f TW/nyy^y/frjnnrgnngtir 2 rr/fftfrftnr !Wi 14 8 juli hoek Zandvoortweg en Ossenbergweg tot 2/3 richting Jacob Catsweg: 700 m; vernietigd: 2 nesten van Kleine Karekiet, 1-2 nesten van Rietgors en enkele jonge Tureluurs die in deze sloot fourageerden. 's Avonds werd één jonge Tureluur aangetroffen met een gewonde poot. hoek Zandvoortweg en Noorddorpsweg: 300 m; geen nesten 9 juli Hondegemsweg tussen Zandvoortweg en Zoetendaalseweg: 1 km; Kleine Karekiet als broedvogel aanwezig, aantal vernietigde nesten onbekend. Op 8 juli 's morgens om 7.30 u. was uw medewerker bezig en heb ik hem gevraagd wie hiervoor verantwoordelijk was. Na Vogelbescherming te hebben gewaarschuwd, heb ik contact gezocht met dhr. Boogaart. Deze had veel argumenten tegen mijn standpunt, maar zegde toe e.e.a te onderhoeken 's Avonds bleek dat de werkzaamheden niet gestopt waren en ook op 9 juli werden deze voortgezet. Een tweede gesprek met dhr. Boogaart kwam niet boven het niveau van bekvechten uit met allerlei ondeskundige argumenten van dhr. Boogaart. Deze zei dat hij een zorgvuldige afweging van belangen had uitgevoerd en dat hij tot de slotsom was gekomen dat dewedszaamheden door moesten gaan. Uiteraard ben ik het in het belang van de vogels absoluut met hem oneens en ik hoop dat hij hiermee niet het standpunt van het Waterschap verwoordt. Ik wil lenkele van zijn argumenten ontzenuwen: "Het broedseizoen is afgelopen." Iedereen weet dat de meeste vogels in april en vaak pas in mei aankomen. Pas na de paarvorming begint de nestbouw. Vervolgens moeten de eieren gelegd en bebroed worden. Bij nestblijvers worden de jongen in het nest gevoed en grootgebracht. Dit duurt ruim tot in juk en bij sommige laat broedende vogels soms tot in augustus. "De boeren mogen ook na 1 juli maaien." Weidevogels zijn vroege broeders en maken niet veel werk van het nest Hun jongen zijn nestvlieders, d.w.z. dat ze na het uitkomen het nest verlaten en vaak verhuizen naar andere percelen. Overigens is deze datum te vroeg, aangezien in het Zandvoort- weggebied de Grutto's al jaren hun jongen verliezen door maaiwerkzaamheden. "Wij hebben nog langs de sloot gelopen en geen nesten gevonden." Het zoeken van nesten is werk voor deskundigen, met name de nesten van in het riet en in slootkanten broedende zangvogels zijn moeilijk te vinden. Aan het gedrag van deze vogels, zoals territoriumafbakening door zang en alarmroep bij verstoring is af te lezen dat broedvogels aanwezig zijn. Aan de Ossenbergweg was zeer opvallend een paar luid alarmerende Tureluurs aanwezig. Dit is of niet geconstateerd, of het is in de belangenafweging van dhr. Boogaart als minder belangrijk beoordeeld. "Ik heb bij Staatsbosbeheer geïnformeerd en die vonden het goed." Staatsbosbeheer heeft in deze geen enkele zeggenschap. De deskundigheid van SBB betreffende bosbeheer leidt geen twijfel, de deskundigheid wat betreft waterbeheer in relatie tot vogels kan betwijfeld worden gezien eerdere ervaringen. "Geeft u maar aan waar de nesten zijn en dan kunnen we daaromheen werken." Ik zoek de nesten niet op en ken dus niet de exacte locatie. Schonen en delven van sloten vernietigt het broedbiotoop, dus eromheen maaien is geen oplossing. Wet Waterschap heeft in 1998 haar geplande werkzaamheden niet geheel kunnen uitvoeren door de wateroverlast. We moeten nu dus wel." De weersomstandigheden zijn een bedrijfsrisico van het Waterschap. Dit mag niet afgewenteld worden op de broedvogels in het werkgebied van het Waterschap. Bij deze vraag ik u met klem dergelijke werkzaamheden niet meer in het broedseizoen uit te voeren en in dergelijke gevallen advies in te winnen bij de deskundige organisaties, met name de Vogelwerkgroep Walcheren en Vogelbescherming. Met vriendelijke groet J. A Goedbloed Jacob Catsweg 6, 4364 TE Grijpskerke De Vogelwerkgroep Walcheren onderschrijft bovenstaande klacht, namens deze F. Arts, voorzitter Het vervolg: Ook op andere plaatsen op Walcheren en vermoedelijk elders in Zeeland is het Waterschap al bezig geweest. Op 15 juli heb ik geïnformeerd naar de reactie van het Waterschap. Het Waterschap is zich van geen kwaad bewust, er worden voor zover bekend geen nesten vernield, ze overtreden voor zover bekend de Vogelwet niet, er worden afwegingen gedaan waarhij alle belangen aan bod komen, kortom: het Waterschap is niet bereid te stoppen met de werkzaamheden en gaat dus door met het decimeren van de rietvogelstand op Walcheren en in het hele werkgebied. Aan de vogelwerkgroep de taak het Waterschap te stoppen! De AID en de pers zullen worden ingelicht. Wordt vervolgt! Jan Goedbloed, Jacob Catsweg 6,4364 TE Grijpskerke

't Zwelmpje | 1999 | | pagina 9