7 Itehpje 13e jasrgnag natter 2 BIJEENKOMST VOGELWERKGROEP 28 JANUARI 1998 Aanwezig: 18 leden Mededelingen: Er is een brief binnengekomen van de Zeeuwse Milieufederatie over de onder tekening van het "Saeftinghe verdrag". Alle Zeeuwse natuur- en milieuor ganisaties is gevraagd dit verdrag over de Westerschelde mee te ondertekenen. Floor Arts zal namens de Vogelwerkgroep het verdrag ondertekenen. Op 12 januari is er een contactavond van de weidevogelbescherming in de Aula van de bibliotheek. Ralf Joosse is de nieuwe regioconsulent van Vogelbescherming voor het Del tagebied. Ralf volgt Jan-Willem Vergeer op. Na de pauze geven Mark Hoekstein en Floor Arts uitleg over het nieuwe broed- vogelatlas project van SOVON. De bedoeling van dit project is om een nieuwe broedvogelatlas van Nederland te maken. Mark en Floor geven uitleg over de manier van inventariseren. Het Atlas-2000 project is dit seizoen al van start gegaan. BIJEENKOMST VOGELWERKGROEP 25 FEBRUARI 1998 Jaarlijkse ledenvergadering Aanwezig: 14 leden Mededelingen: Floor heeft al een aantal reacties gehad over het Atlas-2000 project en het ziet er naar uit dat het gaat lukken om heel Walcheren geïnventariseerd te krijgen. De Vogelwerkgroep gaat een cursus broedvogelinventarisatie geven. Leden die een excursie willen leiden kunnen zich bij Floor opgeven. De cursus bestaat uit 2 avonden in het Mic-Mec en 6 excursies. Roofvogels: Fred Twisk verzoekt om de waarnemingen van roofvogels, al of niet broedend of baltsend, aan hem door te geven. Fred heeft de taak van Floor over het inventariseren van roofvogels van hem overgenomen. Financieel jaarverslag: wordt door de vergadering zonder opmerkingen goedge keurd. Voor volgend jaar nemen Jos Tramper en Jan Goedbloed zitting in de kascommissie. Er is een nieuwe coördinator BSP-niet-broedvogels: Alex Wieland. Gerwin Geerse en Marcel Klootwijk nemen de coördinatie van het onderzoek en de tellingen van de Vogelwerkgroep over van Jaco Walhout. Jos Traraper vraagt aandacht voor een plan voor een kabelbaan voor water skiërs in het Veerse meer bij de Schotsman. Floor vraagt aan Ralph Joosse of hij als vanuit de Vogelbescherming daartegen bezwaar gaat maken. Jos heeft een man gesproken die in 1996 70 en in 1997 30 eksters heeft ge vangen met een officiële vergunning. Hij spreekt zijn verbazing uit over het feit dat eksters nog steeds als schadelijk worden gezien en dat er nog mensen zijn die denken dat je met wegvangen de eksterpopulatie kunt reguleren. Na de pauze kwam Roland-Jan Buijs aan het woord, een vogelaar met een bij zondere hobby: het aflezen van ringen van voornamelijk meeuwen op de vuilnis belten van West-Brabant en Zeeland. 8 7 Zreltpje 13e jaargang natter 2 BIJEENKOMST VOGELWERKGROEP 1 APRIL 1998 Aanwezig: 11 leden Mededelingen: Floor is op 14 maart naar de ondertekening van het Saefinghe verdrag geweest. Het Atlas-2000 project: 60 tot 80 van het Nederlandse gebied is al geclai- med. Fred is naar de vergadering van de roofvogelwerkgroep geweest. Er is een kaart van Walcheren waarop de broedgevallen aangegeven kunnen worden. Jan Goedbloed vraagt zich af of Grutto's net als kemphaan het systeem van lecken kennen. De aanwezigen moeten het antwoord schuldig blijven. Na de pauze vertelt Marianne Lundahl over de bescherming van de weide- en akkervogels in Zeeland. OPNIEUW AZIATISCHE GOUDPLEVIER IN DE DELTA Op 14/08/97 bezocht ik op de terugweg van mijn werk de Middelplaten. Aldaar waren 200 Goudplevieren ter plaatse, waarvan een klein aantal op vrij grote afstand achter op het slik liep. Hiertussen zag ik een verdacht slank individu in zomerkleed met een opvallend markante kop- en halstekening en enig wit op de flank. Door de grote afstand en luchttrillingen kon ik verder weinig de tails waarnemen, maar ik had genoeg gezien om bij restaurant "de Meerkoet" Rob en Erik te waarschuwen dat er een zeer waarschijnlijke Aziatische Goudplevier op de Middelplaten zat. Bij terugkomst vlogen alle Goudplevieren juist op en in vlucht en ook daarna in zit kon ik de bewuste vogel niet terugvinden. Di verse vogelaars zochten dezelfde avond en ook de daaropvolgende dagen naar de vogel, zonder resultaat. Reden voor mij om enigszins aan m'n waarneming te gaan twijfelen. Op 26/08 vond Erik Sanders de vogel echter terug. De plevier zat nu op korte afstand tussen Goudplevieren aan de overkant van het slenkje wat parallel aan de weg loopt en liet zich goed beschrijven en fotograferen. In vlucht werden bovendien de grijze ondervleugels en voorbij de staart ste kende poten gezien. Nadien kon de vogel opnieuw niet meer worden teruggevon den. Het checken van Goudplevieren blijkt de laatste jaren een lucratieve bezigheid te zijn. Sinds 1991 zijn in Zeeland verschillende Aziaten en Amerikanen tussen de Goudplevieren gevonden (13-15/09/91 1 Aziaat omgeving Middelburg (Jaco Walhout e.a.), 24-26 mei 1994 1 Amerikaan Zandvoortweggebied (Jan Goedbloed e.a.), oktober 1996 1 Amerikaan tussen Meliskerke en Aagtekerke (Tobi Kop- pejan) (al deze gevallen zijn aanvaard), juli-augustus 1997 1 Amerikaan Prun- jepolder (Theo Muusse e.a.) en augustus 1997 1 Aziaat Prunjepolder (Erik San ders). Indien alle waarnemingen van 1997 aanvaard worden is de stand dus 3:3. Alle tot nu toe waargenomen vogels waren adult. Het wordt dus zachtjes aan tijd om ons aan het echte werk te wagen: de eerste Nederlandse veldwaarneming van een onvolwassen exemplaar. Jaco Walhout, Verwerijstraat 25, 4331 TA Middelburg. 9

't Zwelmpje | 1998 | | pagina 6