is in handen van Paul van Tuil. Alle tijdschriften, folders en eenmalige uitgaven werden door Koos Minnaar verzameld en in kringmappen gedaan, die onder een aantal geïnteresseerde leden rouleerden. 7 Zwelmpje I Se jaargang nummer 1 CURSUS BROEDVOGELS In het kader van het nieuwe Atlasproject organiseert de Vogel werkgroep de cursus "broedvo- gelinventarisatie". Het doel van deze cursus is om waarnemers bekend te maken met de diverse telmethoden zodat men later zelfstandig kan deelnemen aan broedvogelinventari- sa8ties. Een belangrijk deel van de cursus bestaat uit het opdoen van veldervaring door middel van excursies. Van de deelnemers wordt verwacht dat ze zeer gemotiveerd zijn en er zelfstandig op uit trekken om ervaring op te doen. De cursus bestaat uit twee inleidende avonden en ongeveer zes excursies in de periode april - juli. Excursieleiders gezocht In verband met de cursus broedvogels die dit jaar georganiseerd wordt zoeken wij ervaren vogelaars die tegen een kleine vergoeding een of meerdere excursies willen leiden. Voor meer informatie en aanmelden kan men terecht bij: Floor Arts, 0118-465046 NIEUW LANDELIJK BROEDVOGELPROJECT: ATLASPROJECT BROEDVOGELS 1998-2000!!!! Het is alweer twintig jaar geleden dat er een atlas is verschenen waarin de verspreiding van onze broedvogels werd beschreven (Atlas van de Nederlandse broedvogels. Teixeira 1979). Sinds die tijd is veel veranderd. Als men nog eens bladert in die Atlas dan ziet men bij verschillende soorten een verspreiding die totaal niet meer klopt met het beeld van nu. De Geelgors is bijvoorbeeld verdwenen uit het westen van het land en de Groene Specht heeft tegenwoordig een veel grotere verspreiding in Zeeland. Veranderingen in het landschap veroorzaakt door onder andere ruilverkaveling en verstedelijking hebben hun uitwerking gehad op veel soorten broedvogels. Enkele jaren geleden is daarom het plan opgevat om een nieuwe Nederlandse broedvogelatlas te gaan maken. Het project heeft de volgende doelstellingen: 1de actuele verspreiding van onze broedvogels 2) de veranderingen in verspreiding tussen 1973-77 en 1998-2000 3) de verschillen in dichtheid van de broedvogels tussen en binnen de regio's 4) werven en opleiden van nieuwe waarnemers De planning is dat de nieuwe Atlas in 2002 klaar moet zijn, in de jaren 1998-2000 zal daarvoor heel Nederland geïnventariseerd worden. Er zal worden gewerkt met een gestand aardiseerde onderzoeksmethode. Dit is nodig om de onderlinge vergelijkbaarheid van de resultaten te bevorderen. De methode maakt gebruik van atlasblokken en kilometerhokken.

't Zwelmpje | 1998 | | pagina 10