Zwelmpje 13e jaargang, nr. 4, november J998 10 WESTELIJKE BLONDE TAPUIT NABIJ AAGTEKERKE Op zondag 2 juni 1996 fietste ik, Marcel Klootwijk, richting Aagtekerke naar m'n werk. Toen flc ongeveer halverwege was, zag ik een zandkleurige tapuit in een topje van een boompje zitten. Meteen viel me op, dat de tapuit een zwarte keel en een zandkleurige rug had, wat bij mij m'n adrenaline gehalte toch wel deed stijgen. Alleen zeldzame tapuiten hebben namelijk een zwarte keeL Daar ik geen verrekijker bij me had en op tijd op m'n werk behoorde te wezen, besloot ik door te fietsen. Op m'n werk aangekomen heb ik meteen wijlen Koen Kuypers opgebeld met de mededeling dat er een zwartkelige tapuit tussen Aagtekerke en Grijpskerke zat. Koen is door gaan bellen en gaf, nadat hij er meteen naar toe gefietst was, de tapuit in kwestie door als mogelijke Woestijntapuit, doordat de staart in zit volledig zwart leek. De in allerijl gearriveerde Sander Lilipaly determineerde de tapuit als een Blonde tapuit, op grond van het staartpatroon en de zang!!! Het bleek om een 1° zomer mannetje van de Westelijke ondersoort te gaan. Erg leuk was dat de vogel vaak volop aan het zingen was. Aangezien dit de eerste twitchbare, doch het 7^ geval, Blonde tapuit voor Nederland was, kwamen er belachelijk veel vogelaars en DBA'rs op af. Wat voor een grote verkeerschaos en ergernissen onder de gewone fotografen zorgde. De vogel was aanwezig tot 4 juni toen hij voor het laatst om negen uur 's-avonds werd gezien door Gerwin Geertse en ondergetekende. Marcel Klootwijk Bergwei 33 4364AZ Grijpskerke PLAATSGETROUWE BEFLIJSTERS Een mooie plek om in het vooijaar vogels te kijken is het oude crossterrein "de vier hoogten" inOostkapelle. Elk voorjaar zitten er Nachtegalen een paartje Tapuit en vele andere zomervogels Ook erg leuk was de waarneming van de twee dagen verblijvende Draaihals in het vooijaar van Sinds 93 zien wij daar elk jaar in de maand april meerdere Beflijsters. De eerste keer was in april '93 samen met wijlen H.Burger, volgens haar zitten ze daar elk jaar. De grootte van de groep verschilt per jaar en varieert tussen de 3 en 8 individuen, waarvan de helft adulte mannetjes. Bij de "vierhoogten"zijn de lijsters goed te zien, maar hoe zit dat met de rest van de binnenduinrand en gebieden zoals "Oranjezon"? Wij vragen ons af of het elk jaar dezelfde vogels zijn. Marcel Klootwijk Bergwei 33 4364AZ Grijpskerke en Gerwin Geertse Reigershoutstraat 33 4364 BA Grijpskerke 'l Zwelmpje 13e jaargang, nr. 4, november 1998 11 VERSLAG BIJEENKOMST 24 JUNI 1998 Mededelingen: Fred Twisk doet verslag van de waarnemingen van broedgevallen van roofvogels die tot nu toe bij hem zijn binnengekomen. Het gaat om bruine kieken, boomvalken, sperwers, buizerds en torenvalken 90 nestkasten op Walcheren). Hij verzoekt iedereen om zijn waarnemingen aan hem door te geven. De ouders van Koen Kuipers hebben een briefje gestuurd waarin ze de leden van de Vogelwerkgroep bedanken voor het getoonde medeleven met de tragische dood van hun zoon. Paul Vader deelt mee dat de nieuwe kaft van 't Zwelmpje gebruikt is door de drukker voor het vooijaarsnummer zonder dat wij er van op de hoogte waren. Hierdoor is het ontwerp niet helemaal goed uit de verf gekomen. De bedoeling van de ontwerper is dat elke kaft er anders uit komt te zien; er kan iedere keer een nieuwe tekening in gekopieerd worden en op elke kaft komt kort de inhoud te staan. Tussen de aanwezigen ontstaat een discussie over de inhoud en de toekomst van 't Zwelmpje. Kem van de discussie is hoe het komt dat de kopij voor 't Zwelmpje stagneert en wat er aan te doen is. De belangrijkste punten uit de discussie: - de eisen die aan de inhoud werden gesteld waren te hoog, er mochten bijvoorbeeld geen vakantieverhalen meer in, waardoor de drempel om iets voor 't Zwelmpje te schrijven te hoog is geworden. Voorgesteld wordt om de vakantieverhalen gewoon weer toe te laten; - wat er nu gebeurt is een beelje symptomatisch voor de hele vogelwerkgroep en heeft te maken met het ontslaan van allerlei subgroepjes. Er zijn genoeg mensen enthousiast bezig met ringen, spotten, tellen, inventariseren en die houden elkaar op de hoogte van wat ze doen, maar er komt bijna niets van in 't Zwelmpje terecht. Volgens sommigen ligt hier een taak van het bestuur; - Fred stelt voor om de deadlines op de bijeenkomsten bekend te makea VERSLAG BIJEENKOMST 30 SEPTEMBER 1998 Aanwezig: 17 leden Mededelingen: De Zeeuwse Vogelaarsdag vindt plaats op 9 januari in het Verdronken Land van Saeftinghe. Belangstellenden dien zich aan te m8elden bij Floor. Op 3 en 4 oktober vindt de European Bird Watch plaats. De Vogelwerkgroep doet niet mee. Volgend jaar bestaat de Vogelbescherming 100 jaar. Een van de activiteiten zal dan zijn om een lint van vogeltellers door heel Nederland te formeren. Wij zullen proberen daar ook aan mee te doen. In de kringmap zit een rapport van Kees Kamphuis over olieslachtoffers van de Zeeuwse kust. Hij is op zoek naar tellers, belangstellenden kunnen zich bij Floor opgeven. Het Atlas-project: op dit moment is ongeveer 1/3 van de atlasblokken geclaimd. Keikuilen: Luud Perseijn deelt mee dat er dit jaar 12 broedgevallen waren op Walcheren, met gemiddeld drie jongen. Er zijn 2 nesten mislukt. Co Smit heeft een koekoeksjong gefilmd in een nest van een Heggemus in Nieuw en St Joosland Na de pauze bekijken we het resultaat en zijn impressie van het vogelaarsleven rond de trekpost van Breskens. Na de pauze geeft Floor met behulp van dia's een samenvatting van zijn werk bij het RIKZ aan kustbroedvogels van het afgelopen jaar.

't Zwelmpje | 1998 | | pagina 7