J t Hrmi snillllllll 1111111111111111111 n. t Zwelmpje 16 e jaargang nummer 2 mei 2001 12 Floor Arts, Singel92, 4382LC Vh'ssingen, email: arts@zeelandnet.nl BI DAY WALCHEREN 2001 (een kort verslagje, overgenomen van de e-mailgroep) Johannes t Zwelmpje 16 e jaargang nummer 2 mei 2001 13 GANZEN EN ZWANENTELLING OKTOBER 2000 - MAART2001 Aantalontwikkeling Knobbelzwaan 250 200 150 100 50 Bronnen: - Berrevoets C.M., Strucker R.C.W. Meininger P.L. 2001Watervogels in de Zoute Delta 1999/2000. Rapport RIKZ/2001.001Rijksinstituut voor kust en Zee, Middelburg. - Walhout J. Twisk F. 1998. Vogels van Walcheren. Stichting Avifauna van Walcheren, Middelburg. Pfff, net de Vogelrace achter de rug. Natuurlijk lokt het dan niet aan om een uitgebreid verslag hiervan te doen. Ik zal dan ook niet teveel uitweiden, dat komt later wel. De volgende teams deden mee: m g, 1 Crex Crex: Corstiaan en Pieter Beeke, Johannes Luiten De Heitendurpse Uulskukens: Marcel Klootwijk, Jan Tuin (Jan Goedbloed was ziek, dit vast tot zijn enorme spijt). The New Generation: les Goedbloed, Gerard Troost, Jan v/d Bosch, Stefan Bouterse The Unprepared: Arjen van Gilst, Tobi Koppejan, Erik Sanders, Rob Sponselee Westmalle Tripel: Gido Davidse, Karei Leeftink, Jaco Walhout De Zuiderlingen: Floor Arts, Arjan Ovaa Het weer werkte erg goed mee. Buitengewoon! Nadat elke groep gemiddeld 100-110 km gefietst had, kwam het volgende uit de bus. Een merkwaardig resultaat was het aantal waargenomen soorten per team: drie teams eindigden op de eerste plaats, terwijl het team hieronder zeven soorten lager zat. Het totaal aantal waargenomen soorten bedroeg 128. The Unprepared, Westmalle Tripel en Crex Crex: 105 soorten De Heitendurpse Uulskukens: 98 soorten De Zuiderlingen: 97 soorten The New Generation: 94 soorten Het was dus moeilijk om de wissel verrekijker uit te reiken. Uiteindelijk werd de maatstaf het hoogste aantal waargenomen vogels die het desbetreffende team als enige team gezien had. Crex Crex had er vier, de andere vijf. Om toch tot een 'eerlijke' beslissing te komen, werd een geldstuk gegooid, en daardoor werd het team THE UNPREPARED WINNAAR en kreeg de gouden verrekijker voor een 'jaar1 lang in zijn bezit. Ik geef alleen een opsomming van de leukste soorten van vandaag: o.a. Kleine Zilverreiger, Tafeleend, Zwarte Wouw (door drie teams gezien), Blauwe Kiekendief, Slechtvalk, Smelleken, Zwartkopmeeuw, Geelpootmeeuw, Bosuil, Rouwkwikstaart, Engelse Kwikstaart, Koperwiek, Beflijster, Keep, Kleine Barmsijs. Ook het aantal zomervogels lag hoog: o.a. Dwergstem, Nachtegaal, Gekraagde Roodstaart, Sprinkhaanzanger, Kleine Karekiet, Rietzanger, Braamsluiper, Grasmus en Tuinfluiter. Speciale vermelding voor Co Smit, die de hele dag erg z'n best deed om elk team te filmen. De «ganzen- en zwanentelling is een maandelijkse internationale telling van oktober tot en met maart waarin alle ganzen en zwanen worden geteld. In Nederland wordt deze telling georganiseerd door SOVON en in Zeeland door de ganzen en zwanen werkgroep Zeeland (Cor Berrevoets). Op Walcheren telt de Vogelwerkgroep al vanaf 1980 het binnendijkse gebied (exclusief het kanaal en de stedelijke gebieden). Dankwoord ledereen wordt weer bedankt voor hun bijdrage in deze telling. Dit waren: J. Walhout, J. Tramper, F. Twisk, B. Smulders, J. Tuin, J. Willemse, K. Minnaar, J. Hengst, C. Smit, F. Arts, A. R. Joosse, G. Geertse en M. Klootwijk voor de telling van het kanaal in november. Het weer oktober t/m half december: In het hele land en heel NW Europa viel uitzonderlijk veel neerslag en was het gemiddeld erg zacht (deze herfst staat bij de vier zachtste in honderd jaar). Het natte weer in de laatste oktoberdagen hing samen met stormweer. Tot in december vlogen in Nederland nog heel wat zomervogels rond zoals Zomertaling, Zwarte Stems en Tuinfluiter. half december t/m januari: Het werd winter (11 vorstdagen) in het land, hoewel Zeeland lang moest wachten op koude en sneeuw. De januaritelling was de eerste telling met temperaturen net boven het vriespunt. februari t/m maart: Vanaf eind januari sloeg de dooi in en begon het weer regelmatig te regenen. Resultaten Het resultaat van de ganzen en zwanentelling staat in tabel 2. Zwanen De Knobbelzwaan is als wintergast op Walcheren toegenomen en Walcheren vormt nu een van de belangrijkste overwinteringgebieden in Zeeland. De Walcherse weilanden vormen een ideaal foerageergebied voor deze soort. Figuur 1: Aantalonfwikkeling Knobbelzwaan over een vijfjan'g gemiddelde

't Zwelmpje | 2001 | | pagina 8