'BONTJE' ZET CAMERA OP SCHERP V Zwelmpje 13e jaargangnr. -1. november 1998 12 Veel mensen zullen het wel kennen. Soorten die talrijk in Nederland voorkomen, maar altijd op een grote afstand waargenomen worden en dus nooit echt goed gezien zijn. Bij mij is dat bij verschillende soorten strandlopers het geval. Ik ben dan ook erg te spreken over de unieke Wane die mij op 3 oktober met een Bonte Strandloper voordeed. Op die dag besloot ik in de omgeving rond Westkapelle te gaan vogelen, met name het "puinpad', omdat ik had vernomen dat daar een Sperwergrasmus verbleef (natuurlijk van de DB- lijn, van wie anders?). Ik kon de vogel niet vinden (wel een Gierzwaluw aldaar) en deed een rondje rond de kreek. Op het moment dat ik aan de noordkant van de kreek naar een Tuinfluiter en een Bonte Vliegenvanger stond te kijken, kwam er over de kreek een kleine steltloper aanvliegen die ongeveer 5 meter van me vandaan in de ondiepe waterkant langs het pad ging zitten. Op zo'n afstand is het determineren van strandlopers zo moeilijk nog niet Ik dacht nog bij mezelf: "hoe bedoel je een Bonte Strandloper"? De vogel begon meteen te foerageren in het ondiepe water. Hij bleek helemaal niet schuw te zijn. De vogel trok zich niets aan van de wandelaars die stil stonden om hem te aanschouwen, slechts bij nieuwsgierige honden vloog hij op om een aantal meters verder weer neer te strijken, waarbij de vogel riep. Tijdens het fotograferen van de strandloper was hij tot c l,5m te benaderen. Hierbij werd ik door de vogel slechte als een vervelend sta-in-de-weg beschouwd, waar hij tijdens het foerageren niet om heen kon: het 'bontje' vloog dan op (waarbij hij zijn roep liet horen) en streek c 4m achter me neer om vervolgens verder te foerageren. Dat deze Bonte Strandloper zo tam was, verbaasd me niks. De soort broedt o.a. in de toendra in Scandinavië, IJsland en Noordwest-Rusland en omdat de vogel in juveniel kleed (ruiend naar winterkleed) was, was hij waarschijnlijk totaal onbekend met mensen en is zijn tamheid te verklaren. Hetzelfde idee als bij de Grauwe Franjepoten die hier in het najaar arriveren. De tamheid valt logisch te verklaren, maar of dit soort verrassende waarnemingen met strandlopers meer worden gedaan, weet ik niet. Ik ben dan ook erg benieuwd naar soortgelijke 8waarnemingen van anderen. P.S. de foto's van het 'bontje' zijn erg mooi geworden (hoe kan het ook anders). Gerwin Geertse, Reigershoutstraat 33, 4364 BA Grijpskerke MISTERY BIRD COMPETITIE Op uitnodiging van Floor had ik samen met Pim Wolf een serie mystery foto's samengesteld. Laatst had ik bij KNNV-Vogelwerkgroep Voorne hetzelfde gedaan. Ik dacht dat de lat voor de VWG Walcheren wel wat hoger kon. Daarom ben ik op zoek gegaan naar echt lasitge dia's. Dit bleek wat al te enthousiast. De 16 deelnemers hadden tezamen 195 van de 704 antwoorden goed, slechts zo'n 28%. Duidelijke winnaar was Jaco Walhout met 24 goede antwoorden, gedeelde tweede tweede waren GidoDavidseenSanbder Lilipali (21 goed) en titelverdeger Marcel Klootwijk was eervol vierde met 20 goede antwoorden. Sander en Gido wonnen behlave een boekenbon tevens het genot van de afwas. Er waren een paar echte instinkers, zoals de Parelduiker die inrferdaaH erg op een Ijdiuiker leek. Een van achter gefotografeerde jonge Kwak wer, zoals we al hadden verwacht, '1 Zwelmpje 13e jaargang, nr. 4, november 1998 13 aangezien voor Bastaard- en Zeearend. Ook waren er vogels die duidelijk in beeld waren maar door een afwijkend of blijkbaar onbekend kleed verwarring stichtten. De jonge Drieteenstrandloper werd maar liefst vier ker uitgemaakt voor Kleine, drie keer voor Krombek-, eenmaal voor Kleine Grijze, eenmaal voor Alaska, en zelfs eenmaal voor Grauwe Franjepoot; erwas slechts een goed antwoord. Een Slechtvalk, waarschijnlijk van de ondersoort calidus, werd meermalen aangezien voor Saker- en Giervalk. Ook een jonge Goudvink was blijkbaar door de meesten nog nooit gezien, slechts één vogelaar wist het goede antwoord! Dan waren er vogels die door een rare houding op vogels uit geheel andere ordes leken. Een Spaanse Mus in de gril van een (spaanse) auto leek blijkbaar op een Gierzwaluw (3 keer) en op een Klein Alk (eveneais 3 keer). Een poetsende le zomer Kleine Jager schopte het tot Roerdomp, Grote Trap, Jan van Gent en Zwarte Stern. Was het echt zo moeilijk We hadden zo'n lage gemiddelde score niet verwacht Er waren een aantal echte inkoppers bij, dachten we..., maar van de 44 foto's werden er slecht vier door iets meer dan de helft van de deelnemers goed gedetermineerd. De frontale foto van de inmiddels waarschijnlijk wijlen Grote Burgemeester va de Brouwersdam werd nog het beste herkend (12 keer). We dachten dat het zo'n zes foto's echt heel moeilijk zouden zijn. Mogelijk dat de bekendheid met onze eigen en eikaars dia's de moeilijkheid deed onderschatten. Toch vond ik het een geslaagd avondje, alleen het aantal deelnemers was al verheugend. Jammer alleen dat er van De Bevelanden' geen deelnemers waren; die durfden het zeker niet aan Ik kijk uit naar de volgende Mystery Bird Competitie (Jaco heeft zicht al aangemeld als organisator), eens kijken hoe ik het er zelf vanaf breng. Mark Hoekstein MELDINGEN VOORJAAR (MAART-MEI) 1998 Met het onregelmatig verschijnen van 't Zwelmpje zijn ook de recente meldingen wat in het gedrang gekomen. Daar nog vrijwel niemand (Adri Ralf Joosse, Peter Meininger en Jos Tramper als positieve uitzonderingen) zijn meldingen over de maanden juni, juli en augustus heeft opgestuurd, vindt u in dit nummer alleen de vooijaarswaamemingen (overigens ook niet compleet; o.a. geen waarnemingen ontvangen van Gido, Sander, Pim en Erik). Bij deze het verzoek om (als u dit nummer uit heeft) uw meldingen over de periode juni-november per omgaande naar mij op te sturen eventuele aanvullingen op onderstaand overzicht. Een Parelduiker zat op 08/03 op het Veerse Meer t.h.v. het caisson (JG). Geoorde Futen werden nog gezien op het Veerse Meer (08-14/03 1,16/04 4 en 20/04 14) (JG, CB) en in de kreek van Westkapelle op 03-04/05 (RS). Een Roodhalsfuut vloog 08/03 langs Westkapelle evenals een Noordse stormvogel (RS, GD). Van de laatste soort vloog op 09/05 1 ex tussen Vlissingen en Breskens (div). Zoals bekend zat van 26-30/04 een Koereiger langs de Vioskeweg nabij Zanddijk (JW e.a). Kleine Zilverreigers werden behalve in de Vliegveldkreek (09/03 en 20/3 2 (JG/ RS)) gezien op de Schotsman en de Goudplaat (05/03 resp. 2 en 1 (AH, MH)) en medio april nabij Zanddijk (SL). Leuker waren Purperreigers op 29/04 over de A-58 bij Middelburg (RS), op 04/05 over de Zandvoortse (JL), op 12/05 tp in hetzelfde gebied (JG) en op 14/05 2 over de A58 bij

't Zwelmpje | 1998 | | pagina 8