Zuiderlingen houden de Gouden verrekijker, omdat ze niet zo dom waren om een onvolledige lijst in te leveren. Waargenomen soorten: In totaal werden 117 soorten waargenomen (tijdens de Big Day 116, plus de Zwart kopmeeuw, waarvan na de maaltijd 3 exx over het Uulenhof vlogen), een aantal dat zelfs door de deskundigen niet haalbaar werd geacht. 79 soorten werden door alle teams waargenomen, waaronder Wulp, Kleine plevier, Bontbekplevier, Dwergstern, Bosrietzanger, Sprinkhaanrietzanger en Gekraagde roodstaart. 9 soorten werden door 3 teams waargenomen, de Zuiderlingen wisten Zwarte zeeeend, Ransuil en Boompieper te missen, de Heitedurpse Uulskukens verslikten zich in Grauwe gans (maar waren de waargenomen exx wel wild?), Smient en Buizerd, Crex crex kon Patrijs (alleen door Johannes gezien) en Witgatje niet vinden en Westmalle Tripel verkeek zich alleen op Nachtegaal (wel door Jaco gezien). 14 soorten werden door 2 teams waargenomen, dit waren Jan van Gent (een 2e zomer langs Westkapelle toen Crex crex en de Heitedurpse Uulskukens stonden te praten bij het Kiekuus), Kleine zilverreiger (er zat toch echt 1 ex aan de Oude Veerseweg), Krakeend (ruiend ex bij het fort Rammekens), Middelste zaagbek (1 aan de buiten zijde van de Veerse Dam, 3 op het Veerse meer ten oosten van Veere), Sperwer (hoe kun je hem missen, de stiekemerd?), Steenloper (8 ex aan de Westkapelse dijk, later 2 vliegend langs Domburg), Groenpootruiter (1 op het schor van Rammekens,), Kerkuil (zelfs als je bij de goede schuur staat), Grote gele kwik (op 2 verschillende plaatsen een overvliegend ex), Blauwborst (5 broedparen op de opspuiting Vlissingen Oost), Grote lijster (zit overal, maar is in deze tijd bijzonder geheimzinnig), Boomkruiper (ze zijn er wel, maar 't blijft een kwestie van geluk), Wielewaal (je weet ze zeker te zitten en 't lukt toch niet, of je hebt zoveel mazzel dat je er 2 keer 1 langs ziet vliegen op onverwachte plaatsen), Goudvink (Oranjezon, maar goed te missen). 14 soorten werden slechts door 1 team gezien: Crex crex: 1 soort, namelijk een Bosruiter aan de Ossenbergweg toen ze al op weg waren naar de verzamelplaats (overigens bleef deze aanwezig tot minstens 30 juli), de Heitedurpse Uulskukens: 6 soorten: Kwak (1 onvolwassen ex uiteraard in het Veerse Bos, volgens de anderen vanwege dichte begroeiing niet te doen, maar niet geschoten is altijd mis), Brandgans (70 exx over het Kiekuus richting NO, even later 25 terug richting ZW), Bonte strandloper (3 exx langs het Kiekuus richting ZO), Oeverloper, Goudhaantje, Sijs (alle drie Oranjezon, alle drie alleen gehoord), Westmalle Tripel: 4 soorten: een 9 Slobeend in een plasje bij het crossterrein bij het Sloe, een Tafeleend in de Sloekreek, een Regenwulp in de hoek bij de inlaat van de Spuikom van Ritthem, 2 winterkleed Zilverplevieren op het slik bij Rammekens, de Zuiderlingen: 3 soorten: 's morgens 11 Canadese ganzen op de Westkapelse kreek (zijn deze wild?, het voordeel van de twijfel), 1 Rotgans langs Westkapelle en 1 Rosse grutto op het schor van Rammekens (echter door anderen daar een Grutto gezien). Niet waargenomen werden: Geoorde fuut (1 week eerder in Spuikom), Lepelaar (broedt weer in Sloegebied), Wintertaling (geen broedvogel meer?), Wespendief (Catsweg, 27 juni 1 juli), Kwartel (Catsweg, 8 juni), Waterral, Goudplevier (Ossenbergweg, 29 juni), Zwartkopmeeuw ('s avonds over het Uulenhof), Ijsvogel (momenteel geen broedvogel, wel 1 Oranjezon, 26 juni), Oeverzwaluw (verdwenen als broedvogel van opspuiting), Rouwkwikstaart (1 week eerder nog gezien), Engelse Kwikstaart, Paapje (2 weken eerder nog gezien), Tapuit (blijkbaar geen broedvogel meer), Fluiter (als broedvogel verdwenen), Zwarte Mees (geen broedvogel meer?), Kuifmees (26 juni 3 exx Oranjezon), Boomklever (Oranjebos, 5 juli), Kleine Barmsijs (geen broedvogel meer?). EEN IMPRESSIE DOOR DE VERSCHILLENDE TEAMS: Crex crexom 4.00 u begonnen, op de Singelweg Ransuil, Kerkuil bij Jan, via Veerse Bos en Veerse Dam (Dwergstern) om 8.10 u bij Oranjezon, via Westkapelle en de kust naar Vlissingen, Ritthem, het Sloe, Arnemuiden, Kleverskerkse weihoek en het pad langs het Veerse Meer (3 Middelste zaagbek) naar Veere en via de Oude Veerseweg naar Middelburg (op het bolwerk geen Boomkruiper) en door het Zandvoortweggebied. Leukste soorten: Jan van Gent onv langs Westkapelle, Groenpootruiter op het schor van Rammekens, onverwacht een Kleine zilverreiger aan de Oude Veerseweg, een Bosruiter aan de Ossenbergweg. Moeilijkste soorten: Wielewaal en Gekraagde roodstaart (wel gevonden), Grote lijster (niet). Wat we de volgende keer anders zouden doen: niet anders, hoogstens wat langer in Oranjezon. De Heitedurpse Uulskukens: om 4.00 u begonnen bij de Kerkuil van Jan; hier ook een Bosrietzanger. Omdat we de eerste soorten pas later bij het eerste licht konden noteren, viel ons niet op dat we deze per abuis niet op de lijst hadden staan, een dure fout. Daarna Oranjezon, via de duinen naar Westkapelle. Daarna naar Grijpskerke, ganzeneiomelet eten bij Jan, daarna Ritthem, maar dit leverde mede door verminderde scherpte niets op. Bij de Oude Veerseweg van hetzelfde, maar doorzetten in het Veerse Bos en op de Veerse Dam leverde op de valreep nog iets leuks op. Leukste soorten: Een Wielewaal over Oranjezon en één over de Vier Hoogten, Sijs en Goud haantje in het dennenbos Oranjezon, 70 Brandganzen langs Westkapelle, de Kwak. Moeilijkste soorten: Groenling werd de hele dag maar twee keer gehoord, Dwergstern kon bij de Veerse Dam maar niet gevonden worden. Een laatste blik over zee leverde nog net om 17.59 u de Dwergstern op. Wat we de volgende keer anders zouden doen: korter in Oranjezon blijven, meer aandacht voor Rammekens en de opspuiting. Westmalle Tripel: goed door Jaco voorbereid, 3.00 u begonnen voor de uilen, via Veere en Arnemuiden naar de Sloekreek, waar bij het eerste licht een Tafeleend werd gezien, daarna via Nieuwdorp, Zuid-Sloe, Ritthem, Vlissingen en de kust naar t Zwelmpje 15 jaargang nummer J augustus 2000 18 t Zwelmpje 15' jaargang nummer 3 augustus 2000 19

't Zwelmpje | 2000 | | pagina 11