20 I I Andere soorten tijdens de ganzen- en zwanentelling waren Nijlgans (n=2), Zwarte zwaan (n=l) en een Kleine zilverreiger tussen Arnemuiden en Klevenskerke. De telling kan niet echt compleet genoemd worden, omdat er buiten om de telweekeinden ganzen aanwezig waren die tijdens de tellingen er niet meer zaten, getuige een groep van 453 Kolganzen en 126 Brandganzen op 3 December. In deze groep heeft ook nog een zeer zeldzame gans voor Walcheren gezeten, namelijk een Dwerggans. Hopelijk wordt de aankomende winter strenger, zodat de tellers toch ganzen en zwanen kunnen noteren op hun formulier. Ook is er aankomende telling een extra soort toegevoegd (Patrijs), die hopelijk wat extra oplettendheid en spanning brengt gedurende de tellingen. AELEN DE ZWELMPJES (Delictum urbica) VAN VEERE HET VOLGENDE MILLENNIUM? Je oor noga vee as je jen oren open eit en soms gaet et derover da 't Zwelpje noga achteruut zou gae. 'k Bedoele dan dat doenkere zwaeluwtje mee een wit achterliep e en nie 't blaedje van de vogelgroep. 't Liekent er soms we vee op en daerom bin me a een paer jaer ellek naejaer, in augustus, nae Veere en Zanddiek weze fietsen om dae de nisjes van de Zwelpjes an de uuzen te tellen. Zodoende kun me zien oevee dat er gebroed ebbe en mee een bitje goeie wil ka je dae dan wee staetjes en grafieken van maeken. In 't eerst een stikje geschiedenis. Jaco en Fred schrieven in der boek "Avifauna van Walcheren" dat 't Zwelpje in 1969 mee ongeveer 1200 paer op Walcheren gebroed eit. In Veere zouen der dan ongeveer 160 nisjes gezeten ebben (Enkelaar 1969). In 1982 waeren der eel wat minder: naebie 700, mee mè 32 nisjes in Veere (e ze we goed geteld?). In 1986 en 1987 wier der deu de Vogelwerkgroep nog a achteran gezete en wiere der net wee wat meer geteld (ongeveer 730 en 760 paer, mee 72 en 123 paer in Veere). Ook in 1992 en 93 ei Floor Arts een stikje in ons blaedje geschreven over 't Zwelpje en ie zeit daerin dat er in die jaeren ongeveer 770 en 900 paer op Walcheren gezeten ebbe, mee daevan 150 en 132 paer in Veere. En noe ons Zoas gezeid bin ik a meerdere jaeren in Veere en Zanddiek nae Zwelpjes-nisje weze zoeken; in '86 en '87 en vanaf'92 elke naezeumer, behalve in '95 en '96. De leste jaeren gieng Karei Leeftink altied mee. Ieronder ei Jan Goedbloed een tabel gezet mee de resultaeten van aol die ouwe, en van onze telliengen. Kiek mae. Je moe wè begriepe dat er in de jaeren zonder staefje nie geteld is: 't kan nie aoltied zeumer weze! 160 !li 120 El El E Wat kan je der van zeggen? Een êêleboelma eerst moe 'k even kwiet dat Veere en Zanddiek mè een êêl klein stikje van Walcheren bin, Walcheren mè een êêl klein stikje van Zeeland en Zeeland mè een klein stikje van Nederland, 'k Dienk da me moeten oppassen om der al te vee uut te willen aelen. 't Zou wè is kunnen dat die Zwelpjes noga verschuven en bevorbeeld op een eel andere plek gaen broeie wadeur je plaetselijk noga andere diengen ziet. Jaco en Fred noemen dat ook in der boek en via via 'k goore dat ome Ted dat op Schouwen ook ei meegemaekt. Oal mee oal liekent het erop dat er in Veere toch minder en minder Zwelmpjes bin gae broeien. Voral vanaf begin '90 bin ze noga achteruut gegaen.Ok in twee andere Walcherse durpjes, Gaepienge en Sint Laurens, waeren de aantallen Zwelmpjes in 1998 noga an de laege kant. We ebbe der toe mae 9 en eene geteld. Op z'n oogst zaeten der in Gaepienge 39 en in Sint Laurens 18 in 1993 en 1969). In de grafiek kan je dat een bitje zien; ok ier moe je der vanuut gaen da me van de jaeren zonder staefje gin gegeven ebbe. t Zwelmpje14jaargang nummer 3 november 1999 4 Marcel Klootwijk, Bergwei 33, 4364AZ Grijpskerke t Zwelmpje 14' jaargang nummer 3 november 1999 5 Aantal nisjes Zwelmpjes in Veere en Zanddiek: 180 - 140 -I 100 80 60 - 40 I p] o I"iElU< i li, »H,lil,ll, i .Ki.ta.üi, o>i-cotnr^o)T-eoinh-a>T-comh.g> (p^SNSN(Ococoa}ooo)0)0)a)0>

't Zwelmpje | 1999 | | pagina 4