t Zweimpje 16 e jaargang nummer 1 februari 2001 18 Landschap met aalscholvers Peter Meininger t Zwelmpje 16 e jaargang nummer 1 februari 2001 Peter Meininger Landschap met veel aalscholvers Peter L. Meininger, Lisztlaan 5, 4384 KM VHssingen honderden op een traditionele slaapplaats: een gekapte en inmiddels verruigde dadelpalmplantage. Behalve ruim 50 Zijdestaarten zagen we hier o.a. enkele Witoorbuulbuuls, een soort die alleen rond de Golf voorkomt, en Grijze Francolijnen, een geïntroduceerde soort. Overigens domineerden in de stad ook de vogelsoorten van duidelijk of min of meer dubieuze herkomst: Indian Minahs, Halsbandparkieten en Huiskraaien. De Hawar eilanden Op zondag 22 oktober brachten twee snelle boten van de kustwacht ons naar de Hawar eilanden. Na een boottocht van ruim een uur namen we onze intrek in het enige, maar wederom luxe, hotel op het grootste eiland. De Hawar eilanden liggen direct onder de kust van Qatar, op een afstand van 18 km van het hoofdeiland van Bahrein, en worden door beide landen geclaimd. In november dient een zaak voor het Internationaal Gerechtshof in Den Haag over dit betwiste eigendom. Gezien de uitgebreide militaire aanwezigheid op het hoofdeiland van Hawar en de vele recent aangelegde loopgraven (tot in de tuin van het hotel) en wallen waarachter tanks waren geplaatst, leek men een gewapend treffen echter niet geheel uit te sluiten. De aanwezigheid van een tiental verslaggevers (waaronder BBC radio en een tweetal televisieploegen) bij de excursie en de grote aandacht in de kranten en op TV voor zowel veldbezoek als conferentie, suggereerde dat men nog eens duidelijk wilde onderstrepen dat de Hawar eilanden echt tot Bahrein behoren! Die middag en een groot deel van de volgende dag werden besteed aan het met kleine bootjes bezoeken van een aantal kleine, onbewoonde eilanden van de Hawar archipel. Hierbij waren zowel lage, met zoutplanten begroeide eilanden als eilanden van zandsteen met tot enkele tientallen meters hoge kliffen. In de hete zomermaanden worden de eilanden bevolkt door grote broedkolonies van diverse soorten sterns: Brilsterns, Arabische Sterns, Bengaalse Sterns en Saunders' Stems. Behalve de eerstgenoemde waren alle soorten nog in bescheiden aantallen aanwezig. Daarnaast werden enkele nesten van Reuzenstems aangetroffen, een soort die hier pas in het najaar met broeden begint. Ook waren enkele bewoonde nesten van Visarenden aanwezig. Een van de hoogtepunten vormden de 15-20 Woestijnvalken, een kleine donkergrijze valk die in de nazomer broedt in kleine kolonies en zijn - inmiddels reeds uitgevlogen - jongen vooral voert met doortrekkende zangvogels en steltlopers. Indrukwekkend was het bezoek aan een enorme kolonie Arabische Aalscholvers: op een vlak eiland bevind zich een uitgestrekte kolonie van naar schatting 250.000 paren, de grootste die van deze soort bekend is in zijn beperkte verspreidingsgebied. Deze vogels hadden nesten met eieren en waren 19 te benaderen tot minder dan tien meter. Omdat nog zeer weinig bekend is over populatieontwikkeling, voedsel, foerageergebieden en verplaatsingen van deze soort, werd door ons voorgesteld een kleurringprogramma te starten. Dit initiatief is inmiddels door diverse gedelegeerden serieus opgepakt. De conferentie De conferentie begon op dinsdag 24 oktober in het Sheraton Hotel met het "in besloten kring" voorstellen van de gedelegeerden aan een drietal ministers, waaronder de minister van Housing, Municipalities and Environment, Shaikh Khalid bin Abdulla Al Khalifa. Dit was een zeer formele gebeurtenis, die geheel werd geregistreerd door televisiecameras (en 's avonds ook uitgezonden). Gelukkig waren we van tevoren geïnstrueerd, zodat alle gedelegeerden met keurig jasje en stropdas verschenen. Oorspronkelijk was het de bedoeling dat de Emir de conferentie zou openen, maar hij bevond zich in Cairo in verband met overleg over de crisis rond Israël en de Palestijnse gebieden. Na enkele openingsspeeches en een koranvers begon de conferentie in een uitstekend geoutilleerde zaal (hoewel ook hier een diaprojector de geest gaf en diverse powerpoint- presentaties ontaardden in psychedelische lichtbeelden). Het programma, dat de volgende dag werd voortgezet, was divers en veelal boeiend. Op de avond van de eerste conferentiedag was er een galadiner met ruim 200 genodigden, waaronder enkele ministers en hun gevolg en 14 ambassadeurs. De conferentie werd afgesloten met het collectief opstellen van aanbevelingen, o.a. over de bescherming van kwetsbare habitats, de onlwikkeling van ecotoerisme en wenselijk onderzoek. Na afloop van de conferentie was er nog een korte excursie per bus naar het Al Areen Wildlife Park Reserve, waar o.a. bedreigde zoogdieren worden gekweekt ten behoeve van reïntroductieprogramma's. Na afscheid genomen te hebben van de vele oude en nieuwe bekenden, vetrokken we woensdag 25 oktober rond middernacht per vliegtuig van Manama via Londen naar Amsterdam, ditmaal "slechts" in de business class. We waren een bijzondere ervaring rijker!

't Zwelmpje | 2001 | | pagina 11