REDACTIONEEL Het Zwelmpje is weer aardig gevuld. Sommige bijdragen komen spontaan, andere kosten wel wat vragen, zeuren, smeken en soms dreigen. Ondanks deze middelen zijn enkele bijdragen toch niet op tijd klaargekomen, dus die zullen het volgende nummer opluisteren. De oproep om tekeningen en foto's in te zenden is niet geheel en al voor niets geweest, Marcel gaf een paar tekeningen, w.o. de Drieteenmeeuw op blz 18. Verder zijn alle tekeningen in dit nummer weer van de hand van Jaco. We begrijpen dat het moeilijk is om de kwaliteit van Jaco's tekeningen te evenaren, maar hierbij toch een herhaalde oproep: Stuur alsjeblieft tekeningen en foto's naar het redactieadres. De redactie neemt afscheid van Paul van Tuil. Hij heeft jarenlang het Zwelmpje in stand gehouden, vaak onder moeilijke omstandigheden, zoals gebrek aan belangstelling en copy, en een krakkemikkige computer. Bedankt, Paul, en bij gelegenheid zorgen we voor een passend afscheidskado. Jan Goedbloed NOTEER IN UW AGENDA 24 mei Chris Schenk Let op! Deze avond is niet als gebruikelijk op de laatste woensdag van de maand, maar een week eerder. Bovendien begint Chris om 20.00 u. Wees op tijd! Chris zal twee lezingen houden over zijn reizen naar het hoge noorden van Canada. - Churchill Dankzij de unieke ligging aan de monding van de Churchill-rivier op de overgangszone van taiga naar toendra heeft Churchill veel te bieden. Er zijn meer dan 200 vogelsoorten waargenomen, een ongekend hoog aantal voor een subarctische locatie, en wanneer in juni het ijs op de baai breekt, trekken beluga's naar de monding van de rivier. Aan het einde van de zomer is hun aantal opgelopen tot 3000 stuks en is de toendra veranderd in een bloemenzee. De nadruk ligt in deze lezing echter op de eerder genoemde rijke fauna van het gebied. Deze komt met name tot uitdrukking in juni, wanneer de lokale broedvogels arriveren en noordelijker broedende soorten doortrekken. Victoria Island Het echte noorden, dat is het gevoel, dat Chris heeft overgehouden aan een reis naar Cambridge Bay op Victoria Island, een eiland ten noorden van het vasteland van Canada. Bij aankomst eind juni bood het gebied een troosteloze aanblik. Baltsende koningseiders op de vele plasjes en vorkstaartmeeuwen, die tot in de nederzetting zelf voedsel zochten deden de stemming echter aanzienlijk stijgen. Daar waar in Churchill ecotoerisme gemeengoed is, bevind je je hier in het gezelschap van slechts een handvol enthousiastelingen. Trekpleister is voor de meesten de muskusos, een relict uit de ijstijd, die hier nog in grote getale voorkomt. Verder veel aandacht voor de hoogarctische vogelsoorten. 17 juni Walcheren little big day Wie neemt er in een dag vogelen op Walcheren de meeste soorten waar. Voor de voorwaarden en de manier waarop de teams zich op kunnen geven zie elders in dit nummer. 30 juni Nachtzwaluwexcursie Traditioneel èn leuk: nachtzwaluwen horen en zien bij Putte. Jaco weet ze wel te zitten. 15 juli Uiterste datum voor het inleveren van artikelen voor 't Zwelmpje van augustus. 30 augustus Kroegavond Inmiddels ook traditie en ook leuk: de eerste bijeenkomst na de zomer vindt weer plaats in het café, deze keer in De Bommel, naast het stadhuis van Middelburg. BROEDENDE LEPELAAR OP INDUSTRIEGEBIED VLISSINGEN-OOST Drie mannen, Adrie Joosse, Willem Buijs en ondergetekende, zijn op zoek naar jong leven in een terrein dat lijkt op een massagraf. Honderden varkensribbetjes vormen het massagraf op het braakliggende terrein naast de aluminiumfabriek van Pechiney in het industrieterrein Vlissingen-Oost en het jonge leven betreft hier de grote pullen van Zilvermeeuwen en Kleine Mantelmeeuwen. Sinds 1996 ben ik, onder de vlag van de vogelwerkgroep Bergen op Zoom, bezig met een onderzoek naar de Zilver- en Kleine Mantelmeeuw in relatie tot het vuilstortbeleid. Door nieuwe methoden van afvalverzameling en -verwerking wordt de beschikbare hoeveelheid voedsel minder makkelijk bereikbaar voor de vogels. Hierdoor zal in de toekomst waarschijnlijk een meer evenwichtige stand van het aantal broedparen ontstaan. Ringonderzoek moet hierbij meer kijk geven op zaken als groei, overleving, overwintering en dispersie. Voor dit ringwerk worden een aantal gemengde meeuwenkolonies bezocht waaronder de kolonie van Pechiney (Quarleshaven) met op de achtergrond fabrieken en het decor van de vuilstortplaats Midden- en Noord-Zeeland. Op de schitterende ochtend van 9 juli ontmoeten wij elkaar bij de portier van Pechiney en wachten nog even tot dat de eerste zonnestralen de nog aanwezige dauw op de vegetatie heeft doen verdampen. Tijdens de ringwerkzaamheden wordt de kolonie systematisch afgezocht op de aanwezige jonge grote plompe bruine pullen die zich schuil houden in de vegetatie bestaande uit forse pollen Duinriet. Hierbij wordt dus vooral naar de grond gekeken, want voor je het weet sta je met schoenmaatje vierenveertig op zo'n klein wezen. Toch werd opeens mijn aandacht van de grond Zwelmpje 15 jaargang nummer 2 mei 2000 j SC- rli t Zwelmpje 15' jaargang nummer 2 mei 2000 3

't Zwelmpje | 2000 | | pagina 3