mm t Zwelmpje 16 e jaargang nummer 4 november 2001 20 vogels langs de HBZW en van de drie vogels die eind september zijn geringd zijn er dan nog twee aanwezig. Week Geel Rood Blauw Groen Wit (N=l 1) (N=14) (N=16) (N=7) (N=3) 33 100% 34 18 100% 35 9 57 100% 36 0 21 63 37 0 0 44 100% 38 0 7 19 57 100% 39 0 0 19 43 67 40 0 0 25 57 41 0 0 13 57 67 42 0 0 13 57 67 52 0 0 19 43 67 Alhoewel het aantal geringde vogels in september gering is, lijkt het erop dat de Steenlopers die het eerst aankomen, sneller doortrekken dan de latere vogels en dat van de laatst aangekomen vogels het merendeel 's winters blijft. De terugmeldingen van elders komen alleen uit Den Helder en omgeving. In september en oktober zijn uit elke groep, behalve de laatste, één of twee vogels gezien. Hierna zijn in Den Helder geen gekleurmerkte vogels meer waargenomen. Helaas zijn er geen waarnemingen zuidelijk van de HBZW. Tijdens een bezoek aan de Zuidpier van IJmuiden op 30 augustus werden 21 eerstejaars Steenlopers geteld, waarvan geen één meteen ring en/of tape. Conclusie Het kleurmerkonderzoek is deels naar wens verlopen omdat inderdaad is aangetoond dat de eerstejaars Steenlopers snel doortrekken. Dit geldt met name voor de eerst aangekomen vogels. De vogels die in september aankomen blijven gemiddeld langer en een deel blijft ook 's winters. Helaas is geen inzicht verkregen in de zuidwaartse trek van de Steenlopers en hun winterverblijf. Mogelijk wordt dit verklaard door de wat tegenvallende vangstresultaten tijdens het onderzoek. Om deze reden zal het onderzoek in de komende jaren worden voortgezet. Dankwoord Bij deze willen wij iedereen bedanken voor de enthousiaste en stimulerende reacties en de spontane medewerking bij het plaatsen van de oproep. Met name willen wij Kees de Graaf, Koos Bakker, Do van Dijk en Arie Slijkerman bedanken voor hun waarnemingen c.q. terugmeldingen van gekleurmerkte Steenlopers. Mochten er nog waarnemingen/tellingen zijn uitgevoerd met negatief resultaat, dan ontvangen wij die ook graag. Nelly van Brederode A Hans Roersma, Lelieweg 2A, 1755KM Petten, 0226-383608 t Zwelmpje 16 e jaargang nummer 4 november 2001 21 ORNITHO-CUISINE Tussen alle vogelartikelen en -activiteiten door, had ik met Jan afgesproken (dit was volgens mij tijdens onze trip door de Golf van Biskaje) dat ik een vaste bijdrage voor het Zwelmpje zou leveren met betrekking tot vogels kijken vanuit culinair oogpunt, oftewel fornuis- twitchen (inductie-vogelen voor de mensen met een wat recentere keuken). Inmiddels heb ik de afgelopen jaren als kok meerdere soorten vogels mogen bereiden en proeven wat toch wel een soort dubbele ervaring geeft aan het vogels kijken; de ene avond luister je nog naar Kwartels roepend in de omgeving van Zaamslag, terwijl je de andere avond voor zo'n 400 man Kwartels staat te braden (uiteraard met kop, zodat eenieder de soort kan herkennen???). Parelhoen is een veelgevraagd gerecht, terwijl ganzenlever en eendenborst eigenlijk de normaalste zaak van de wereld zijn, om maar niet te spreken van Kwarteleitjes,... Begin vorig jaar kreeg ik per e-mail de volgende oud-Engelsche gerechten met betrekking tot Blauwe Reiger, Roerdomp, Knobbelzwaan en Kraanvogel (deze Engelse tekst is letterlijk overgenomen): Heron rosied: Take a Heron; lete him blode as a crane, And serue him in al poyntes as a crane, in scalding, drawing, and kuttyng the bone of the nekke awey, And lete the skyn be on And roste him and sause him as a crane; breke awey the bone fro ihe kne the fote, And lete the skyn be on. Bytor rosted: Take a Bitour, sle him in the mouthe, skalde him, serue him in all poyntes as thou doest a Crane, but lete him haue on his winges when he is rosted, And serue him forthe. Swan rosted: Kutte a Swan in the rove of the mouthe toward the brayne enlonge, and lete him blede, and kepe the blode for chawdewyn; or elles knytte a knot on his nek, And so late his nekke breke; then skald him. Drawe him and rost him even as thou doest goce in all poyntes, and serue him fort wit chawd-wyne. Crane rosted: Lete a Crane blode in the mouthe as thou diddist a Swan; fold up his legges, kutte of his winges at the ioynte. Next the body, drawe him, Wynde the nekke abougt the spit; putte the bill in his brest. His sauce is to be mynced with pouder of ginger, vynegre, and mustard.. Succes ermee, Erik Sanders Vluchtende Roerdomp

't Zwelmpje | 2001 | | pagina 12