1 Verkrijgbaar bij: Milieuwinkel, Reigerstr 2, Middelburg (di-vr 1330-1700 u) of door overschrijving vah f 54,- (incl 9,- verzendkosten) op giro 303,33,36 van Sticht. Avif. v. Walcheren (o.v.v. uw naam adres) Zwelmpje lie jaargang, nr. 4, november 1998 8 DE OOSTVAARDERSPLASSEN In augustus '96 besloten wij Gerwin Geertse en Marcel Klootwijkeen week door te brengen in de Oostvaardersplassen, gelegen tussen Lelystad en Almere. Wij vestigden ons, op een onder vogelaars bekende camping, 't Oppertje" genaamd. Dit is een uitstekende en goedkope camping, en ook zeer rustig, mede door de grote aantallen 65+-ers. Ook de ligging van de camping is zeer gunstig, want hij ligt direct aan mooie vogelgebieden, zoals de Knardijk en het Bovenwater. De Oostvaardersplassen is een groot moerasachtig natuurgebied, wat zijn bekendheid geniet door de grote aantallen broedende lepelaars en de massale doortrek van zwarte sterns. Ook voor insecten is het een schitterend gebied, en dan met name de vlinders. Wij gingen speciaal voor de, meestal elk jaar aanwezige, Witvleugelsterns, Grote zilverreigers en Grauwe franjepoten. Op de dag van aankomst zijn we 's avonds, na met enige moeite onze tent opgezet te hebben, een kijkje gpan nemen op de Oostvaardersdijk. Bij kilometerpaal 23.5 en 23.6 heb je het mooiste uitzicht over de plassen. Onze wensen kwamen meteen in vervulling toen Marcel een Wïtvleugelstern uit de honderden Zwarte sterns haalde. Deze soort betekende een nieuwe voor Gerwin, ook de aanwezige adulte en juveniele Reuzensterns zorgde ervoor dat de eerste dag niet meer kapot kon ondanks een exploderend gasbusje tijdens het pannenkoeken bakken Een eig mooie voorziening zijn de drie vogelkijkhutten,De Grauwe gans",De Kluut", en De Zeearend", gelegen aan de Knardijk. De Grauwe gans is een mooie hut om de daar aanwezige ruiende Zomertalingen en Slobeenden te zien. Bij de Grauwe gans ontdekte Marcel ook de tweede nieuwe soort voor Gerwin, in de vorm van drie juveniele Grauwe franjepoten. Gerwin die de boodschappen voor de dag aan het halen was in de plaatselijke Appie Happie", kon gelukkig nog mee genieten van deze mooie vogels toen hij terug was. Vogelhut de Kluut was dit najaar niet zo spectaculair, want de daaraan gelegen Keersluisplas was volledig verdroogd. Toch leverde dat wel elke dag de kans om eens langdurig mooie Vossen te zien, die daar, veelal in de ochtenduren, fourageerden Ook heb je langs de Knardijk een grote kans om dagelijks Matkoppen en Reeën 's avondste zien. Het aan de Knardijk gelegen Hollandse Hout is een mooi stuk bos wat veel bossoorten herbergt, zoals de Appelvink, de Buizerd, de Matkop en de Havik. Een leuke exoot kwam op de derde dag toen Gerwin een adult mannetje Rosse stekelstaart op het Bovenwater ontdekte. Zelfs Marcel pikte deze soort nog net mee, nadat hij z'n tent opnieuw had op gezet, omdat hij er de avond daarvoor overheen was gefietst. Andere leuke exoten voor de week waren: een niet nader te identificeren Spreeuw, zes Canadese ganzen, een Indische gans en een Heilige ibis. Op de vierde dag besloten wij voor de tweede maal te vertrekken richting Lepelaarse plassen. De eerste poging was namelijk mislukt door een grote wolkbreuk onderweg. Dit natuurgebied ligt ten noorden van Almere en staat vooral bekend om z'n grote kolonie Aalscholvers en Grauwe ganzen, welke goed te zien waren vanuit de daar aanwezige hut. Leuke soorten aldaar waren: Havik, Watenal, Blauwborst, Wielewaal en een Roodmus vrouwtje, die Gerwin jammerlijk moest missen, omdat Marcel haar zo nodig moest zien op weg naar hettoilet De laatste dag zijn we nog naar de Houtribsluizen geweest, waar vaak heel veel Zwarte sterns rusten, die er natuurlijk niet waren toen wij aan kwamen. Wel zat daar een groep van 180 Oeverzwaluwen en een jonge Havik. Gerwin is daar tot de ontdekking gekomen, dat de sluizen anders werken dan die in Vlissingen, deze gaan namelijk open als je er op staat. Al met al toch een mooie vakantie! Marcel Klootwijk, Bergwei 33, 4364AZ Grijpskerke. Gerwin Geertse, Reigershoutstr. 33, Grijpskerke. Het complete overzicht van de 320 wilde vogelsoorten die op Walcheren zijn waargenomen. Systematische soortbesprekingen, aparte hoofdstuk ken over landschap en vogeltrek. Bevat een maximum aan informatie, zowel recent als historisch, over aantallen, doortrekpatronen, gebiedskeuze, ringterugmeldïngen, kleurafwij kingen etc op bondige en overzichtelijke wijze ge presenteerd. 24,5 x 16,5 cm. 320 pagina's36 foto's 85 kaarten en grafieken 16 tekeningen ISBN 90-901199-x

't Zwelmpje | 1998 | | pagina 6