REDACTIONEEL Het Zwelmpje is dan toch weer gevuld geraakt. Misschien is de inspirerende invloed van de nieuwe redactionele aanpak alweer uitgewerkt. Het crashen van de computer van een auteur was ook geen positieve ondersteuning. Als aanvulling op het vorige Zwelmpje kan gemeld worden dat de Kerkuilen bij ons op 't Uulenhof een tweede legsel produceerden. De 4 jongen werden op 29 september voor het eerst gehoord en op 11 oktober geringd. De jongste was broodmager en erg zwak, dus het slechte weer van de afgelopen weken doet het slechtste vrezen. Op 31 oktober was er één net wel of nog net niet vliegvlug en kon de weg naar het nest niet terugvinden. Hij overleefde dit avontuur niet. Jan Goedbloed NOTEER IN UW AGENDA 29 november 2000 19.30 Thijs Kramer Over de ontwikkelingen op Walcheren op natuur- en natuurontwikkelingsgebied. 16 december 2000 9.00 Ganzenexcursie Schouwen Goeree Verzamelen als altijd op de parkeerplaats bij het station van Middelburg 24 januari 2001 19.30 Florida Dialezing door Jaco Walhout en Tobi Koppejan, die er allebei op vogelvakantie zijn geweest 27 januari 2001 13.00 Roofvogelmiddag Vanaf bezoekerscentrum Saefhnge. Georganiseerd door de roofvogelwerkgroep Zeeland. Deelname gratis, opgeven niet noodzakelijk. 28 februari 2001 19.30 Jaarvergadering video-avond Neemt allen je zelfgemaakte en/of favoriete video mee! VWG-WALCHEREN VOGELHERKENNINGSCURSUS Op 10 september vond de eerste excursie plaats in het kader van de Vogel- herkenningscursus o.l.v. Floor Arts. Zoals aangegeven op het cursus-programma wilde Floor deze dag op de zeedijk te Westkapelle naar de zeevogeltrek gaan kijken. Vooral bij een harde noordwesten wind is de zeedijk in de herfst de beste plaats om de zeevogeltrek naar het zuiden waar te nemen. Men kan dan o.a. pijlstormvogels en jagers waarnemen. Op de Westkapelse Zeedijk, richting Domburg, staat 't Kiek'uus, een stenen telpost waar op topdagen tientallen vogelaars staan om de zeevogeltrek te aanschouwen. Bij (zuidoosten wind vindt langs de kust stuwing plaats van zangvogels en roofvogels die naar het zuiden trekken. De stuwing ontstaat door verdrifting van trekkende vogels die ppnmaal bij zee aangekomen de kust blijven volgen omdat ze liever niet boven zee vliegen. Op Walcheren is de telpost "Nolledijk" een goede plek om landtrek waar te nemen (in het voorjaar is dat Breskens voor de trek naar het noorden). Geografisch gezien is Walcheren, met Breskens nabij, één van de beste plekken in Nederland om vogeltrek waar te nemen! Helaas was er deze ochtend bijna geen wind (in het midden van Walcheren was het zelfs mistig). Daarom werd besloten om naar zangvogels te gaan kijken aan de andere kant van Westkapelle bij het Zuiderhoofd. Vlak bij de parkeerplaats nabij het "puinpad" ligt een opslagterrein van Rijkswaterstaat. Dit terrein is bij vogelaars heel bekend omdat hier vrij vaak zeldzame soorten zangvogels worden gesignaleerd die dan op de vogellijn vermeld worden met als vindplaats "opslagterrein Westkapelle". Het werd duidelijk dat je zangvogels meer waarneemt met je oren dan met je ogen (uiteraard moet je dan wel geleerd hebben de geluiden van vogelsoorten van elkaar te onderscheiden). Op het puinpad werden de volgende vogels waargenomen: Huiszwaluw, Sperwer, Gele kwikstaart, Vlaamse gaai, Meerkoet, Ekster, Winterkoning, Kokmeeuw, Heggemus (div. groepjes), Fazant, Koolmees, Houtduif, Tjiftjaf, Zanglijster, Goudhaantje, Merel, Pimpelmees, Aalscholver, Graspieper, Grasmus, Kneu, Zwartkop, Groene specht (wat een gebrekkige vlieger). Bij de Westkapelse kreek zagen we vervolgens: Waterhoen, Dodaars (sommigen nog in zomerkleed), Fuut, Kauw, Wilde eend, Kuifeend, Zwarte kraai, Kleine mantelmeeuwen (in een groep bij elkaar verblijvend), Smient, Grote mantelmeeuw (solitair), Ijsvogel (na een gerichte zoekaktie die volgens Floor veelal goede resultaten geeft), Watersnip, "soep-eend", Boerenzwaluw. Om het aantal waargenomen soorten op 40 te brengen zijn we nog even naar de zeekant bij het terrein van Waterstaat gelopen. In deze nieuwe habitat zagen we: Scholekster, Groenling, Bontbekplevier, Steenloper, Grote stem (met een bedelend jong op paal in het water), Visdief, Drieteenstrandloper, Bonte strandloper. Leen van Vliet, Asserlaan 13, 4334 EP Middelburg 0118-642224, vlietl@wxs.nl t Zwelmpje 15 jaargang nummer 4 november 2000 2 Jaco iyertcLt t Zwelmpje 15c jaargang nummer 4 november 2000 3

't Zwelmpje | 2000 | | pagina 3