Dankwoord Gaat uit naar de leden van de kerkuilen werkgroep Walcheren: Jan Goedbloed, Francois Kwekkeboom, Jan Meulmeester, Koos Minnaar, Joris van Nispen, Jos Tramper en Fred Twisk en onze ringers Adrie Joosse en Dolf Schaap. Gebruikte literatuur: De Kerkuil, door Johan de Jong 1995. Resultaten van braakballenpluizen in Zeeland van 1995 t/m 1998, door J. P. Bekker. Archief kerkuilen werkgroep Walcheren. HET RINGEN VAN KERKUILEN OP WALCHEREN Het ringen van pullen: Op 23 augustus 1976 werden, in Klein Mariekerke, de eerste twee jonge Kerkuilen van Walcheren door Adrie Joosse van een ring van het vogeltrekstation voorzien. Sindsdien worden bijna alle jonge Kerkuilen op Walcheren door onze beide ringers Joosse en Schaap geringd. In totaal zijn er op Walcheren tot en met het broedseizoen 1999 336 jonge Kerkuilen van een ring voorzien (mededeling Luud Persijn). Ook nu nog worden door beide ringers zoveel mogelijk nestjongen van de Kerkuil geringd. Dit gebeurt meestal in de maanden juni t/m september. Zodra door de nestkastcontroleur een geslaagd broedgeval wordt aangetroffen wordt dit aan één van de ringers gemeld. Doordat de jongen enkele maanden in de nestkast verblijven is er meestal tijd te vinden om de jongen te ringen in het bijzijn van de nestkastcontroleur en eventueel de eigenaar van de schuur waarin zich de nestkast bevindt. De leeftijd tijdens het ringen van de pullen varieert van geval tot geval. Het komt voor dat het nog donsjongen zijn, terwijl het ook voorkomt dat ze bijna op uitvliegen staan en dan inmiddels enkele maanden oud zijn. Tijdens het ringen is het niet mogelijk het geslacht van de pullen vast te Twee leden bij het beoefenen van hun hobby stellen. Na het ringen vindt meestal geen eindcontrole plaats zodat niet bekend is of alle jongen ook uitgevlogen zijn. Een enkele keer wordt in het volgend broedseizoen wel eens een skelet van een (geringd) nestjong van het jaar ervoor aan getroffen. Databank met ringgegevens: - Doordat ondergetekende van beide ringers een kopie van alle ringmeldingen krijgt (waarvoor dank) en deze meldingen in een eigen databank plaatst is het vrij eenvoudig om e.e.a uit te sorteren. Momenteel (stand per april 2000) bevinden zich totaal 85 terugmeldingen van Kerkuilen op Walcheren in deze databank. Het betreft 76 als pull geringde Kerkuilen. Hiervan werden er 70 dood gemeld. Voorts 2 meldingen van Kerkuilen die als volwassen vogel geringd zijn, en 7 meldingen van Kerkuilen die op Walcheren aangetroffen zijn, maar elders geringd. Vindplaatsen van als nestiong geringde Kerkuilen: In figuur 1 is aangeven waar de meeste van als nestjong geringde kerkuilen werden gevonden. Duidelijk te zien is dat de meeste jongen in de nabijheid van de geboorteplaats werden aangetroffen, nl. 52 exx op Walcheren (68 Een drietal uilen bereikte België en 23 exx kwamen buiten Walcheren terecht met als verste afstand 350 km. Doodsoorzaak: Op de terugmeldingen welke deels van ringers en andere vogelaars en deels van derden binnenkomen is niet altijd aangegeven wat de doodsoorzaak is geweest. Soms worden gewonde en verzwakte vogels naar het vogelasiel gebracht, ook dan is niet altijd te achterhalen wat de oorzaak van de verwonding is geweest. Uit onderzoek door Vogelbescherming Nederland bleek dat ruim 40 van alle dood gemelde kerkuilen verkeersslachtoffers waren. De Walcherse situatie zal niet veel anders zijn. In Zeeland zijn m.n. de A58 en de provinciale weg op Noord-Beveland wegen waar "onze" Kerkuilen verongelukken. Andere doodsoorzaken zijn: verdrinking, doodgevlogen in prikkeldraad en wintersterfte als gevolg van voedselgebrek. Leeftijd dood gemelde Kerkuilen: In figuur 2 is te zien de leeftijd van de dood gevonden Kerkuilen. Van de 70 dood gevonden Kerkuilen werden er 27 in het eerste halfjaar na het ringen teruggemeld, het zijn de nog onervaren jongen welke in het najaar als verkeersslachtoffer vallen. Nog eens 22 exx werden binnen een jaar na het ringen dood gevonden, deels kunnen dit vogels zijn welke in het broedseizoen tijdens het foerageren in wegbermen tegen een auto botsen. Vier vogels zijn ouder geworden dan 4 jaar. De oudste hiervan is meer I Zvelmpje 15jaargang nummer 3 augustus 2000 6 Luud Persijn, Landluststraat 14, 4337 KC Middelburg, 5 juli 2000. I Zwelmpje 151 jaargang nummer 3 augustus 2000 7 Walcheren, N=52 Buiten Walcheren, N=23 figuur 1vindplaatsen van als nestjong geringde kerkuilen op Walcheren stand tot mei 2000, N=76

't Zwelmpje | 2000 | | pagina 5