:V S/ t Zwelmpje 16 e jaargang nummer 2 mei 2001 10 7. Rondvraag Er wordt een vraag gesteld over het plan van Tobi om een overkoepelende Zeelandsite op internet te maken. Wordt de site van de VWG zo niet grotendeels overbodig? Is het niet beter samen te werken en desnoods onder één naam verder te gaan? In ieder geval zal contact met Tobi opgenomen worden. Ook de invulling van de VWG-site zou beter verdeeld kunnen worden. 8. Sluiting Na dit alles laat Jan zijn (oude) video-opnamen zien van zeldzame vogels op Walcheren als Kleine Alk, Provengaalse Grasmus en Bladkoning en wordt een roofvogelvideo bekeken. Omstreeks 22.00 uur sluit de voorzitter af. Johannes Luiten MYSTERIES ROND SCHOLEKSTERS LANGS HET KANAAL DOOR WALCHEREN Dit artikeltje is een beschrijving van de voorjaarsdoortrek van de Scholekster langs het kanaal door Walcheren, een omissie in de avifauna van Walcheren (Walhout Twisk 1998). Fietsend langs het kanaal, over het jaagpad van Middelburg naar Vlissingen, viel het me elk jaar weer op dat in het vroege voorjaar langs het kanaal tijdelijk groepen Scholeksters pleisterden. Waarom daar? Dit verschijnsel ken ik ook van het binnenland waar jaarlijks langs de grote rivieren Scholeksters groepsgewijs doortrekken in het vroege voorjaar. In het Deltagebied begint in februari de wegtrek van overwinterende Scholeksters en in maart zijn de overwinteraars allemaal weggetrokken uit het Deltagebied behalve de vogels die blijven overzomeren maar dat zijn onvolwassen vogels en niet broedende vogels (Berrevoets et al. 2001 De Scholeksters foerageren overdag op de kanaaldijk aan de oostzijde van het kanaal en misschien ook wel in de aangrenzende akkers maar dat heb ik zelf nooit gecontroleerd. In de overige jaargetijden zijn waarnemingen van Scholebters op dit traject uitzonderlijk. Op de kanaaldijk bij Middelburg, schuin tegenover het zwembad, verzamelen deze vogels zich in de loop van de dag. De vogels rusten groepsgewijs verdeeld over een strook van 100 - 200 meter. Een opvallende verschijning in de groep is een individueel herkenbare vogel, een zogenaamde partieel albino. Partieel albinisme komt relatief vaak voor bij Scholebters. Bij deze vogels ontbreekt in een deel van de veren het pigment waardoor ze witte partijen in hun verenkleed krijgen, soms zijn ze helemaal wit. De naakte delen (snavel, poten, oog) hebben een normale kleur, dit onderscheid deze vogels van echte albino's. Deze vogel werd ook al in eerdere jaren gezien in deze groep langs het kanaal bij Middelburg. Aan de hand van de verblijfstijd van deze vogel is het mogelijk een idee te krijgen van de doortrebnelheid van de Scholebters. In 2000 zijn in de periode begin februari - half april de Scholebters vaak meerdere malen maar minimaal één maal per week geteld. Met een verrekijker zijn vanaf het jaagpad de vogels individueel geteld. De tellingen werden uitgevoerd tussen 16.45 en 17.30 omdat in de avond de aantallen maximaal zijn. Telgegevens werden opgeslagen in een database, genoteerd werden datum, tijd, aantal en opmerkingen. Het opmerkingen veld werd gebruikt om de aan/afwezigheid te registreren van een individueel herkenbare vogel. De resultaten van de tellingen worden gepresenteerd in bijgaande figuur. t Zwelmpje 16 e jaargang nummer 2 mei 2001 11 Doortrek Scholekster Kanaal door Walcheren 2000 Os(r)ts^<-^lÓc>«-<!fcÓ<N,ÓÓ"*i-cÓr-!-lÓCNCÓ CN CN CN 1— CSCNCN Op 9 februari werd de eerste telling uitgevoerd, toen waren er nog geen Scholebters. Negen dagen later op 18 februari waren er 26 exemplaren. De aantallen bleven toenemen tot een maximum van 154 exemplaren op 22 maart. Tot 4 april namen de aantallen langzaam af en tussen 4 en 7 april was vrijwel de gehele groep weggetrokken. Op 10 april waren er nog maar 4 Scholebters. De partieel albino verbleef in de groep op de kanaaldijk van 1 maart t/m 29 maart. De vogel was altijd gemakkelijk te vinden in de groep dus we mogen ervan uitgaan dat dit de periode is dat deze partieel albino vogel aanwezig was. Gezien de lange verblijfstijd van de partieel albino (vrijwel hele maand maart) mogen we aannemen dat de doortrebnelheid erg laag is. De eerste Scholebters arriveerden half februari en eind maart werden maximale aantallen bereikt. In de eerste week van april vond massale wegtrek plaats. De partieel albino wordt jaarlijks waargenomen, al vanaf begin jaren negentig, zelf zag ik de bewuste vogel voor de eerste maal in 1992. Dit duidt erop dat het jaarlijb dezelfde vogels zijn die naar deze plek komen. Naar de reden van het verblijf van deze Scholebters langs het kanaal door Walcheren kan ik alleen maar gissen. Ik wil hier wel een balletje opgooien, andere theorieën hoor ik graag. Wat ik zo vreemd vind is dat de vogels niet in de Oosterschelde of Westerschelde verblijven, bij al die duizenden andere Scholebters. Een verklaring die ik zou kunnen bedenken is dat het vogels zijn die langs de kust hebben overwinterd (tussen Noord- Frankrijk en het Deltagebied) maar in het binnenland broeden. Het verblijf langs het kanaal zie ik als een omschakeling van het foerageren in zoute getijdewateren naar het foerageren in akkers en weilanden, een soort gewenningsperiode aan het verblijf in het binnenland. In de zoute getijdewateren bestaat het hoofdvoedsel van de Scholebter uit schelpdieren zoals kokkels en mossels, in het binnenland eten ze voornamelijk regenwormen. Het schijnt dat de snavelvorm zich aanpast aan het type voedsel, een zogenaamde hamersnavel voor schelpdier-etende Scholebters en een zogenaamde puntsnavel voor regenworm-etende Scholebters. Langs het kanaal op de kanaaldijk foerageren de Scholebters op regenwormen, ze gebruiken waarschijnlijk het verblijf van enkele weken langs het kanaal om de snavel aan te punten. (P.S. Ook in 2001 was de partieel albino Scholebter weer aanwezig op de kanaaldijk bij Middelburg, op 19 maart zag ik de vogel in een groep van 158 exemplaren)

't Zwelmpje | 2001 | | pagina 7