'I Zwebnpje 13e jaargang, nr. 4, november 1998 6 ATLASPROJECT BROEDVOGELS Voor het atlasproject hebben Jan Willemse en ondergetekende zich opgegeven om een atlasblok volgens een vastgested schema te onderzoeken. We kregen atlasblok 48-21 toegewezen. Globaal ligt dit tussen Zoutelande, Westkapelle en Meliskerke in. Hierin moesten acht km blokken worden onderzocht, persoonlijk vond ik het niet er dat drie van de acht km blokken in de zee vielen en er dus maar vijf overbleven. De km blokken in vielen twee maal in een akker/weide gebied, één in een dorp (Melis) en één blok viel in de Oostkreek van Westkapelle en het vijfde en mooiste km blok viel in het duigebied tussen 't Kustlicht en hotel Zuiderduin. Alle gebieden zijn twee keer bezocht, een eerste bezoek tussen half april en half mei en een tweede bezoek tussen eind mei en eind juni. De uitkomsten zijn niet bijzonder, vooral de in onze ogen nu nog algemen vogels zijn in de gebieden aangetroffen, maar wie zegt dat over vijf of tien jaar dit nog zo is. Het gebied rond de oostkreek is net uitgebreid met weiland en bos en kan dus sowieso over een aantal jaren meer soorten herbergen. Ook is het opvallend dat zo weinig rietvogels worden aangetroffen langs de rietkragen van de kreek. Het nieuwe weiland wordt zo schraal mogelijk gemaakt wat men met maaien, afvoeren en begrazen hoopt te bereiken. Dit geeft pas over vijf of tien jaar een andere vegetatie te zien met misschien andere vogels. Het akkergebied midden in het atlasblok is kleinschalige akkerbouw met o.a. bloemzaadteelt. Dit geeft onder andere dat de Patrijs een geschikte biotoop vindt maar ook de Torenvalk; Gier-, Boeren- en Huiszwaluw worden rond de boerderij aangetroffen. Ook een Tapuit heeft zich verdacht lang opgehoudea Naast de vele zangertjes werden in het duingebied ook een Sprinkhaanrietzanger genoteerd. Wanneer dan alle gebiede minstens 2 a 3 keer zijn bezocht, moeten de gegevens op formulieren verwerkt worden, wat op zich op een regenachtige dag geen onplezierige bezigheid hoeft te zijn. Jan Hengst, Majoorwerf66, 4374 CA Zoutelande. DE BOSUIL IN HET ORANJEBOS Sinds het stukje over de Bosuilen in het Oranjebos, in het meinummer van '93, hebben we eigenlijk niets meer gehoord over de aanwezigheid van deze schitterende uilen. Toch gaan Gerwin en ik (Marcel )nog elk jaartrouw in februari naar het Oranjebos. Elk jaar ('94, '95, '96, 97, en '98 hebben we nog een roepend mannetje. Het aantal van twee mannetjes en een vrouwtje is daar in tegen geslonken tot een mannetje. De Bosuil kan het beste waargenomen worden tussen de eerste week van februari en de laatste week van maart, ook is er een kans dat je hem in augustus nog hoort, getuige de waarnemingen van 21-8-'96 en 2-8-'98. Opvallend is dat de Bosuil bijna altijd aanwezig is langs de Koningin Emmaweg t.h.v. het spookhuis De roep is wel bekend onder alle vogelaars, maar deze Bosuil laat vaker een verkorte versie horen, als "Ooeeh, oe Ook is hij af en toe goed te zien als silhouet in de bomen. Dus voor de mensen die een sfeervol avondje met de Bosuil willen, hij zit er nog Marcel Klootwijk, Bergwei 33, 4364AZ Grijpskerke. 'tZv/elmpje 13e jaargang, nr. 4, november 1998 7 MUSSENDIEF 's Avonds löaugustus gaat de telefoon, mijn zuster. Jan, zegt ze, op 9 en 15 augusteus zat er een roofvogel of uil op de lantaarnpaal aan de zijkant van ons huis. Hij vloog daarna naar een verkeersborden dook na verloop van tijd de wingerd in en vliegt daarna met een mus weer weg. De vogels is zo tam dat hij gewoon blijft zitten wanneer er een man met een hond langs loopt. De man en de hond worden wel heel goed in de gaten gehouden. Hij zit ook via het zijraam naar mijn zuster en zwager in de huiskamer te kijken vanaf het verkeersbord, zo vertelt ze verder. Wat kan dit voor soort vogel zijn, 600 meter binnen de bebouwde kom an Souburg?. Ik spreek met mijn zuster af dat ze mij belt zodra de vogel weer verschijnt, want hij blijkt soms wel twintig minuten op het verkeersbord te zitten. Op 19 augustus belt ze met het nieuws dat hij er weer zit. Zodra ik op het punt sta te vertrekken belt ze terug met de mededeling dat hij is gevlogen vanwege de drukte in de straat Toch besluit ik te gaan kijken. Bij aankomst is hij inderdaad nog terug geweest, maar inmiddels weer vertrokken. Ik was dus te Iaat. Tijdens een verjaardagsfeest laat ik mijn zuster en zwager de roofVogels en uilen zien die ik opgezet heb staan. Ze denken dat het een uil is. Nu ben ik helemaal nieuwsgierig geworden en besluit te gaan posten bij mijn zuster en zwager in de straat en met succes. Op de 25 augustus zie ik een schaduw in het licht van de lantaarnpaal. De uil gaat er bovenop zitten. Jammergenoeg is het te druk in de straat. Aan de overkant van de straat staat een groegpje jonge lui te kletsen en aan de zijkant van het huis wordt in de tuin luidruchtig met een bal gespeeld. Helaas gaat de uil niet op het verkeersbord zitten, zodat ik hem niet goed kan zien. Maar ikzelf denk toch dat het een Ransuil is geweest, aangezien er totaal geen lichte plekken of borst te zien was en geen zwarte puntjes maar grote bruine vlekken. Verder dacht mijn zuster eerder al oortjes te hebben gezien. Na ongeveer 20 minuten duikt de Ransuil in de wingerd. Ik hoor een hoop gepiep en er stuiven wel 15 mussen van een slaapplaats tevoorschijn. Na 15 seconden houdt het gepiep op en vliegt de Ransuil met zijn prooi de straat in. Hierna ben ik nog zeker twee weken elke avond wezen kijken, maar geen uil meer te zien. Mijn zuster en zwager hebben de uil nog op 21 en 30 september gezien. Jan Meulmeester, Girsesland 19,4337LE Middelburg. OPROEP Aangezien ik niet veel vogels meer vind of aangeboden krijg voor mijn verzameling, wil ik vragen of jullie uit willen kijken naar alle soorten ratten en muizen (behalve bisamrat). Vindt je ze dood, stop ze dan in de diepvries en schrijf s.v.p. de datum en vindplaats op. Mag het van je partner niet niet in de diepvries, bel dan: Jan Meulmeester, 0118 - 638785, dan kom ik het afhalen. Alvast bedankt! Jan Meulmeester, Girsesland 19, 4337 LE Middelburg.

't Zwelmpje | 1998 | | pagina 5