$4 t Zwelmpje 16 e jaargang nummer 1 februari 2001 8 Na een succesvol bezoek aan de Graszanger bij Ellewoufedijk bezochten we de Prunjepolder (12.45u). De Flaauwers en Wevers inlagen leverden weinig spectaculairs op, maar omdat het bijna hoogwater was (13.45u) zaten er veel steltlopers in de Prunjeplas. We telden ruim 100 Tureluurs, tientallen Goudplevieren, een tiental Zwarte Ruiters, tientallen Kemphanen, enkele Groenpootruiters, Bosruiters, Krombekstrandlopers, Bonte Strandlopers, Bontbekplevieren, Oeverlopers, tientallen Kluten en tussen al dit steltlopergewemel zwom ook nog eens een juveniele Grauwe Franjepoot! Deze was hier overigens al eerder gemeld. We besloten om ongeveer 13.30u dat het wel welletjes was geweest voor vandaag. Pim Wolf besloot echter anders, want nadat Johannes en Jan naar huis waren en les en ik wat dronken bij mij thuis, belde Pim op dat hij zojuist (14.30u) een Alpengierzwaluw boven zijn hoofd had zien vliegen. Hij bevond zich met de kids in het park in het Nollebos. Omdat ik om 15.00u een afspraak had, besloot ik om met les en Pieter meteen naar de Nolledijk te rijden, nadat ik Johannes en Jan gewaarschuwd had. Hier aangekomen (14.55u) vonden we tot onze grote verbazing binnen 3 minuten de vogel terug. De vogel viel naast de bekende witte buik en het grote formaat vooral op door het vlieggedrag. les zag de vogel het eerst toen hij kwam aanvliegen met enkele Gierzwaluwen. De Alpengierzwaluw vloog van ver recht naar ons toe en de witte buik was goed zichtbaar. Bijna bij ons aangekomen, draaide de vogel weer weg en liet alle Gierzwaluwen achter zich. Dit herhaalde zich enkele malen, zodat we de vogel ca. 7 minuten vrijwel continue konden zien. Wij zagen de vogel steeds binnendijks boven het Nollebos vliegen. Omdat het inmiddels al 15.05u was, besloot ik les en Pieter achter te laten en naar huis te gaan. Johannes en Jan waren inmiddels bijna gearriveerd en zouden les en Pieter weer mee naar huis nemen. Ik was net 100 meter weggereden, toen Johannes met Thomas (broertje van Johannes) en Jan kwamen aanrennen. Ik wees hun de plek aan waar les en Pieter stonden, in de overtuiging dat zij weldra ook de vogel met eigen ogen zouden aanschouwen. Toen ik om 15.50u (vanaf het strand) Jan belde, bleek echter dat ze nog steeds geen glimp van de vogel hadden opgevangen. Om 16.1 Ou belde Jan terug met de mededeling dat ze zojuist de Alpengierzwaluw hadden gezien. Johannes dacht met het blote oog een Boomvalk te zien, maar één blik door de verrekijker was voldoende om het feest compleet te maken: het was de Alpengierzwaluw! De vogel vertoonde hetzelfde gedrag als bij onze waarneming: meevliegen met een groep Gierzwaluwen om zo nu en dan te laten zien wie er nou eigenlijk echt de snelste is. Naar ik later vernam hebben ook Rob Sponselee, Marcel Klootwijk en Peter de Vries de vogel gezien. Deze soort was nieuw voor alle waarnemers behalve Pim (4®Rob (4®en Johannes (3®). Voor mij betekende dit de tweede nieuwe soort deze dag, beide op nauwelijks 20 kilometer van huis vandaan. Pim, bedankt! Corstiaan Beeke, T. Brandsmakwartier 5, 4333 EM Middelburg0118-633828 MYSTERY BIRD COMPETITION OP 25 OKTOBER 2000 Op 25 oktober werd de jaarlijkse Mystery Bird Competition gehouden, ditmaal verzorgd door Edwin P., Corstiaan B., les G. en Johannes L. De dia's waren afkomstig van de eerste drie, laatstgenoemde nam de uitleg/het commentaar voor zijn rekening. 17 VWG-leden deden mee. Zij werden getest op hun vogeldeterminatietijdtalent: binnen tien seconden 39 vogels, in t Zwelmpje 16 e jaargang nummer 1 februari 2001 verraderlijke en ongewone poses en onbekende kleden, herkennen. Af en toe was enige creativiteit en ruimtelijk inzicht nodig. De score werd als volgt. Tobi kwam als beste uit de bus met 25 van de 39 goede antwoorden. Pim en Marcel deelden de tweede plaats, elk 22 goede antwoorden. Het is leuk om enkele dingen, vooral missers, aan te halen en te bespreken. De meeste vogels werden in Nederland gefotografeerd, maar alle binnen Europa. Hieronder waren twee soorten die tot nu toe nooit in ons land werden waargenomen: Eleonora's Valk en Audouins Meeuw. Eleonora's Valk wist één persoon, terwijl bijna iedereen de Audouins Meeuwen goed op naam bracht. Een juveniele Kleine Barmsijs, waarvan alleen de bovenkant zichtbaar was, en een Zwarte Wouw werden door respectievelijk twee en drie deelnemers goed gedetermineerd. Een van achteren gefotografeerde Kanoet, naast een Steenloper, werd door bijna iedereen opgeschreven als Paarse Strandloper; slechts twee personen hadden deze goed. Een grondelende Krakeend werd voor acht verschillende andere eendesoorten uitgescholden. Een op zee landende Drieteenmeeuw werd door twee deelnemers als zodanig gedetermineerd. Het gros van de rest vond het een Vorkstaartmeeuw. Ook een goede was een uit een boom vliegende Houtduif. Deze was lastig op grootte te schatten. Er kwamen dan ook soorten uit als Bonte Vliegenvanger, Putter, Grote Lijster, Boomklever, Sijs en Rotszwaluw. Enkele dia's waarvan we dachten dat ze erg goed te doen waren, bleken toch moeilijker. Zo werd een Paapje in de sneeuw een Buidelmees en zelfs een Herdersplevier, en een Ooievaar werd een Witstaartkievit. Op twee - toch goed zichtbare - Grote Zee-eenden werden namen geplakt als Konings- en Stellers Eider. Meest 'confronterend' was de duikende mystery-eend die een mannetje Krooneend bleek te zijn. Hier was blijkbaar een totale onbekendheid met een opvallend determinatiekenmerk: de twee witte ovale vlekken aan de zijkanten van de mantel. Dit is makkelijk te verklaren, denk ik: om een mannetje Krooneend te determineren is een verdere blik na het zien van de kop niet nodig. Niemand herkende de vogel. Discussie ontstond nog over één van de Grote Zilverreigers van de Korendijkse Slikken. Volgens sommigen was de vleugel houding van de vogel op de dia niet te onderscheiden van die van een Kleine Zilver. Al met al blijft het erg moeilijk om in tien seconden naar de juiste kenmerken te kijken en deze op de juiste soort te plakken. Een Mystery Bird Competition is erg leuk, maar meestal blijken de resultaten van een vogelaar tijdens zo'n wedstrijd gelukkig niet overeenkomstig met Johannes Luiten NIEUWS VAN DE ONDERZOEKSCOÖRDINA TOR! Na een winterseizoen van ganzen en zwanen- en midwintertellingen zit het vooq'aar eraan te komen. Zoals ik al in het voorlaatste Zwelmpje aangaf wordt het dit jaar weer eens tijd om te kijken hoe het met de Huiszwaluw op Walcheren gesteld is. De laatste gebiedsdekkende telling is alweer zo'n zeven jaar geleden en in deze jaren is de zijn resultaten in het veld! Huiszwaluw Jaco

't Zwelmpje | 2001 | | pagina 6