I die dan tussen de jaarlijks aanwezige Kolganzen zaten, zo beredeneerde ik. Bij de Vioskeweg aangekomen, zag ik een flinke groep ganzen, en meteen viel me op dat er dit keer vrij veel Brandganzen tussen zaten. Plichtsgetrouw, en enigszins met tegenzin begon ik toch maar de groep af te scopen. Ik was nog geen halve minuut bezig toen er plotseling heel voorzichtig de kop van een Roodhalsgans in mijn beeld verscheen. Ik liet mijn telescoop even los en wreef mijn ogen uit. Zo dicht bij huis, en dan een Roodhalsgans, toch één van de mooiere soorten! Voorzichtig keek ik weer door mijn scoop, om bijna gelijk nog verbaasder te worden, want vanuit het niets was een tweede Roodhalsgans het beeld binnengelopen. Omdat de tweede vogel op de borst vrij dof was gekleurd en ook de kop minder scherp was getekend, determineerde ik deze als le winterkleed vogel. Na mezelf goed overtuigd te hebben, dat deze mirakels ongeringd waren, pakte ik mijn spullen, om bij een boerderij te gaan bellen. Na een klein kwartiertje waren Pim en les al ter plaatse. Toen pas realiseerde ik mezelf dat het al 15 jaar geleden was, dat er een Roodhalsgans op Walcheren was gezien (J.Walhout F. Twisk: Vogels van Walcheren). Deze vogels werden in ieder geval tot en met 28 januari door verschillende Walchenaren waargenomen, de laatste dagen echter nabij Zanddijk. Tot nu toe waren de volgende waarnemingen op Walcheren bekend: 1979 Hoogelande, 1983 1984 Haringvreter, 1985 Westkapelle. KLUTEN AAN DE OUDE VEERSEWEG Aangenaam verrast was ik vorig jaar toen ik op een akker aan de Oude Veerseweg een kolonie van 9 kluten vond. Vreemd zo dicht bij de stad, zijn die elders verstoord? Begin maart van dit jaar liepen de eerste kluten weer op het land. Ik telde er soms 20, het eerste nest vond ik 10 april, maar op 5 mei lagen er in totaal weer 9 nesten. Het loonbedrijf wist om enkele heen te werken, de rest werd verlegd. Een boer uit de omgeving vertelde me dat hij daar vroeger, 70 jaar geleden, eieren raapte van kluten. Ook zaten er toen zeeëksters. VELDWERK WINTERSEIZOEN 2000/2001 Allereerst een mededeling dat de samenstelling van het onderzoekscoördinatieteam vanaf heden veranderd is. Marcel is ermee gestopt, dus zal Gerwin in z'n eentje het onderzoekswerk op Walcheren gaan coördineren. Ook deze winter zullen de ganzen- en zwanentelling (vanaf oktober) en de midwintertelling (januari) worden gehouden. Bij de ganzen- en zwanentelling zullen nu ook de jonge en adulte Knobbelzwanen geteld worden en zal weer een extra soort toegevoegd worden. Tijdens de midwintertelling zullen weer alle roofvogels, Ekster en bonte Kraai geteld worden. Ik zou het erg leuk vinden als alle vaste tellers (van vorig jaar) zich weer willen inzetten voor deze tellingen. Zo niet, dan graag even contact met mij opnemen. Let wel, nieuw teltalent is altijd welkom!!! Verder wil ik deze winter onderzoek doen naar slaapplaatsen van Turkse Tortels. Het doel hiervan is om inzicht te krijgen in welk biotoop zich slaapplaatsen van Turkse Tortels bevinden en hoe groot die slaapplaatsen zijn. De bedoeling is om in de periode van oktober tot half maart op zoek te gaan naar slaapplaatsen door te letten op 's avonds aanvliegende Turkse Tortels naar een bepaalde plek. Is er één gevonden die dan op kaart aan te geven en het aantal vogels te tellen. Het tellen gebeurt door een slaapplaats in de periode drie maal te bezoeken van twee uur voor zonsopgang tot een uur ema. Hoe meer vogelaars zich willen inzetten voor dit onderzoek, hoe beter ik een beeld kan geven van slaapplaatsen en de omvang ervan op Walcheren. Personen die hieraan mee willen werken, kunnen contact met mij opnemen en zal ik voorzien van nadere toelichting. Tot slot is het de bedoeling het Huiszwaluwproject volgend broedseizoen weer op te pakken. Hierover in de volgende Zwelmpjes meer. ZWARTE ZEEKOET LANGS WESTKAPELLE OP 16 JULI 2000 Op zondagmiddag 16 juli 2000 besloten mijn gezin en enkele bezoekende familieleden even te gaan uitwaaien op de zeedijk van Westkapelle. Zoals gewoonlijk probeerde ik als vogelaar "het nuttige met het aangename te verenigen", en we namen een flinke zak brood mee om meeuwen te voeren. Ik hoopte natuurlijk ten minste een paar ringen af te lezen. Het was guur en onaangenaam weer: een stevige noordwestenwind, 17 graden, zwaar bewolkt en een bui in aantocht. Na 10 minuten was het brood op, de enige ring (de bekende Zilvermeeuw, blauw BGAD) afgelezen en iedereen wilde het liefst zo snel mogelijk naar de warme friet. Ik zat al in de auto, die met de neus geparkeerd richting zee stond, toen ik om 15:25 door het portierraam vanuit het zuiden een "vreemde vogel" zag komen aanvliegen. Deze vloog op nog geen 10 meter uit de I Zwelmpje 15e jaargang nummer 3 augustus 2000 14 Corstiaan Beeke, Titus Brandsmakwartier 5, 4333 EM Middelburg i Hans Klaasse, Veersesingel 232, 4332 TH Middelburg t Zwelmpje 15' jaargang nummer 3 augustus 2000 15 Gerwin Geertse, Reigershoutstraat 33, 4364 BA Grijpskerke, teL 0118- 591693

't Zwelmpje | 2000 | | pagina 9