&--CS t Zwelmpje 16' jaargang nummer 4 november 2001 REDACTIONEEL Jan Goedbloed NOTEER IN UW AGENDA 30 januari 19.30 Soortenbeleidsplan Zeeland 16 (15-17) februari Ganzen en Kleine zwanentelling 27 februari 19.30 Jaarvergadering en video t Zwelmpje 16 e jaargang nummer 4 november 2001 16 (15-17) maart Ganzen en Kleine zwanentelling 16 maart Big Day 27 maart 19.30 Siberië EEN APRILDAG IN TWEEDUIZENEEN Vijf uur in de morgen Een wekker rinkelt Eindeloze seconde tussen slapen en ontwaken De man veert op Naast hem draait warm een vrouw Op z'n tenen de trap af Een plens koud water in 't gelaat Rugtas op en laarzen aan De deur kraakt Onverlichte spaken langs de vesten Zwart gapende ramen Ginds een lichtpunt aan de Noordweg Ontmoeting met twee gelijkgestemden Jongensachtig enthousiasme Lampen uit, jassen aan Een merel breekt de stilte Een ander geluid zwelt aan Glunderende hoofden; "Zilvermeeuw!" Er wordt een kruis gezet Draaiende pedalen en gekromde ruggen Richting Koudekerke Nevel boven de watergang Een Rietzanger kraakt onzichtbaar Een moment van genieten Wat verderop een boerenschuur Geteerde planken, machtige spanten Zoekende handen, een lichtknop Acrobatiek op een zwiepende ladder Een witte schim verdwijnt door het zwarte gat Missie geslaagd! Slingerend door de duinen Een aanzwellend koor verdrijft de schemer Voorgoed 2 INHOUD blz Redactioneel Agenda 2 Een aprildag in tweeduizendeneen 3 Geslachtsbepaling Huiskraai Renesse 5 Recordaantal Kleine rietganzen trekkend over Walcheren 6 Voorkomen van de Kwak op Walcheren in de jaren 90 8 Enkele punten uit de lezing van Kees Camphuysen 9 Verslag Pelagische Tocht 15 september 2001 10 Aankondiging Pelagische tocht 28 september 2002 12 Taigaboomkruiper bij Fort Rammekens 12 Het ringen van vogels in Oranjezon, Jaarverslag 1999 13 Slaaptrek Roeken en Kauwen: een indrukwekkend fenomeen 16 De Kerkuil in 2001 17 Amerikaanse goudplevier aan de Zandvooriweg 18 Doortrek van Steenlopers aan de Hondsbossche Zeewering 19 Ornitho-cuisine 21 Recente meldingen zomer 2001 (juni-augustus) 22 In memoriam Dolf Schaap 24 Zoals jullie inmiddels gewend zijn, is ook dit Zwelmpje weer later dan eigenlijk de bedoeling is. Ik verhuis per 1 maart (voor het adres zie pagina 1) en hoop daarna meer tijd te hebben voor het kijken naar en genieten van vogels èn het weer in de pas laten lopen van 't Zwelmpje. In dit nummer staan dan eindelijk de beloofde verslagen van de grote activiteiten in 2001 namelijk de tweede Fiets Big Day en de Pelagische Tocht. Zie ook de aankondiging van deze activiteiten in 2002, geef je snel op. Deze lezing (powerpoint-presentatie) door dhr Piet van Reest van de Provincie Zeeland begint met een algemeen gedeelte over het soortenbeleidsplan. Daarna wil Piet "inzoomen" op de provincie Zeeland en specifiek op Walcheren. De belangrijke en heus wel interessante jaarvergadering met verkiezing van bestuursleden en bier en hapjes. Daarna zullen we een video, met zorg uitgezocht door Rob, vertonen. Naar verluid zal dhr Sponselee in eigen persoon aanwezig zijn, voorwaar een unicum. 3 De derde Big Day Walcheren op de fiets, deze keer georganiseerd door Gido en Jaco. Teams kunnen zich bij hen aanmelden. Dialezing door Chris Schenk. Hoge kwaliteit! Waarschijnlijk minstens zo mooi als de lezing die Chris op 24 mei 2000 gaf over natuur en vogels in Noord-Canada.

't Zwelmpje | 2001 | | pagina 3