KERKUILEN IN VOGEL- EN EGELASIEL "DE MIKKE" Graag wil ik u iets vertellen over de kerkuilen die de afgelopen 10 jaren bij vogelasiel "De Mikke" als patiënt zijn binnengebracht. De oorzaken waardoor deze uilen bij ons kwamen, zijn vaak heel verschillend. Niet altijd even makkelijk om een diagnose vast te stellen, maar soms ook heel duidelijk. Oorzaken zijn: verkeersslachtoffer, vergif, prikkeldraadslachtoffer, verzwakt, heel jonge nog in het dons zittende kuikens, middenoorontsteking. Vaak kan de persoon die de uil brengt al flink wat vertellen over de plaats en in welke omstandigheden hij of zij de uil gevonden heeft. Dit is voor ons van groot belang en helpt vaak bij het vaststellen van de diagnose. Van de verkeersslachtoffers kunnen de verwondingen vaak heel ernstig zijn, vaak hebben deze vogels inwendige bloedingen en zijn ze verlamd. Na een consult bij onze dierenarts wordt besloten hoe het verder moet. Als de uil een goede kans maakt, wordt de behandeling ingezet, anders volgt euthanasie. Breuken worden zo mogelijk gezet, met vleugelbreuken hebben we goede resultaten bereikt en de uilen konden na een ruime revalidatieperiode weer terug in de natuur. Uiteraard na eerst geringd te zijn, wat heel erg belangrijk is. Regelmatig werden ook uilen aangeboden waarvan wij het sterke vermoeden hadden, dat ze vergiftigde muizen gegeten hadden. Hoe eerder zulke vogels gevonden en gebracht worden, hoe groter de kans dat ze toch nog gered kunnen worden. Ook worden wel kerkuilen gebracht die in prikkeldraad terechtgekomen zijn. Vaak hebben deze uilen ernstige verwondingen aan de vleugels. De uilen hangen vaak al een tijd in het prikkeldraad voordat ze gevonden worden en vooral 's zomers zitten de wonden vol vliegeneieren en soms al met maden, want dat proces gaat razendsnel, vooral bij warm weer. Deze uilen gaan regelrecht door naar de dierenarts en helaas wordt het meestal euthanasie, omdat de pezen en spieren dusdanig kapot zijn. Toch is genezing wel eens mogelijk dankzij de deskundigheid en het vele geduld van onze dierenartsen. Uilen die verzwakt en mager binnenkomen, zijn vaak onervaren, jonge vogels, die b.v. in een vrij lange regenperiode niet genoeg voedsel kunnen bemachtigen en daardoor snel verzwakken. Een wormkuurtje en flink wat muizen doen dan al snel wonderen. Muizen worden op de "De Mikke" zelf gekweekt, want als deze gekocht zouden moeten worden, was dat een hele dure voedselpost. De muizen worden vaak dood gevoerd, maar soms is het nodig om levende prooi te voeren. Elke uil die weer los gaat, krijgt eerst een paar dagen levend voedsel, om zo te testen of hij nog wel goed vangt. Hele jonge uilen worden met de hand grootgebracht, ze moeten leren jagen en als ze dan zover zijn dat ze vrij kunnen, wordt er een verantwoorde plaats gezocht, vaak via de kerkuilenwerkgroep, waarna ze los gaan. Middenoorontsteking verwacht je bij mensen, soms bij honden, maar niet bij kerkuilen. Toch hadden wij zo'n patiënt. Het was heel moeilijk om daar achter te komen. Maar door heel goed observeren en door een dierenarts die niet snel opgeeft en door advies van de diergeneeskundige faculteit in Utrecht, zijn we toch tot de diagnose gekomen en hebben we de kerkuil kunnen helpen en is deze gezond en wel weer teruggezet in de natuur. Dit was een klein gedeelte uit ons patiëntendossier. Graag zouden wij elke vogel en zeker elke kerkuil willen redden, maar helaas kunnen wij geen wonderen verrichten. Elke vogel die teruggaat in de natuur moet 100% gezond zijn. Daarom moeten wij helaas vaak vogels in laten slapen, maar ook dit zien wij als een vorm van dierenliefde, want vogels die dusdanig gewond of ziek zijn, hebben geen enkele kans en vaak rest hen een ellendige dood. Het Vogel- en Egelasiel is elke dag geopend van 9.00 tot 17.00 uur. U vindt ons in Park Toorenvliedt aan de Koudekerkseweg 131A in Middelburg. Telefoon 0118-628288. Wilt U het vogelasiel en educatief centrum bezoeken, dan kunt U daarvoor ook dagelijks terecht tussen 14.00 en 16.00 uur. 10 jaar Kerkuilen in Vogelasiel "De Mikke". 1989 1990 1991 1992 1993 1994 1995 1996 1997 1998 Totaal Dood 2 1 2 1 1 1 3 3 4 2 20 Euthanasie 2 5 0 0 0 1 5 2 0 0 15 Los 0 1 5 0 2 2 3 6 4 1 24 Totaal 4 7 7 1 3 4 11 11 8 3 59 GANZEN- EN ZWANENTELLING 1999 2000 Half oktober ging deze telling van start. Velen hoopten weer op een strenge winter met de daarbij behorende grote groepen ganzen en zwanen. En weer liet koning winter Walcheren links liggen. Zoals Marcel al in het verslag van vorig seizoen aangaf blijven de meeste vogels op Schouwen, Goeree en Noord-Beveland hangen en speelt de kleinschaligheid van landbouw op Walcheren een grote rol bij de aantallen ganzen en zwanen. Vanaf september vorig jaar is de jacht op wilde ganzen volledig gesloten. Dit besluit kwam van de staatssecretaris van LNV op aandringen van o.a. vogelbescherming. Eind oktober is er echter een ganzenbestrijding gestart. Op aandringen van diverse organisaties heeft de staatsecretaris van LNV besloten om wildbeheereenheden een vergunning te geven om schade te voorkomen d.m.v. bejaging/veijaging in een aantal gebieden in Nederland waarin de afgelopen drie jaar de gemiddelde getaxeerde schade door ganzen minimaal f 2000,- was. Op Walcheren betreft dit de driehoek tussen het kanaal door Walcheren, het Veerse Meer en de A58. Vooraleer er gejaagd mag worden, moet eerst getracht zijn de ganzen te veijagen door o.a. het plaatsen van vlaggen en/of linten. Deze activiteiten mogen de gehele dag worden uitgevoerd indien t Zwelmpje 15jaargang nummer 3 augustus 2000 10 t Zwelmpje 15jaargang nummer 3 augustus 2000 11 Coby Louwerse, beheerder De Mikke met toestemming overgenomen uit 't Vogelkrantje 1999 nr 1.

't Zwelmpje | 2000 | | pagina 7