BROEDPLAATS VOOR DWERGSTERNS OP DE BANJAARD Krap drie dagen voor Hemelvaartsdag werd ik door Floor Arts op de hoogte gebracht van de plannen die meerdere Dwergsterntjes hadden op De Banjaard. Het zag er naar uit dat zich een Ideine kolonie zou gaan vestigen op het strandje tegen de Veerse Gatdam (Noord-Beveland). Op dinsdagmorgen ben ik met Piet de Keuning van Staatsbosbeheer (SBB is eigenaar van het strandje) zo snel mogelijk ter plaatse de situatie gaan bekijken. Vervolgens werd direct met de gemeente Noord-Beveland (die het strand van SBB in gebruik heeft) een afspraak gemaakt om de voorgenomen plannen te bespreken. Aan het begin van dinsdagmiddag gaf de gemeente groen licht voor het afzetten van het betreffende stuk strand. Ook de eigenaar van het strandpaviljoen op De Banjaard ging akkoord en beloofde zelfs een extra oogje in het zeil te houden. Er moest echter nog heel wat werk worden verzet om de afzetting tijdig gerealiseerd te krijgen. Voor de effectiviteit moest ook een nauwelijks gebruikte duinovergang worden afgesloten, aangezien deze anders middenin het sterngebied zou uitkomen. Besloten werd om het stemgebied te markeren middels palen met tekstborden. Probleem hierbij was, dat de speciale tekstborden die Vogelbescherming hiervoor heeft niet meer voorradig waren, dus borden moesten ergens andere vandaan komen. Rijkswaterstaat dienstkring Deltakust bood gelukkig de helpende hand. Zij stelde palen, borden en menskracht ter beschikking. Zodoende werd op één dag het hele gebied (globaal 300 bij 50 meter) gemarkeerd. Om het geheel tot een succes te maken was het uiteraard van belang dat iedereen zich aan de spelregels zou houden en dus het gemarkeerde gebied niet zou betreden. Verschillende organisaties en vrijwilligere hebben hierop toezicht gehouden. En dat was wel nodig ook, want sommigen hadden blijkbaar lak aan de borden en liepen dwars door de kolonie Dwergsterns (zo'n 25 tot 30 paar), die zich een paar dagen nadat het gebied was gemarkeerd ook daadwerkelijk had gevestigd. Op verschillende zonnige dagen heb ik regelmatig mensen uit het gebied moeten sturen. Na enige uitleg over het doel van de afzetting was er veelal wel begrip, maar de kolonie was wel weer verstoordVaak keerde de rust pas echt weer terug als de meeste mensen terug naar huis gingen. Desondanks hielden de Dwergsterntjes stug vol Het fatale gevaar voor de kolonie kwam uit de bossen van De Schotsman. Op dinsdag 25 mei kreeg ik rond de klok van één op kantoor een wel erg verontrustend telefoontje. Één van de mensen die vrijwillig de kolonie in de gaten hield belde mij mobiel op ai vertelde dat ar nog maar drie Dwergjes rondvlogen en dat er op het strand beangstigend weinig activiteit was. Die middag ben ik vanzelfsprekend over Noord-beveland naar huis gereden en even op De Banjaard wezen kijken en inderdaad, vrijwel geen Dwergje meer te bekennen. Er heerste een buitengewoon onaangename rust op het strandje, zeker vergeleken met het Pinksterweekend, toen er nog volop Dwergsterns zaten. Koos Minnaar was op 2 Pinkster nog wezen kijken en toen was er niets aan de hand. Nog geen 24 uur later was de complete kolonie van de aardbodem verdwenen! Vastbesloten om de oorzaak te achterhalen ben ik wat gaan bellen en al snel kwamen de uiteindelijke daders in beeld. Frank Majoor had gezien dat Zwarte kraaien in enkele tientallen minuten een aantal Dwergsternnesten leeghaalden en met de eieren over de Veeree Gatdam verdwenen. Persoonlijk ben ik van mening dat de predatie niet los kan worden gezien van de menselijke verstoring in het gebied. Een regelmatig gebrek aan de noodzakelijke 1 AtWm/yr, LéiLjacxgasyuiz augustus f779 7 rust in combinatie met de aanwezigheid van Zwarte kraaien is volgens mij de kolonie noodlottig geworden. Is al rfie moeite die we ervoor hebben gedaan om de vestiging van die kolonie mogelijk te maken dan voor niets geweest? Nee, gelukkig niet. Op het afgezette gebied hebben verschillende paren Bontbekplevier en minimaal één paar Strandplevier succesvol gebroed. Bovendien is gebleken dat met een optimale samenwerking, in dit geval tussen de gemeente Noord-Beveland, Rijkswaterstaat, Staatsbosbeheer en Vogelbescherming Nederland, er op zeer korte termijn veel mogelijk is. Dit belooft hopelijk iets goeds voor volgend jaar, want verschillende natuurbeschermers zijn ervan overtuigd dat ook dan het afzetten van hetzelfde strandje zinvol is. Met de wetenschap die we hebben van het afgelopen broedseizoen, kunnen we ruim van tevoren een beter plan met alle betrokkenen opstellen en uitvoeren. Volgend jaar zijn er wel speciale Dwergsternborden, dito folders en hopelijk voldoende vrijwilligere die ervoor willen zorgen dat recreanten aan de goede kant van de markering blijven. Als ook de Zwarte kraaien dan aan de goede kant vm de Dam blijven, hebben de Dwergsterntjes van de Banjaard een prettig eerste jaar van een nieuw millennium. Ralf Joosse

't Zwelmpje | 1999 | | pagina 5