'W Kolonievogels OP ZOEK NAAR DE OEVERPIEPER Excursieverslag Vogelherkermingscursus Alle soorten op een lijst: DE GANZEN- EN ZWANENEXCURSIE VAN2000 (oftewel, een mooie en gezellige dag met leuke soorten) t Zwelmpje 16 e jaargang nummer 1 februari 2001 12 Bruine Kiekendief (20 apr- 30 jun; V, P, T, N; 2) Sperwer (20 mrt- 15 jul; V, P, T, N; 2) Buizerd (1 mrt - 10 jul; V, P, T, N; 2) Boomvalk (1 mei 15 sep; V, P, T, N; 1) Van de Blauwe Reiger zijn er op Walcheren drie kolonies. De kolonie van ter Hooge wordt al ieder jaar door Koos geteld, van de Iwee andere (vorig jaar nieuw ontdekte) kolonies zou het fantastisch zijn als ook deze ieder jaar bijgehouden worden. Het gaat om een kolonie bij de Mantelinge (18 paar) en bij Overduin (1 paar). Belangstellenden kunnen een belletje geven. Blauwe Reiger (15 apr - 10 mei; N; 1Kokmeeuw (20 mei - 15 jun; V, P, T, N; 1 Stormmeeuw (20 mei - 15 jun; V, P, T, N; 1) Kleine Mantelmeeuw (20 mei - 15 jun; V, P, T, N; 1) Zilvermeeuw (20 mei -15 jun; V, P, T, N; 1Grote Stem (20 mei -15 jun; V, P, T, N; 1 Noordse Stern (20 mei - 30 jun; V, P, T, N; 1) Dwergstern (20 mei - 15 jun; V, P, T, N; 1) Visdief (20 mei - 30 jun; V, P, T, N; 1) Oeverzwaluw (20 mei - 15 jul; V, N; 1) Gerwin Geertse, nieuw e-mailadres: johgeertse@zeelandnet.nl Deze keer gingen we naar het Nollenbos bij Vlissingen, zangvogels luisteren (en kijken). Toen nog niet iedereen aanwezig was, lieten een paar sijzen ach zien. We wilden net de duinen op gaan toen een fazant een hoge piep liet horen. Ook zat er een ekster in de boom. We liepen een stukje de duinen op toen er een paar wilde eenden overkwamen. Ook de winterkoning liet zich horen. Toen we de duinen over waren en op het strand liepen dook er opeens een sperwer op. Al snel was hij weer achter de duinen verdwenen maar kwam er weer iets anders aan. Een groepje graspiepers kwam over vliegen, gevolgd door de witte kwikstaart. We keken nog eens goed in het rond en zagen we dat er nog twee holenduiven overvlogen. Langs het water zaten een paar vogels en daar werden nu de verrekijkers op gericht. Het waren zilvermeeuwen. In de lucht vloog nog een kokmeeuw en een scholekster. Boven de duinen vlogen een paar kauwen gemengd met zwarte kraaien. We liepen verder want Floor wou het duin op. Er stond prikkeldraad voor de duinen dus was het nog best moeilijk om op de duinen te komen. Uiteindelijk lukte het iedereen om heelhuids aan de andere kant van het prikkeldraad te komen en liepen we naar een top: de telpost van het Nollenbos. Toen we er een tijdje stonden zagen we in de verte een wit puntje dat al snel dichterbij kwam. Het waren twee knobbelzwanen die toen die langs kwamen een hoop heme maakten. Het leek net gegak maar het waren volgens Floor de vleugels. Er kwamen ook nog aalscholvers voorbij. In de boom zat weer een ekster. Een paar houtduiven vlogen uit een boom en in de lucht boven ons lieten heggemussen a'ch horen en zien. In de bomen hoorden we de "waterval" van een roodborst. Een stelletje ringmussen vloog over met aan het einde een paar vlaamse gaaien. De koolmees was in een struik op en neer aan het springen en in de verte kwam er hoog in de lucht een zwerm kieviten aan. We liepen weer naar beneden en gingen ook van het strand af zodat we op een weg terecht kwamen. Een stukje verderop gingen we het bos in en kwamen we op een parkeerplaats. Een paar vinken vlogen over. En toen we een t Zwelmpje 16 g jaargang nummer 1 februari 2001 13 stukje verder liepen hoorden en zagen we de zanglijster vliegen. Op een tak zaten een kauw en een zwarte kraai naast elkaar, toen kon je goed zien dat een zwarte kraai groter is dan een kauwtje! We liepen over een ruiterpad langs een sloot met daarachter akkers. Achter ons hoorden we een boompieper angen. Boven de akkers vloog tussen een paar kauwen een blauwe reiger. We gingen nog eens goed de horizon af en ontdekten we een buizerd op een ruiter. Over ons heen vloog een groepje veldleeuweriken, die herken je aan de korte staart en de brede vleugels. We liepen een eindje verder over het - r, ruiterpad en vloog er een turkse tortel voor onze neus weg. Naast het pad lagen een paar veren van een duif en Floor legde ons uit hoe je kan weten of het van een houtduif is of van een holenduif. Bij de houtduif a'tten er drie strepen op de veer van onder naar boven: lichtgrijs- wit- donkergrijs Bij een holenduif zijn het twee strepen. Er vloog weer een sperwer over en we zijn de bosjes in gegaan omdat daar een paar nesten van een sperwer zaten. We liepen verder tot we bij een kreekje kwamen. Daar zwom een volwassen waterhoen en nog een onvolwassen waterhoen. Die was bruinig en had nog geen rode snavel. Een grote bonte specht zat in een boom te roepen. Een meerkoet zwom in het kreekje en nog een dodaars. We liepen verder en we hoorden een tjiftjaf. In de struiken zat een pimpelmees met een merel. We liepen het bos uit en toen we op de parkeerplaats stonden, klaar om afscheid te nemen lachte de groene specht ons nog uit. 1 Sijs; 2 Fazant; 3 Ekster; 4 Sperwer; 5 Winterkoning; 6 Graspieper; 7 Wilde Eend; 8 Witte Kwibtaart; 9 Holenduif; 10 Zilvermeeuw; 11 Scholebter; 12 Kokmeeuw; 13 Kauw; 14 Zwarte Kraai; 15Knobbelzwaan; 16 Aalscholver; 17 Houtduif; 18 Heggemus; 19 Roodborst; 20 Ring mus; 21 Vlaamse Gaai; 22 Koolmees; 23 Kievit; 24 Vink; 25 Zanglijster; 26 Boompieper; 27 Blauwe Reiger; 28 Buizerd; 29 Veldleeuwerik; 30 Turbe Tortel; 31 Waterhoen; 32 Grote Bonte Specht; 33 Meerkoet; 34 Dodaars; 35 Tjiftjaf; 36 Merel; 37 Pimpelmees; 38 Groene specht. Groene specht Jaco 1 okt 2000, 8.00, wkr. 3, dunbewolkt Pien van Zandbrink, 11 jaar De herfst van 2000 leek niet aan zijn einde te komen. Het bleef zacht, regenachtig en winderig. Echter, het is traditie geworden dat de dag van de ganzenexcursie een mooie droge dag werd. Ook dit jaar weer. Kan het nog toeval zijn dat het de dag daarop weer goot van de regen? Mooi winterweer dus. Maar ook de gezelligheid en de leuke soorten waren weer alom aanwezig.

't Zwelmpje | 2001 | | pagina 8