REDACTIONEEL NOTEER IN UW AGENDA 17 februari Ganzen/Zwanentelling 28 februari 19.30 Jaarvergadering video-avond 17 maart Ganzen/Zwanentelling 28 maart 19.30 Pim Wolf 21 april 0.00 - 18.00 Big Day Walcheren 25 april 19.30 Cees Heij 30 mei 19.30 Tobi Koppejan 15 juni 20.30 Nachtzwaluwexcursie t Zwelmpje 16 e jaargang nummer 1 februari 2001 2 Voor u ligt het eerste Zwelmpje in het enige echte nieuwe millennium. De redactie heeft zeker goede voornemens gemaakt voor het nieuwe jaar: doorgaan op de ingeslagen weg met leuke, interessante en spannende artikelen, mooie tekeningen en foto's en aandacht voor allerlei ontwikkelingen die van belang (kunnen) zijn voor vogels en vogelkijken op Walcheren (en daarbuiten). Wij hopen van u hetzelfde. Want zonder jullie enthousiaste medewerking komt er van ons voornemen natuurlijk niks terecht. Dus teken, schrijf en fotografeer naar hartelust en schroom niet je producten onder de aandacht van de redactie te brengen. En dat gebeurt! De afgelopen twee weken ontving de redactie zoveel artikelen dat ze alleen met de grootste moeite allemaal in één Zwelmpje te proppen waren. Jan Goed bloed Neemt allen je zelfgemaakte en/of favoriete video mee! We hopen dat Sander zijn spannende video over Walchense vogelaars bij zeldzaamheden meebrengt! Pim zal op zijn onnavolgbare manier de avond gaan vullen met allerlei boeiende en spannende vogelvaria, waaronder de rui en de daarbij horende determinatieperikelen, en vogels in Zweden. Pittige uitspraken en controverses worden niet geschuwd. Wegens groot succes geprolongeerd! En deze keer in een veelbelovende maand. Teams die al fietsend een gooi willen doen naar de 'Gouden Verrekijker'-trofee, kunnen zich opgeven bij Johannes Luiten. Cees Heij is dé Nederlandse specialist over de Huismus en zal hier uitgebreid over vertellen. Dialezing over Aruba en Venezuela. Deelnemers kunnen zich aanmelden bij excursieleider Jaco. Verzamelen op het parkeerterrein bij het station van Middelburg. 't Zwelmpje 16 e jaargang nummer 1 februari 2001 3 TELPOSTNOLLEDIJK IN2000 In het najaar van 2000 werd opnieuw een voorzichtige start gemaakt met reguliere trektellingen op de Nolledijk. Na een superstart in 1991 is het aantal teluren sindsdien met de jaren gedaald. In 1992 en 1993 werd nog wel enkele honderden uren geteld, maar sindsdien is er behalve op verwachte topdagen niets meer opgeschreven. Hoewel ikzelf aan het begin van het seizoen niet van plan was om me opnieuw op de Nolledijk te storten, groeide met het verstrijken van het najaar het plan om alles toch weer centraal te verzamelen. Via de internet- discussiegroep EBNNL of via de websites van de telposten Parnassia, Eltenberg, Buytenpost, Ons Genoegen, Kinderdijk, Noord hout, De Hop en de Wieden kan tegenwoordig veel actuele informatie heel snel verkregen worden. Door deze snelle bekendmaking van de telresultaten is ook de interesse in het trektellen landelijk weer aan het toenemen. Heel veel dank aan de tellers die gegevens aan mij doorgaven. Dit waren Jan Erik Kikkert, Peter Meininger, Johannes Luiten, Corstiaan Beeke, les Goedbloed, Pieter Westerbeeke, Pim Wolf. Maar natuurlijk ook dank aan alle aanwezige vogelaars voor vele uren gezelligheid en inzet. Het najaar van 2000 Gedurende het najaar van 2000 werd een totaal van 98 teluren binnengebracht verdeeld over 40 dagen met maar liefst 585205 vogels. De telperiode liep van 14 juli tot 21 december. Er zijn dus wel wat dagen niet geteld, voor een groot deel veroorzaakt door het zeer lang aanhoudende slechte weer in oktober. Opmerkelijk is dat de meeste tellingen uit november en december kwamen. Het is niet mogelijk om een goed opgebouwd verloop over het seizoen te geven. Het ontbreken van tellingen vroeg in het seizoen en de onregelmatige bezetting in de toptrektijd zijn hier debet aan. Toch valt er over zoveel getelde vogels wel iets te schrijven! Vandaar bij deze de basale telresultaten. Het meest opzienbarend waren natuurlijk enkele nieuwe telpostrecords. Dit ging op voor de Blauwe Reiger met 254 ex op 20 september, Bruine Kiekendief met 97 ex op 24 september, de Kievit met 60.065 ex op 1 december, de Vink met 56.477 ex op 20 oktober en de Zanglijster met 16.020 ex op 30 september. Behalve de Vink betreft het hier vier nieuwe Nederlandse najaarsrecords. Roofvogeltrek van enig aanzien werd alleen op 24 september waargenomen. Behalve de 97 Bruine Kieken was dit ook een goede trekdag voor Sperwer (91 ex), Buizerd (28), Boomvalk (13) Smelleken (4) en Torenvalk (21) Ook een Rode Wouw en een Visarend werden deze dag nog gezien. De omstandigheden voor het waarnemen van roofvogels op de Nolle is nu wel duidelijk. Krachtig tot harde wind uit NO tot ZO, liefst met enig bewolkt weer en dan vooral op de tweede en derde dag met deze weersomstandigheden. Zeer onverwacht was de Kievitendag op 1 december. Het weer was al dagen hetzelfde: vrij krachtige zuidenwind, 12 graden met af en toe een bui. Wat de oorzaak van deze verplaatsing van ruim 60.000 getelde Kieviten is, blijft voor mij een raadsel, spectaculair was het wel! De aantallen Zanglijsters op 30 September zijn ook zeer hoog. Op andere telposten in Nederland werden die dag maximaal enkele honderden waargenomen: Parnassia 21 ex, Noordhout 265 ex Buytenpost Zoetermeer 126 ex. Het aantal vinken op 20 oktober is het hoogste dit jaar op een telpost waargenomen; Den Haag kwam tot maximaal 48.000 als ik me niet vergis. Het lag wel in de verwachting dat ons

't Zwelmpje | 2001 | | pagina 3