DAKBROEDENDE ZILVERMEEUW OP WALCHEREN GEMENGD NEST FAZANT/ WATERRAL BIJ MIDDELBURG t Zwelmpje 16 e jaargang nummer 3 augustus 2001 19 opmerkelijke uittocht van Merels uit het duinterrein. Het is bijna windstil en bij een ondergaande zon speelt zich voor mij een fascinerend schouwspel af. Plotseling hoor ik zowel in de struiken als in de lucht de heldere tsrie roep van vele Merels. Uit het oosten komen op verschillende hoogte vliegend en herhaaldelijk roepend tientallen Merels over de vangplaats. Voor de in de struiken en op de grond vertoevende soortgenoten is het horen van de steeds weer herhaalde contactroep blijkbaar het startsein om zich aan te sluiten. Tot zover mijn oog reikt zie ik aan alle kanten Merels uit het duin opstijgen en zich al roepend bij hun soortgenoten aansluiten. Op deze wijze ontstaat een langgerekt vogellint, dat zich richting ondergaande zon beweegt en waarbij het tsrie tsrie geluid niet van de lucht is. Het steeds maar weer aansluiten van nieuwe vogels geeft een goede indruk van het grote aantal Merels dat zich die middag op en om de vangplaats heeft opgehouden. Dit buitengewoon boeiende gebeuren duurt slechts 6 minuten, waarin maar liefst ruim 300 Merels aan mij voorbijtrekken. Voor zover dit al niet het geval is, zitten er nu zeker geringde vogels bij, want van de 35 op die dag ter plaalse geringde Merels, zijn ongetwijfeld de meeste hiervan met hun soortgenoten verder getrokken. Adri Joosse, W. Alexanderstraat 21, 4388 HZ Oost-Souburg Op het dak van de Hogeschool Zeeland aan de Edisonweg in Vlissingen heeft een Zilvermeeuw dit jaar succesvol eieren uitgebroed. Op 27 juni werd ik door Carlien erop geattendeerd dat jonge Zilver meeuwen op het dak van de school zaten en dat de vogels achter een raam van zeer dichtbij waren te bewonderen. Ik de volgende dag met fotocamera erheen en inderdaad daar zaten twee grote "pino's" in een lager gelegen gedeelte van het dak wat een soort bak vormde waar ze niet uit konden. De twee jongen van ongeveer 2-3 weken oud liepen heen en weer in die bak en één ouder zat op de rand de twee te Twee halfwas jonge Zilvermeeuwen op het dak van de Hogeschool bewaken. Even later kwam ook de Zeeland in Vlissingen op 27 juni 2001 Floor Arts tweede ouder luid begroetend aanvliegen. De vogels waren vrij schuw maar het lukte me toch om nog enkele foto's te maken. Hoe het verder met die twee is afgelopen is mij niet bekend maar ik ga ervan uit dat ze zijn uitgevlogen. Het broeden op daken t Zwelmpje 16 e jaargang nummer 3 augustus 2001 20 van gebouwen door Zilvermeeuwen en Kleine Mantelmeeuwen is langs de Hollandse kust een normaal verschijnsel zoals bijvoorbeeld in IJmuiden en Leiden maar hier op Walcheren nooit eerder gedocumenteerd. Floor Arts, Singel92, 4382 LC Vlissingen Op 21 april 2001 vond een eierzoeker in een ruig gebiedje onder de rook van Middelburg een nest met daarin 4 Fazanteneieren en 5 andere hem onbekende eieren. Gezien het grootteverschil (wat de kans op een succesvol broedgeval onwaarschijnlijk maakte) en het feit dat de vinder de eieren niet thuis kon brengen besloot hij de eieren te verzamelen. Na veel wegen, meten en gepuzzel kwam de man tot de conclusie dat het hier om eieren van een Waterral moest gaan. De eitjes (wit met fijne bruine en zwarte vlekjes) 2 Fazanteneieren en 1 Waterralei Jaco Walhout wogen gemiddeld 12,5 gram, waren 25,5 mm breed en 35,6 mm hoog. Dit gewicht en deze maten vallen binnen de marges voor Waterraleieren. Vier van de eitjes werden in een broedmachine gelegd en na drie weken kwamen hier inderdaad 4 jonge Waterrallen uit. Wat er verder van deze vogels is geworden is mij niet bekend. Begin mei werden mij de Fazanteneieren en het overgebleven Waterralei getoond en nam ik enkele foto's van de eieren. Daarnaast werd mij de vindlokatie alsmede het originele (lege) nest getoont. Het nest bevond zich in lage vegetatie langs de oever van een ondiepe sloot/ geul in een afgelegen kleinschalig weidegebiedje met verspreide heggen en struiken. De eierraper, die al vele tientallen jaren aktief is vind wel vaker gemengde nesten (met name Fazant/ Patrijs/ Wilde Eend/ Meerkoet/ Waterhoen), maar nooit eerder had hij eieren van een Waterral gevonden, laat staan een gemengd nest. De Waterral is op Walcheren een schaarse broedvogel. Waarschijnlijk bedraagt het aantal paren minder dan 10. De laatste decennia zijn alleen territoria bekend uit kreekgebieden (Rammekens/ Veere) en het Sloe (Totalplas). Jaco Walhout, Verwerijstraat 25, 4331 TA Middelburg

't Zwelmpje | 2001 | | pagina 11