m liïtfr liT Mill II 1 1 1 Mill II 1 1 1 J" K# 19% 14% 21% 21% n=162 n=103 R t Zwelmpje 16 e jaargang nummer 2 mei 2001 14 Aantalontwikkeling Kleine Zwaan 1000 900 800 700 600 500 400 300 200 100 0 Figuur 2: Aantalontwikkeling Kleine Zwaan over een vijfjarig gemiddelde De Kleine Zwaan daarentegen wordt amper meer op Walcherse bodem gezien. De vroeger grote groepen verblijven nu op akkers met oogstresten (aardappel/bieten) op Schouwen en Noord-Beveland. In figuur 1 en 2 (let op: op verschil lende schaal!) staan de aantals ontwikkelingen van Kleine en Knobbel zwaan op binnendijks Walcheren (exclusief stedelijke gebieden en kanaal) Waar zitten nu al deze Knobbelzwanen op Walcheren? Traditionele bolwerken zijn het akker/weidegebied ten westen van de Koekoeksweg, Hogelande - Poppendomme en Oude Veerseweg. Deze plaatsen waren weer goed bezet. Wat echter opvalt zijn de aantallen in (vooral) de St. Laurense hoek en de Hoge Figuur 3: Verspreiding Knobbelzwaan januari 2001 Duve kots weg, Oostkapel Ie. Deze plaatsen zijn voor zover ik weet nog nooit in dergelijke aantallen bezet geweest. Ook hier bevonden de vogels zich op weilanden. Een ander gegeven wat me tijdens de tellingen is opgevallen is de groepsgrootte. Groepen van bijna 50 vogels worden al gehaald. Het begint er dus op te lijken dat we meer Knobbelzwanen op meerdere plaatsen in grotere groepen te gast Figuur 4: Aantalonlwikkeling Knobbelzwaan okt- mrf 2000/2001 t Zwelmpje 16 e jaargang nummer 2 mei 2001 15 krijgen. Toekomstige tellingen zullen dit uitwijzen. Leuk te weten is dat in het midden van het land groepen van 100-en Knobbelzwanen volkomen normaal zijn. Figuur 4 geeft het aantalverloop van de Knobbelzwaan van afgelopen seizoen weer. Dit zijn aantallen uitsluitend van het binnendijkse platteland, dus zonder het kanaal en de stedelijke gebieden. Tot het najaar foerageren veel vogels op wieren op het Veerse Meer en het kanaal. Een afname in het kanaal gaat samen met een toename op binnendijks Walcheren. Een telling van 30 vogels in het kanaal op 18 november en het aantal tijdens de midwintertelling van 12 ex geeft de afname in het kanaal weer. Zeer waarschijnlijk zoeken de zwanen op het moment dat de wieren afsterven de Walcherse weilanden op om daar hun kostje op te scharrelen. In figuur 5 staat weergegeven waar de zwanen zich tijdens de telling van 18 nov. bevonden. Vooral het zuidelijk deel van het kanaal lijkt erg geschikt te zijn. In Middelburg noordoost bevond zich ook een concentratie van 15 vogels. Figuur 5: Verspeiding Knobbelzwaan Niet alle winterse Knobbelzwanen komen uit het kanaal. 18 nov 2000 in Kanaal Vanwaar komt dan de rest? De Nederlandse broedvogels verplaatsen zich hooguit enkele tientallen kilometers (SOVON 1987). Het Veeree Meer vormt een belangrijk ruigebied voor de vogels. Vanaf juli bevinden zich hier dan ook behoorlijke aantallen. Deze vogels hebben voornamelijk een locale origine (SOVON 1987). Vermoedelijk kent het Veeree Meer hetzelfde verhaal als van het kanaal; het meer wordt minder aantrekkelijk als foerageergebied door afsterving van wieren en de zwanen zoeken vanaf november o.a. de aantrekkelijke Walcherse weilanden op om hier de winter door te brengen. Noord en Oosteuropese vogels komen hier slechts tijdens strenge winters. Het zijn blijkbaar dus (midden) Zeeuwse (en Walcherse) Knobbelzwanen die hier vertoeven. Afgelopen winter is bijgehouden uit hoeveel adulte en jonge dieren de groepen bestaan. Een omrekening naar broedsucces is dus van toepassing op voornamelijk de Walcherse en Zeeuwse Knobbelzwaan. Tabel 1 geeft voor november tot en met februari het percentage jongen. november December januari februari ND II C ii c Tabel 1: jongenpercentage van Knobbelzwaan in 2000/2001 Over het broedsucces van de Knobbelzwaan kon ik i.t.t. de Kleine Zwaan helaas niets vinden in de literatuur en op internet. Omdat er zulke relatief grote aantallen op Walcheren verblijven, lijkt me het wel erg interessant om dit ook de komende jaren bij te houden. In Zeeuws perspectief: Een kijk in de Zeeuwse aantallen tijdens de midwintertelling van 1995 leert ons dat 57% van de binnendijkse Knobbelzwanen op Walcheren verblijven. Voor heel Zeeland (dus ook buitendijks) is dit 23%.

't Zwelmpje | 2001 | | pagina 9