voet van de zeedijk parallel langs deze dijk laag over de golven naar het noordoosten, op een afstand ca. 50 m. Een fractie van een seconde schoten beesten door mijn geest als "rare steltloper" (Willet?), Woudaapje, een reusachtige ijsvogel, een vreemde "escape": in ieder geval iets wat ik nog nooit had gezien. Toen ik de vogel echter direct in de kijker (10x40) kreeg en goed kon bekijken werd de ware identiteit ogenblikkelijk duidelijk: een Zwarte Zeekoet Cepphus grylle in (een) onvolwassen kleed! Het was een opvallend bont getekende alkachtige, formaat Zeekoet of iets kleiner, die met snelle vleugelslag passeerde. De snavel was dun en zeekoetachtig. De kop en de rug waren grijs gevlekt, de onderdelen wit; de vleugels waren donkergrijs met een zeer opvallend, ovaalvormig licht veld op de armvleugel. In het lichte veld waren enkele donkere streepjes aanwezig. Poten en staart werden niet bewust gezien. Met het kippenvel nog op de armen reed ik langs de dijk, in de hoop dat de vogel zou zijn neergestreken. Ook hoopte ik (tevergeefs) dat er nog een vogelaar in "'t Kiek'uus" zou zitten die mijn waarneming zou bevestigen. De waarneming werd "doorgepiept'en ingesproken op de Dutch Birding vogellijn, en tevreden reden we (en ik zeker!) huiswaarts. Omdat de vleugels donkergrijs waren en de donkere streepjes in het lichte vleugelveld beperkt van omvang waren, vermoed ik dat het ging om een eerste-zomer vogel, ruiend naar winterkleed. Voor een uitgevlogen jong van dit jaar lijkt de datum wel erg vroeg. Voor zover bekend is dit de derde waarneming van een Zwarte Zeekoet op Walcheren. Eerdere gevallen waren op 8 september 1990 en op 19 november 1995, beide eerste- winter vogels bij Westkapelle (Walhout Twisk 1998). Voor Nederland vermeldden van den Berg Bosman (1999) 65 aanvaarde gevallen in de periode 1800-1996, waarvan slechts twee in juli. Verwijzingen van den Berg A.B. Bosman C.A.W. 1999. Avifauna van Nederland 1. Zeldzame Vogels van Nederland. GMB Uitgeverij, Haarlem. Walhout J. Twisk F. 1998. Vogels van Walcheren. Stichting Avifauna van Walcheren, Middelburg. DE EERSTE WALCHERSE VOGELRACE Of: Hoe warm het was en hoe ver. Op zaterdag 17 juni heeft de eerste Walcherse Big Day plaatsgevonden. Hierbij werd door 5 teams tussen 0.00 uur en 18.00 uur fanatiek gevogeld om zoveel mogelijk soorten op Walcheren te zien. De deelnemende teams waren: Cr ex crex met Corstiaan Beeke, Pieter Beeke en Johannes Luiten De Heitedurpse Uulskukens Gerwin Geertse, Jan Goedbloed en Marcel Klootwijk The New Generation met Jan van de Bos, les Goedbloed en Gerard Troost Westmalle Tripel met Gido Davidse, Karei Leeftink en Jaco Walhout De Zuiderlingen met Floor Arts en Aijan Ovaa Er werd geteld volgens de regels als vermeld in het vorige Zwelmpje, met als extra regel dat de deelnemers zich alleen per fiets of te voet mochten verplaatsen. Deze regel was op onverklaarbare wijze weggevallen in het vorige Zwelmpje. In de weken voor de bewuste dag had Jaco geprobeerd de tegenstanders te intimideren door te zeggen dat hij alles al wist te zitten en dat elke tegenstand nutteloos was, omdat hij toch ging winnen. Dit had het onbedoelde gevolg dat de overige teams getergd aan de Big Day begonnen en iedereen een enorme prestatie leverde, zowel wat betreft het aantal soorten als wat betreft het aantal gereden kilometers. De teller van Pieter Beeke gaf aan het eind van de dag een afstand aan van 110 km. Het was ideaal weer, mooi zonnig met net genoeg wind zodat het niet te warm werd, maar net iets teveel wind misschien om de hele dag tegenin te fietsen. Het team The New Generation was al wat later begonnen, maar lag toch goed op schema, toen Gerard rond het middaguur de lijst al rijdende bijwerkte en helaas een medeweggebruiker niet opmerkte, met zijn spaken in een trapper haakte en een slordige vliegpoging uitvoerde. Vanwege een totaal onbestuurbare fiets was het team helaas genoodzaakt op te geven. De Big Day werd afgesloten op het Uulenhof, de boerderij van ondergetekende bij Grijpskerke. Hier werd gezamenlijk een forse portie chinees genuttigd en een kratje pils weggewerkt Tijdens de afwas beoordeelde de jury (Jan Goedbloed en Jaco Walhout) de waarnemingslijsten, waarna de prijzen konden worden uitgereikt Voor de winaars was er als wisseltrofee een gouden verrekijker. De Gouden Verrekijker gaat uiteraard een begrip worden in ons regionaal vogelaarswereldje, en zal jaarlijks met vuur worden verdedigd en begeerd. Voor de verliezers was er een inmiddels bijna antiek boekje getiteld 'Onze zangvogels' van Makatsch, om na bestudering de volgende keer beter te kunnen presteren. De teams hebben de volgende aantallen gehaald: Crex crex 96 soorten De Heitedurpse Uulskukens 96 soorten Westmalle Tripel 95 soorten De Zuiderlingen 97 soorten De gouden verrekijker werd uitgereikt aan de Zuiderlingen, de poedelprijs ging naar Westmalle Tripel. De volgende dag echter werd bij het schrijven van dit artikel duidelijk dat de Uulskukens hun naam hadden waargemaakt en één soort, nl. de Bosrietzanger, vergeten hadden te noteren. Hun juiste aantal moet zijn: De Heitedurpse Uulskukens 97 soorten De gedeelde eerste plaats gaat dus naar De Zuiderlingen en De Heitedurpse Uulskukens, de tweede plaats wordt ingenomen door Crex crex (of is het Crex cracks?), en de derde en laatste plaats was voor Westmalle Tripel, waarmee een oud nederlands spreekwoord weer eens bewaarheid wordt (hoogmoed, Jaco?). De t Zwelmpje 15 jaargang nummer 3 augustus 2000 16 Peter L. Meininger, Lisztlaan 5, 4384 KM Vlissingen l Zwelmpje 15 jaargang nummer 3 augustus 2000 17

't Zwelmpje | 2000 | | pagina 10