doen lijken. Dit is pas het geval tegen eind maart. In de winter hebben alle Kauwen een vers kleed en is er dus (over het algemeen) nog geen sprake van sleet. Noordse Kauw Sikkel: Deze is (licht)grijs en nogal variabel. Als minimum geldt een grijze vlek in de ondernek en als maximum een bijna witte vlek in de ondernek die naar achteren toe als een brede, (licht)grijze sikkel wegloopt. Dit laatste kan in direct zonlicht wit lijken. Dit type sikkel wordt echter vrijwel altijd naar het achterhoofd toe wat vlekkerig in de vorm van grijze dwarsstreepjes en is bij het achterhoofd niet scherp begrensd. Tussen deze uitersten is alles mogelijk. De breedte en duidelijkheid van de sikkel zijn sterk afhankelijk van de houding van de vogel. De sikkel is het breedst wanneer de vogel de nek uitstrekt. De vlekkerige structuur is dan te zien. In een ingezakte houding is slechts een dun licht lijntje te zien en is de vogel niet op ondersoort te determineren. Wang en achterhoofd: In vergelijking met een adult winter Westerse Kauw zijn wangen en achterhoofd lichter. Als maximum is dit iets lichter dan de Westerse Kauw in broedkleed. Dit komt echter niet zo vaak voor. De meeste adulte Noordse Kauwen hebben een wangkleur die iets lichter is dan de onderdelen. Bij Westerse Kauw zijn deze even donker. Onderdelen: Deze zijn effen potloodgrijs en lichter dan bij de Westerse Kauw. Bij deze zijn de onderdelen meer zwartgrijs. De keel steekt bij de Noordse vaak zwart af tegen de buik. In directe vergelijking met een Westerse Kauw is dit een bruikbaar kenmerk. Bij sommige Noordse kauwen lijken de buik, wang en rug dezelfde kleur te hebben, met contrasterende zwarte vleugels, kopkap en keel. Russische Kauw Een klassieke Russische Kauw is moeiteloos op naam te brengen. Sikkel: Altijd helder wit en scherp begrensd over de gehele lengte. Als de vogel naar de waarnemer toeloopt oogt deze als een felle witte vlek. Van achteren gezien zijn de sikkels zichtbaar als twee dunne, scherp begrensde lijntjes die ruim voor het achterhoofd ophouden. Bij de Noordse Kauw (zelfs de meest extreme) zijn twee difiuse vage witgrijze vegen te zien. Wang en achterhoofd: Duidelijk lichter dan bij de Westerse Kauw. Ze kunnen even licht zijn als bij de meest lichte Noordse, maar de zwarte kopkap en keel steken duidelijk af, wat bij een Noordse Kauw minder duidelijk is. Onderdelen: Zwartgrijs en qua tint tussen Noordse en Westerse Kauw in. Door deze donkere tint steken de lichte wang en de witte sikkel extra duidelijk af, waardoor de vogel zeer contrastrijk kan overkomen. foto: internet Westerse Kauw Vertoont in de winter geen sikkel of grijze vlek in de ondernek. De wang, nek en onderbuik zijn donkerder dan bij de Noordse Kauw. Een dun grijs lijntje in de ondernek en onderaan de wang kan in het vooijaar als gevolg van sleet zichtbaar zijn. Kruisingen Zoals eerder is gezegd komen kruisingen tussen de ondersoorten veel voor en zullen dan vaak gedetermineerd worden als Noordse Kauw. Door de variatie van de Kauwenondersoorten is het naar mijn inzicht onmogelijk om deze als kruisingen te herkennen. Nederland: De Noordse Kauw is een algemene wintergast in Nederland. De Russische Kauw is een regelmatige schaarse wintergast in het zuiden en oosten van het land. Hierbij moet gezegd worden dat veel vogels van deze twee ondersoorten in Nederland eerste winter vogels zullen zijn en dus veelal niet te herkennen. Bij de adulte vogels geldt dat alleen de meest uitgesproken individuen kunnen worden herkend. Het werkelijke aantal kan dus veel hoger liggen. Het zwaartepunt van het voorkomen in Nederland van deze twee ondersoorten ligt op de hoge zandgronden in het oosten en zuiden van het land. Er zijn gevallen bekend dat Noordse Kauwen gepaard met Westerse Kauwen in Nederland broedden. Walcheren: Walhout Twisk vermelden de beide oostelijke ondersoorten als doortrekker en wintergast in klein tot vrij klein aantal. Geschat wordt dat er c 20 - 30 ex. van Noordse Russische Kauw op Walcheren overwinteren. Door de onbekendheid van de herkenning van de twee oostelijke ondersoorten kan niet bepaald t Zwelmpje 15c jaargang nummer 1 jébruari 2000 12 L- L A foto: internet t Zwelmpje 15jaargang nummer 1 februari 2000 13 ttÜÜÜI«W.'Üe^V Voorkomen

't Zwelmpje | 2000 | | pagina 8