Het feit dat de vogel een (kleur)ring droeg hield namelijk de mogelijkheid in dat het een uitgezette vogel was van een gierenproject. In het kader van herintroductieprojecten in (onder meer) Frankrijk, Oostenrijk en Italië zijn vogels uitgezet in de hoop dat er zich weer vrij vliegende populaties ontwikkelen. Dat is (in elk geval in Frankrijk) ook gelukt. Bertrand Eliotout van Pare National Park des Cevennes, Frankrijk, zond in september een E-mailtje aan Enno Ebels terug dat de vogel op 16 april 1998 als nestjong was geringd in een vrij nest in de Gorges de la Jonte binnen het genoemde Nationale park. Dit betekent dat wij allen hem mogen tellen en dat ik er een droom van een zelfontdek- èn tuinsoort bij heb! De laatste waarneming van TE' in de Cevennen, vóórdat hij boven mijn huis opdook, was op 16 april 1999. Het aardige is dat in de tijd dat de betreffende vogel van zijn nest in de Gorges de la Jonte uitvloog ik in datzelfde dal kampeerde en daar vele Vale Gieren heb gezien. De kans is dus vrij groot dat ik de betreffende vogel al een jaar eerder had ontmoet... De identiteit van de oudervogels is niet bekend. Gedurende het herintroductieproject in de Gorges du Tam en de Gorges de la Jonte in de Cevennen zijn tussen 1981 en 1986 totaal 61 Vale Gieren losgelaten. Tegenwoordig bestaat de kolonie uit tenminste 75 broedparen. In 1999 vlogen 50 jongen uit. Deze in vrijheid geboren jongen worden zoveel mogelijk gekleurringd. Ook Monniksgieren worden nu in hetzelfde gebied losgelaten: 32 vogels zijn inmiddels los-gelaten en drie jonge vogels zijn al in het wild geboren. Wie weet wordt een van hen de volgende goede tuinsoort? VERSTORING WATERSCHAP VERVOLGD. Over de verstoring van vogels gedurende het broedseizoen door het uitvoeren van maaiwerkzaamheden bij waterlopen door het waterschap. Op 31 augustus 1999 heeft een bespreking plaatsgevonden tussen Ralf Joosse (Vogelbescherming) en twee vertegenwoordigers van het waterschap. Ralf heeft goed duidelijk gemaakt dat verstoring en vernieling van nesten van (o.a. in het riet nestelende) vogels voor de Vogelwet strafbaar is. Vervolgens is van gedachten gewisseld over een werkwijze waarbij verstoring van vogels in het broedseizoen zoveel mogelijk kan worden voorkomen, zonder dat de taak van het waterschap (m.n. het halen van de einddatum voor het onderhouden van waterlopen) in gevaar komt. Voor het maaiseizoen 2000 zijn de volgende afspraken gemaakt: - Het waterschap zal de eerste twee weken na de start van het jaarlijkse onderhoud van waterlopen (meestal is dit begin augustus) zich zoveel mogelijk beperken tot waterlopen zonder rietkragen. - Vanaf twee weken na de start zullen ook aan waterlopen met "lichte" rietkragen onderhoudswerkzaamheden worden uitgevoerd. - Drie weken na de start zullen ook aan waterlopen met "zware" rietkragen onderhoudswerkzaamheden worden uitgevoerd. - Bij niet-reguliere werkzaamheden aan/bij waterlopen in de maanden mei tot augustus zal het waterschap telefonisch contact opnemen met de Vogelbescherming Nederland om afspraken te maken over eventuele maatregelen die mogelijke verstoring van vogels bij het uitvoeren van de werkzaamheden beperken/voorkomen. - In het najaar van 2000 zal bovenstaande werkwijze in een gezamenlijk gesprek tussen waterschap en Vogelbescherming worden geëvalueerd en zonodig worden aangepast. Of deze afspraken praktisch haalbaar en uitvoerbaar zijn is de vraag. Daarom bij deze het verzoek aan alle vogelaars van Walcheren en van Zeeland om in het jaar 2000 op te letten of e.e.a. volgens afspraak wordt uitgevoerd en bij feitelijke of vermoedde verstoring/vernieling van nesten direct contact op te nemen met Ralf Joosse. RECENTE MELDINGEN MAART, APRIL MEI 1999 Helaas een erg onvolledig overzicht dit keer. Van veel mensen helaas geen waarnemingen ontvangen. Bovendien een aantal ingevoerde waarnemingen kwijtgeraakt doordat de harde schijf van m*n oude PC het begaf (deze waarnemingen zijn wel veilig bij Fred terechtgekomen, sorry o.a. Gerwin). Vanaf heden is het ook mogelijk waarnemingen per E-mail door te geven! Hopelijk stimuleert dit wat mensen ook weer eens wat op te sturen. Het adres is j.m.walhout@wanadoo.n.l. Voor onderstaand overzicht zijn waarnemingen gebruikt van les Goedbloed (IG), Johannes Luiten (JL), Thomas Luiten (TL), Jan Goedbloed (JG), Rob Sponselee (RS), Gerwin Geertse (GG) en Jaco Walhout (JW). Waarnemingen over de periode juni-augustus (en liefst ook sept-nov) zo spoedig mogelijk, maar uiterlijk 20/12 aanleveren a.u.b. Van JL (t/m aug) en GG (t/m sept) heb ik al waarnemingen in mijn bezit. t Zwelmpje14' jaargang nummer 3 november 1999 8 Mark Hoekstein, 's Heerhendrikskinderendijk 60, 4461DX Goes t Zwelmpje14' jaargang nummer 3 november 1999 9 Jan Goedbloed, Jacob Catsweg 6, 4364 TE Grijpskerke

't Zwelmpje | 1999 | | pagina 6