ZEEAREND OP DE GOUDPLAAT Zeearend Corstiaan Beeke MIDWINTERTELLING OP BINNENDIJKS WALCHEREN 2001 t Zwelmpje 16 jaargang nummer 3 augustus 2001 1 wanneer de arend samen met twee Buizerds in de richting van de Middelplaten vliegt en blijkt dat de spanwijdte van twee Buizerds nog niet de spanwijdte van deze Zeearend haalt!!! Na enkele minuten verdwijnt de vogel achter de bomen uit het zicht. We rijden terug naar de Middelplaten, maar we weten de vogel niet meer terug te vinden. Ook is er nergens meer sprake van panikerende of alarmerende vogels; we trekken voor onszelf de conclusie dat hij ergens moet zijn gaan zitten. Onderweg naar huis probeer ik nog de nodige mensen te bereiken en ik spreek de vogellijn in, in de hoop dat er de volgende dag naar de vogel gezocht zal worden. Gelukkig blijkt dit zeker het geval en al snel krijg ik op de 5een belletje van Gido en Rob dat de Zeearend zich wederom erg leuk laat zien vanaf de weg langs de Middelplaten. De dagen en naar het schijnt zelfs weken daarna blijkt de vogel behoorlijk mobiel te zijn en wordt regelmatig op diverse plaatsen op en rond het Veerse Meer waargenomen. De Goudplaat leek favoriet en dit is dan ook de plek waarvanaf Corstiaan erg fraaie plaatjes wist te schieten (een erg fraaie uitvergroting hangt inmiddels thuis aan de muur). Er waren zelfs mensen die de vogel vanaf de Campveersche Toren hadden gezien, terwijl ze vlak daarvoor hadden staan genieten van 2 adulte Kraanvogels langs de Gapingse Dreef, vlak achter camping Olmenveld. Wat mij betreft mag de Zeearend een vaste overwinteraar worden van het Veerse Meer en qua gebied denk ik dat dat zeker ook moet lukken. Het zal de volgende winters moeten blijken. Erik Sanders, Westerzicht 152, 4385 AR Vlissingen In de 1® week van januari ontdekte Erik Sanders een onvolwassen Zeearend bij de Middelplaten. De vogel bleef bijna een week in deze omgeving hangen. Op vrijdag 12 januari hoorde ik, dat er een Zeearend was gezien op de Goudplaat, Noord-Beveland. Omdat ik de vogel bij de Middelplaten vanwege een verblijf in Duitsland had gemist, besloot ik te gaan zoeken. Het weer werkte prima mee want het was een zonnige wintermiddag. Omdat ik niet precies wist waar ik moest zoeken (als onbekend terrein is de Goudplaat vrij groot) liep ik gewoon een bospad uit. Vreemd genoeg liep dit pad dood, en restte mij niets anders dan over het hek te klimmen om daar mijn zoekactie een vervolg te geven. De dinosauriërs (het kunnen ook hekrunderen geweest zijn) die hier rondliepen hadden niets kwaads in de zin en lieten mij rustig doorlopen. <4^* t Zwelmpje 16 e jaargang nummer 3 augustus 2001 8 Na een 'stief kwartiertje' kwam ik bij de rand van het Veerse Meer aan en zag met enige verbazing, dat enkele duizenden eenden meteen het luchtruim kozen. Oké, nu is er aan mijn uiterlijk best het een en ander te verbeteren, maar dit leek me wel erg overdreven. Langzaam drong het tot mij door, dat de vogels ook wel een andere reden zouden kunnen hebben om op te vliegen. Instinctief, maar zonder goede hoop checkte ik de enorme eendenwolk (inmiddels aangevuld met zo'n 200 meeuwen). Ik bleef als aan de grond genageld staan, toen ik van achter de eenden een enorme roofvogel aan zag komen vliegen. Meteen realiseerde ik me dat dit de Zeearend moest zijn. Omdat de vogel steeds dichterbij kwam, pakte ik snel mijn fotocamera. Toen de vogel mij op maximaal 40 meter afstand passeerde, drukte ik twee keer af, om dan tot de ontdekking te komen dat mijn rolletje vol was. Nauwelijks van de schrik bekomen belde ik enkele mensen op. Terwijl ik verder liep, vroeg ik me af waar de vogel gebleven was. 30 meter verder kwam het antwoord al: de Zeearend was geland op een bijna aan het water gelegen akker. Ik had de Zeearend net in beeld, toen hij weer opvloog. Nu vielen mij de lichte centra van de staartveren op. De vogel verdween tussen de bomen voorgoed uit beeld. De volgende dag besloten les, Jan van den Bosch en ik nogmaals te gaan kijken. Ook nu was het prachtig weer. Bij de bewuste akker aangekomen, troffen we twee andere vogelaars aan, die ons vertelden dat de Zeearend regelmatig erg fraai te zien was. Als vrij snel zagen we de vogel boven wat bomen heen en weer vliegen. Op een gegeven moment kwam de vogel onze kant op vliegen, maar het bos belemmerde het uitzicht. Met fototoestellen in de hand wachtten we af. En jawel, op nauwelijks 30 meter hoogte ging de vogel boven ons cirkelen. We moesten moeite doen om de hele vogel in beeld te krijgen! Na nog wat vogelaars gebeld te hebben, zagen we in het hierop volgende uur hoe de vogel een gevangen eend op een afgebroken tak ging oppeuzelen. Hierbij was de vogel vrijwel beeldvullend in de telescoop te zien. Exact een week later was ik op Goeree-Overflakkee. Ik zocht met de telescoop de slikken af, en viel van verbazing bijna om, toen plotseling een Zeearend mijn beeld binnenvloog. Ik volgde de vogel, die even later op het slik ging zitten. Vanwege de waamemingsafstand was niet met zekerheid te zeggen of dit dezelfde vogel als die van het Veerse Meer was, maar dit is wel het meest waarschijnlijk. Corstiaan Beeke, T. Brandsmakwartier 5, 4333 EM Middelburg Afgelopen winter is op Walcheren voor de 18*** opeenvolgende maal de midwintertelling gehouden. De midwintertelling vindt internationaal plaats in januari waarbij alle watervogels (ook steltlopers en meeuwen) en enkele extra soorten worden geteld. Vanaf 1991 is het op Walcheren de gewoonte ook alle roofvogels en de Ekster te tellen. De telling wordt landelijk gecoördineerd door SOVON met als Zeeuwse coördinator Gerard van Zuijlen. De VWG Walcheren telt de binnendijkse gebieden van Walcheren (buitendijks door het RIKZ). Dankwoord Om te beginnen worden alle tellers bedankt voor het welslagen van deze telling. Dit waren:

't Zwelmpje | 2001 | | pagina 5