liif|mia..B[[.r 1 „.j,,IM) 12 VOGELREIS NOORD-OOST-POLEN. Menig goede vogelaar is daar al geweest. Aangezien ik niet tot deze categorie behoor en wat bij wilde leren, toog ik er in de maand mei van dit jaar heen. De stichting Wolka in Wageningen met het reisbureau SNP verzorgt deze reizen en steunt hiermee kleinschalige ecologische landbouw endekkane boer in Polen. Rond de Biebrzamoerassenvlakbij de grens met Wit-Rusland, staan veel van ditsoort boerderijen, die ook accommodatie ter beschikking stellen. Verder kan je er een goede boerenmaaltijd met bijvoorbeeld zure zult gebruiken. In mijn geval reisde ik per trein en ter plaatse was een nederlandse gids, een poolse tolk en een chauffeur met bus de hele week beschikbaar voor een groep van 15 personen. Allemaal echte vogelaars, hoewel niet allemaal even fanatiek. Elk uur van de dag werd benut om zoveel mogelijk waar te nemen. De echte vogelaars stonden elke dag om 5 uur op en verwelkomden de langslapers met de reeds gedane waarnemingen. De gehele groep kwam tot een totaal aantal waarnemingen van 153 soorten in een week. Elke avond na de maaltijd werden formulieren ingevuld met de waarnemingen van die dag. Ja, ai wat was nou zo bijzonder aan die reis? Allereerst de vele genoemde soorten. Maar wat mij ook zo boeide waren de enorme uitgestrekte landschappen en waterpartijen, waarin elanden, wilde zwijnen, bevers rondliepen of zwommen en vogels rondvlogen. Zo zal nedeiiand er omstreeks de jaren 1000 uit hebben gezien. Schitterend. Wateoiniimte is daar nog. Maar de welvaart is er niet hoog en aan de huizen is dat goed te zien. We hebben ook nog een avondexcursie naar de poelsnip gemaakt. En wat zie je dan? Allemaal buitenlanders in de meest bijzondere uitrusting gewapend met telescopen, geluidsapparatuur en videocamera's om die enkele poelsnip in de schemering te ontwaren. Ze kwamen uit Japan, Thailand en natuurlijk de meesten uit Nederland. Het lijkt me overdreven alle 153 soorten te gaan vermelden. De roofvogels waren dit keer slecht vertegenwoordigd. Eenmaal een zeearend en een schreeuwarend en de nodige kiekendieven en buizerden. De grijskopspecht, de middelste bonte specht en de withalsvliegenvanger zagen we in het bos van Bialowieza, waar ook de bisons te zien zijn. Verder waren kraanvogels, witwangstems kemphanen en rietzangers spectaculair. En een parelduiker zagen we in een rivier, waar ook de bever zwom die bomen velde. Het weer hadden we niet mee. Veel regen en als het niet regende was het koud. De eerste en de laatste dag was er zon. En dan zijn er weer veel muggen!! Maar de echte vogelaar moet er een keer geweest zijn, vind ik! Bovendien is zo'n reis echt niet duur (fl 1150,-) Voor mij en een reisgenoot werd het dit keer wel duur, want bij het instappen in de trein werden we van onze portemonnaie beroofd! Co Smit l 2iüv'rrfijtiié-jr.a-gnnfi rrr iTTtgHVfUY 10 Vl 13 WATERSCHAP ZEEUWSE EILANDEN VERSTOORT BROEDSEIZOEN (van onze correspondent) Jan Goedbloed heeft geconstateerd dan het waterschap sloten aan het schonen was midden in het broedseizoen. Hij heeft hierop direct actie ondernomen, onder andere door het opstellen van een schriftelijke reactie. Hieonder is de inhoud van zijn brief opgenomen. foto: het resultaat van de werkzaamheden Aan: Waterschap Zeeuwse Eilanden Betreft klacht over schonen van sloten in broedseizoen Grijpskerke, 10 juli 1999 Zoals overeengekomen, bevestig ik bij deze schriftelijk mijn klacht over het schonen en delven van sloten in het broedseizoen. Met het schonen en delven van sloten in het broedseizoen vernietigt het Waterschap nesten van rietvogels als Kleine Karekiet en Rietgors en niet-vliegvlugge jongen van in sloten fouragerende Tureluurs, Waterhoenen, e.d. Deze vogels zijn beschermd volgens de Vogelwet. Bovendien wordt van vogels die in nabijgelegen sloten broeden het territorium drastisch verkleind, zodat het broedsucces minimaal zal zijn. Geconstateerde werkzaamheden in de Sint Laurense Weihoek tussen Grijpskerke en Middelburg: - 30 juni rondom weiland op hoek van Zandvoortweg en Pronkenburgseweg: 1 km; vernietigd: 2-3 nesten van Kleine Karekiet en 1-2 nesten van Rietgors 2 juli tegenover de schuurtjes aan de Zandvoortweg gelegen tussen Schotelweg en Pronkenburgseweg: 150 m; vernietigd: 1-2 nesten van Kleine Karekiet

't Zwelmpje | 1999 | | pagina 8