REDACTIONEEL Dit nummer is tot stand gekomen in een noodzakelijke coproductie tussen Jan en mij vanwege het feit dat mijn automatisering te veel te wensen overlaat. Dit zal menig lezer vooral in het vorige nummer zijn opgevallen. Op het moment dat de printopdracht verstuurt is en er is nadat je tussendoor boodschappen hebt gedaan en koffie hebt gedronken nog niets op papier verschenen wordt het tijd om aan een andere pc te denken met een wat snellere processor. Vandaar dat Jan bij is gesprongen in de samenstelling van dit nummer. Het is een leuk gevarieerd nummer geworden. Kopij voor het volgende nummer moet uiterlijk op 15 januari 2000 zijn binnengekomen op het redactieadres. NOTEER IN UW AGENDA 24 november 1999 Herkenning van jonge Kleine Mantelmeeuwen, Zilvermeeuwen en Geelpootmeeuwen door Pim Wolf. De laatste jaren is de kennis over de herkenning van bovengenoemde soorten meeuwen sterk toegenomen. Pim is goed op de hoogte van de laatste ontwikkelingen, hij zal met behulp van veel eigen diamateriaal proberen onze kennis bij te spijkeren. 18 december 1999 Ganzenexcursie. Dit jaar gaan we naar het noordelijk Deltagebied (Haringvliet, Grevelingen). De excursie duurt de hele dag, we vertrekken om 9 uur bij het station van Middelburg. Indien je mee gaat graag van tevoren opgeven bij Floor Arts (419651). 26 januari 2000 Atlasproject. Op deze avond is er ruime aandacht voor het Atlasproject. Stand van zaken en eerste resultaten worden gepresenteerd. Komend jaar is het laatste jaar voor het Atlasproject, op Walcheren zijn nog enkele blokken niet geteld, hiervoor wordt jullie medewerking gevraagd! 23 februari 2000 Jaarvergadering 15 april 2000 Zeeuwse Vogelaarsdag. Deze dag wordt georganiseerd door onze zuiderburen van natuurbeschermingsvereniging 't Duumpje. GANZEN- EN ZWANENTELLING <98/'99 De ganzen- en zwanentelling van afgelopen winter viel erg tegen wat betreft de aantallen, maar niets geteld is ook resultaat. Vooral de ganzen lieten het afweten en van de Kleine Zwaan zijn enkel overvliegende gevallen bekend. Dit lage aantal komt vooral door het weer gedurende de afgelopen wintermaanden, de winter is niet streng genoeg voor de ganzen en zwanen geweest om Walcheren te bereiken. De meeste ganzen en zwanen blijven toch op Noord-Beveland, Schouwen en Goeree hangen. Ook het landgebruik en de kleinschaligheid van Walcheren spelen een belangrijke rol in de aantallen ganzen en zwanen. Kleine zwaan De Kleine zwaan is tijdens de telling maar drie keer waargenomen, een overvliegende groep van 160 exemplaren aan de Zandvoortse weg en nog twee kleinere pleisterende groepjes 12 en 13 exemplaren. Kolgans Ook deze soort was zeldzaam met maar één waarneming van een groep van 33 exemplaren overvliegend bij de Spuikom van Ritthem. Rietgans Deze soort werd eenmaal t.p. waargenomen en bestond uit een groep van 7 ex. Grauwe gans De Grauwe gans was nog het meest algemeen met drie groepjes pleisterende vogels, een groep van 8, één van 7 en een groep van 12 ganzen. Rotgans Deze soort werd eenmaal t.p. aangetroffen en de groep bestond uit twee "rotjes". Knobbelzwaan Deze vogel was erg algemeen op Walcheren en werd tijdens elke telling met vrij grote aantallen waargenomen. Dit is best opvallend, want in de rest van Zeeland halen de aantallen het niet bij Walcheren. Dus is Walcheren toch een belangrijke overwinteringsplaats voor Zeeland, dit beeld zien we ook terug in '94/'95, '95/'96, '96/'97, '97/'98 en in de afgelopen winter. De top van Knobbelzwaan valt duidelijk in Januari en neemt in Februari weer sterk af. Het grootste aantal van deze zwanensoort (90 wordt waargenomen op grasland. t Zwelmpje 14' jaargang nummer3 november 1999 2 Paul van Tuil, Hogeweg 31,4328 PA Burgh-Haamstede, tel nr. 0111 -65 3310 t Zwelmpje14' jaargang nummer 3 november 1999 3 Aantalsverioop knobbelzwaan 160 140 4 120 100 80 4 60 40 20 4 0 17-okt 14-nov 15-nov 13-dec 17-jan 14-feb

't Zwelmpje | 1999 | | pagina 3