Kenmerk Spotvogel Orpheusspotvogel Lichte baan op vleugel ja nee Handpenprojectie atertials b (60) 75 - 100 33-50(60)% Verdeling handpennen regelmatig onregelmatig Pootkleur blauwgrijs bruingrijs Orpheusspotvogel kan echter een min of meer lichte baan op de vleugel hebben en een handpenprojectie van 60 Dan is de verdeling van de handpennen doorslaggevend. De onderling afctand van de handpennen wordt groter naar de vleugelpunt toe. Aldus geladen met kennis opnieuw de vogel gezocht, maar deze was niet direct te vinden. Het zachte gebrabbel klonk op ergens in het dichte struikgewas. Maar telkens als ik het geluid kon lokaliseren en de juiste tak in de kijker probeerde te krijgen, schoof de vogel een talge verder naar achteren de struiken in. Dan maar geduldig wachten. Na een kwartiertje kwam opeens de spotvogel voor in de struik zitten. De telescoop en meer geduld brachten uitsluitsel: een licht vleugelpaneel, een forse handpenprojectie, een regelmatige verdeling van de hand pennen, en blauwgrijze poten, een 'gewone' Spotvogel dus. De volgende dag kon ik de Spotvogel niet meer vinden, maar de dag daarna (23 oktober) zag ik hem om 17.00 u nog boven in een knotwilg scharrelen. De Walhout geeft aan dat de meeste trek in de tweede helft van augustus plaatsvindt en duurt tot in september, met als laatste datum op Walcheren 7 september. In Nederland wordt de Spotvogel in oktober zo goed als nooit gezien. De Atlas van de Nederlandse Vogels geeft 15 gevallen, waarvan 8 rond Arnhem, mogelijk verkeerd gedetermineerde vogels dus. Ook Orpheusspotvogel wordt in Nederland in het najaar nauwelijks gezien, volgens Zeldzame vogels van Nederland slechts 3 gevallen, 2 in augustus en 1 in september. In Engeland echter worden zowel Spotvogel als Orpheusspotvogel in oktober en zelfs nog wel tot in november waargenomen. Zelfs 94% van alle in Engeland waargenomen Orpheusspotvogels vielen in augustus-november. Zelf heb ik op 6 september 1995 op eigen terrein kort een spotvogel gezien zonder lichte vleugelbaan en met een kleine handpenprojectie. Wat mij betreft een heuse Orpheus, maar ik kon hem niet meer terugvinden. Vogelaars van Walcheren (en daarbuiten), wees gewaarschuwd en let in oktober op in tuin en omgeving. En mocht u een verdachte spotvogel zien, bel me even. Literatuur Berg, A v d en Bosman, C 1999. Zeldzame vogels van Nederland. Birdwatehing, oude jaargangen, tekeningen overgenomen uit July 1991. Harris, A, Tucker, L en Vinicombe, K 1991. Vogeldeterminatie. Jonsson, L 1998. Complete gids Vogels van Nederland. Dymond, J N, Fraser, P A en Gantlett, S J M 1989. Rare birds in Britain and Ireland. SOVON, 1987. Adas van de Nederlandse vogels. Walhout, J enTwisk, F 1998. Vogels van Walcheren. BOOMVALK OP DIEVENPAD Op zondag 30 juli zat ik in de tuin van ons huis, met de hoop roofvogels te zien. Omdat ik dicht bij Ter Hooge woon, vliegen er veel roofvogels over, zowel broedvogels als doortrekkers. Het heeft me al een Zwarte Wouw (09-04-00), een Visarend (18-04-00) en een late Rode Wouw (18-06-00) opgeleverd. Op deze dag waren er al 2 Buizerds en een Sperwer gepasseerd. Om kwart voor twee vloog er een Sperwer met prooi over. Toen ik die in beeld had, kwam er van uit het niets een Boomvalk met hoge snelheid, die hevig alarmerend zich vastgreep aan de prooi van de Sperwer. Door de snelheid van de Boomvalk werd de Sperwer, met de Boomvalk die aan de prooi hing, omhoog gestoten. De boomvalk klapte zijn vleugels in, zodat beide vogels snel hoogte verloren. De Sperwer het los, zodat de Boomvalk triomfantelijk met de buit weg vloog richting Ter Hooge. Een geslaagde middag!! DUTCH BIRDING VOGEL WEEK OP TEXEL. OKTOBER 2000 Na een jaar van intensieve trektellingen bij Breskens, het uitvoeren van serieus onderzoek aan kustbroedvogels, het inventariseren van aüasblokken, het schrijven van rapporten en artikelen etc. werd het tijd voor een weeïge ontspanning en het minder serieuze vogdwerk. De jaarlijks door de Dutch Birding Association georganiseerde DB Vogelweek op Texel leek hiertoe een uitstekende gelegenheid te bieden. Omdat de schoolvakanties (gelukkig!?) niet samenviden met de DB Vogelweek kon het gezin niet mee en ik vond snel een aantal gelijkgestemde Walcherse vogelaars die wel mee wilden. Via het Internet snorde ik een aardig huisje op nabij De Cocksdorp. Zo vertrokken Gido Davidse en ik op vrijdag 29 september op het gemak richting Texel. Onze ontspannen wandeling op de Maasvlakte, waar we met een zwak zuidoosten windje genoten van twee Visarenden, minstens 12 Velduilen en een IJsgors, werd onderbroken door "de pieper": er was een Raddes Boszanger gevonden bij Hargen aan Zee! Aangezien deze soort hoog op mijn verlanglijst stond, en deze plaats toch op route lag, spoedden we ons snel in noordeüjke richting. Een zoektocht van ruim een uur naar de Raddes, met een twintigtal vogelaars, leverde echter niets op. Naar Texel dan maar. Hier bezochten we eerst het t Zwelmpje 15e jaargang nummer 4 november 2000 Spotvogel Orpheusspotvogel t Zwelmpje 15e jaargang nummer 4 november 2000 21 Jan Goedbloed Pieter Westerbeke, Oude Koudekerkseweg 74, 4335 CE Middelburg, 0118-627116

't Zwelmpje | 2000 | | pagina 12