En hoe ziet de toekomst eruit? In het artikel 'Geef de grutto een natte wei' in het katem Buitengebied van de PZC van 19 juli wordt door Anne Osinga, coördinator weidevogels Schouwen-Duiveland van de Stichting Landschapsverzorging, de gedachte gelanceerd om een soort van asielgebieden te creëren. Voor Walcheren wordt de Sint Laurens Weihoek oftewel het Zandvoortweggebied genoemd. Hier zou mooi ingehaakt kunnen worden op het idee om vanwege het waterbeheer akkerland in lage gebieden uit te ruilen tegen weiland op hogergelegen grond. Mooie vooruitzichten op de langere termijn dus, maar misschien is snelle actie nodig om te voorkomen dat de Grutto's al voor die tijd verdwenen zijn. Want de bovengenoemde kerngebieden, die tot nu toe veilig leken te zijn, worden nu bedreigd. In het kader van de ruilverkaveling wil men enkele weilanden in kerngebied 1 scheuren en omzetten in bouwland. Op deze percelen broedden Grutto's (zie tabel). (Het verschil tussen het kaartje en de tabel wordt veroorzaakt door verschillende telmethoden. Gerard van Zuijlen inventariseert volgens de officiële methode, ik hou de stand bij door bijna dagelijks door het gebied te fietsen en de blijvende territoria op kaart te noteren.) Het scheuren van de betreffende weilanden is bij de gemeente Veere aangevraagd door de ruil verkavelingscommissie. Deze heeft een aanlegveigunning afgegeven met onder andere als motivatie "dat als positieve ontwikkeling mag worden meegewogen dat het gaat om een totaalpakket aan in het kader van de railverkaveling te nemen maatregelen, waarbij elders bouwland in grasland wordt omgezet en waardoor bovendien na de herverkaveling grotere aaneengesloten graslandgebieden zullen ontstaan, zodat een omzetting in akkerland hier aanvaardbaar is". De railverkavelingscommissie wil namelijk een reservaatgebied creëren door enkele hooggelegen akkers om te zetten in weiland. Tegen deze vergunning is een gezamenlijk bezwaar ingediend door de ZMF, de Planologiewerkgroep Walcheren, de Vogelwerkgroep en KNNV Walcheren, met de volgende argumenten: 1. Het is niet in overeenstemming met het streekplan. Hierin staat: "De graslandkernen aan de Zandvoortseweg en de Veerseweg dienen als onderdeel van de Ecologische Hoofd Structuur versterkt te worden." 2. Het is niet in overeenstemming met het Natuurbeleidsplan. Het natuurontwikkelings gebied komt voort uit het Natuurbeleidsplan en kan niet als compensatie worden gezien voor het scheuren van weilanden elders. 3. Het is niet in overeenstemming met het landinrichtingsplan zelf. Hierin zijn de grenzen van het weidevogelkemgebied vastgesteld en dit plan is via stemming bekrachtigd. Het Gruttogegevens van het Zandvoortweggebied gegevens G. van Zuijlen, provincie Zeeland 1982: PPD-inventarisatie i.s.m. vrijwilligers 1983: provinciale broedvogelinventarisatie 1995: evaluatie-onderzoek weidevogels Relatienota 1998: akker- en weidevogelonderzoek provincie Zeeland 1999: idem 2000: idem scheuren van deze weilanden is een aantasting van de in het landinrichtingsplan overeengekomen maatregelen. 4. Bij de totstandkoming van het landinrichtingsplan is al een compromis gesloten. Verspreide weilanden met natuurwaarden werden opgegeven onder voorwaarde, dat een aaneengesloten weidevogelkerngebied tot stand zou worden gebracht. Nu slechts een gedeelte van de overeengekomen maatregelen wordt gerealiseerd, is het compromis geschonden en kan de railverkavelingscommissie het scheuren van weilanden niet in haar beleid handhaven. 5. Het railverkavelingsplan is, hoewel het nog moet worden uitgevoerd, achterhaald beleid. Het concept-waterhuishoudingsplan van de provincie gaat uit van water als leidend principe voor de ruimtelijke ordening. Uitgegaan wordt van waterberging in lagere gebieden en waar mogelijk zullen veehouderijen dan ook uitgeruild worden naar de poélgebieden. Het zeer laag gelegen gebied bij de Zandvoortseweg wordt hiervoor zeer geschikt gevonden. 6. De omzetting van hogergelegen akkers in weiland is voor de Grutto geen interessant aanbod, vanwege diens voorkeur voor nat weiland. Kerngebied 2 aan de Buttingseweg bestaat uit een paar oude weitjes die extensief beheerd werden met oog voor de natuur door een boer die onlangs is overleden. Gaat dit beheer in de toekomst gehandhaafd worden? Een ongewone bron van verstoring betreft het met behulp van een lier optrekken van paras ails in het noordelijk deel, dit vindt ook gedurende het broedseizoen 1 of 2 x per maand plaats. De eigenaar van het betreffende weiland heeft hiervoor toestemming gegeven, maar mag dit eigenlijk wel? Ik heb geconstateerd dat er elke keer paniek uitbreekt onder de weidevogels in het hele noordelijk deel. Wat tc doen? Uiteraard heb ik mijn bezorgdheid besproken met allerlei vogelaars van binnen de VWG en daarbuiten. De reacties varieerden nogal, van verontwaardiging tot berusting. Er werd zelfs gezegd dat het niet mogelijk is om de Grutto als broedvogel te behouden op weiland waar een modem agrarisch beleid wordt gevoerd. In de eerste plaats zal vastgesteld moeten worden of de Grutto nog wel overlevingskansen heeft in landbouwgebieden in het algemeen en het Zandvoortweggebied in het bijzonder. Hiervoor zou een bijeenkomst georganiseerd kunnen worden met diverse groepen en instanties: vogelbescherming, weidevogelbeschermers, provincie, planologiewerkgroep, ZMF, enzovoorts. Als er kansen voor de Grutto zijn, dan zal een plan opgezet moeten worden met allerlei beleids- en beheersmaatregelen, dus planologische inpassing en compensatieregelingen enerzijds en maaibeheer, waterbeheer, beweiding, bemesting, e.d. anderzijds. Daarvoor zal overlegd moeten worden met de gemeente, de railverkaveling, het waterschap en betrokken boeren. Een belangrijk punt zal moeten zijn het waterbeheer, en met name de mogelijkheid om een hogere waterstand in het gebied te kunnen creëren. Dit plan is ingediend bij de ZMF in het kader van de Zeeland Mooi en Fvitaal prijsvraag en maakt zodoende kans verder uitgewerkt te worden voor het project Vitaal Platteland van de Provincie. Osinga, A 2000. Geef de grutto een natte wei. PZC 19 juli. Teunissen, W 2000. Grutto alarm. SOVON-nieuws 3: 14. Walhout, J enTwisk, F 1998. Vogels van Walcheren. ZMF. Concept bezwaarschrift tegen aanlegvergunning gemeente Veere. Jan ©oedbloed t Zwelmpje 15e jaargang nummer 4 november 2000 De toekomst jaar gebied 1 totaal zv-weg 1982 1 9 11% 1983 4 14 29% 1995 7 21 24% 1998 4 9 44% 1999 2 8 25% 2000 5 13 38% gemiddeld 3,8 12,3 28,5% f Zwelmpje 15' jaargang nummer 4 november 2000 9 Andere bedreigingen Literatuur

't Zwelmpje | 2000 | | pagina 6