Tevens werd deze zomer bij Bruinisse een vondst gedaan van een dood gekleurringd exemplaar, eveneens afkomstig uit Italië, maar dan aan de Adriatische kust. Zwartkopmeeuw Het ringprogramma dat onder Zwartkopmeeuwen wordt uitgevoerd is zonder twijfel één van de meest succesvolle kleurringprojecten in Europa. Ruim 21.000 meldingen zijn sinds de start in 1990 binnengekomen van vogels uit de Delta en België. In de Delta stonden dit jaar ook vogels met buitenlandse ringen, behalve de Belgische zag (met name PAW) 4 Italianen, 5 Engelse, 3 Duitse, 23 Hongaarse, 80 Franse, 1 Tsjech en een Ukraïner. Op de Roggeplaat, Haringvlietsluizen en in de Buitenhaven van Vlissingen werden in 1998 en 1999 in een tijdsbestek van enkele weken (eind juli - begin september) 965 aflezingen verricht van Visdieven met metalen ringen (ze zijn 7 mm hoog!). Ruim 90 procent daarvan was afkomstig uit de Delta en door onszelf (Ringgroep RIKZ) geringd. Ruim 90 vogels bleken uit de grote kolonie in Zeebrugge afkomstig. Leuke aflezingen waren die uit West-Duitsland (6), Oost-Duitsland (3), Noorwegen (8), Finland (5), Zweden (4), Polen (1) en Litouwen (1). Uniek materiaal allemaal dat nog nader uitgewerkt moet worden! Een wel heel bijzonder exemplaar is een vogel afkomstig uit Zuid-Noorwegen, 12 jaar oud, die in 1998 op de Roggeplaat werd gezien. Dit jaar verscheen dezelfde vogel opnieuw en bleef bovendien een maand lang rondhangen. Dit keer echter met een extra metalen ring om de andere poot Al snel bleek dat het ging om een vogel die door de expeditie waar Floor Arts deel van uitmaakte was gevangen in februari 1999 in Swakopmund, Namibië. We hebben hier dus een vogel van Noorse afkomst, die twee jaar gedurende twee nazomers op de Roggeplaat stond en in de tussentijd ook nog in het overwinteringsgebied in Namibië is teruggevangen, retourtje 26.000 km. Kleine Mantelmeeuw Intensief speurwerk op de Zeedijk van Westkapelle, leverde dit najaar behalve de al eerder genoemde Geelpootmeeuwen, ook een groot aantal geringde Kleine Mantelmeeuwen op. Behalve 50 vogels van de Maasvlakte en andere delen van Nederland, zaten hier ook 10 Deense, 25 Noren, een vogel van de Faroer Islands en een Portugees bij. Voor degenen die toch liever achter zeldzaamheden aan willen jagen: volgens de laatste inzichten ruien de meest noordelijk broedende intermedius- Kleine Mantelmeeuwen ook laat en voor een groot deel pas in de overwinteringsgebieden. Een zekere Baltische Mantelmeeuw is een vogel met een (gele of witte) Finse kleurring. Sander Lilipaly, Kleine Werfstraat 11,4332AH Middelburg Pint Wolf, Batenburg 63, 4385 HG Vlissingen 20 JAAR TELLINGEN VAN KÜSTBROEDVOGELS IN HET DELTAGEBIED In het kader van het monitoringprogramma van het Rijksinstituut voor Kust en Zee (RIKZ) worden sinds 1979 jaarlijks alle kustbroedvogels van het Deltagebied geteld. Recent is een rapport verschenen met daarin een overzicht van de afgelopen 20 jaar: Kustbroedvogels in het Deltagebied een terugblik op twintig jaar monitoring (1979-1998). Dit rapport biedt een overzicht van de resultaten van twintig jaar monitoring van de aantallen en de verspreiding van kustbroedvogels (Aalscholver, Kluut, plevieren, meeuwen en sterns) in het Deltagebied. Naast een beschrijving van de ontwikkelingen per soort bevat het rapport een uitgebreide gebiedsbeschrijving, want de geschiedenis van de kustbroedvogels is bovenal een geschiedenis van gebieden. Er wordt met name ingegaan op de gevolgen van de Deltawerken en de aantalsontwikkeling in nieuw ontstane gebieden (drooggevallen gronden, natuurontwikkelingsgebieden, industrieterreinen). De nadruk ligt op een beschrijving van de waargenomen veranderingen in aantallen en verspreiding, en een kwalitatieve verklaring voor deze veranderingen aan de hand van habitatkarakteristieken. Er wordt een prognose gemaakt van de toekomstige ontwikkelingen bij ongewijzigd beleid. Het rapport telt 241 pagina's en is gratis. Voor geïnteresseerden is het rapport schriftelijk aan te vragen bij: Rijksinstituut voor Kust en Zee t.a.v. P.L. Meininger Postbus 8039 4330 EA Middelburg t Zwelmpje 14jaamang nummer 3 november 1999 14 t Zwelmpje14' jaarzanz nummer 3 november 1999 15

't Zwelmpje | 1999 | | pagina 9