s/ 1 t Zwtlmpje 16 e jaargang nummer 4 november 2001 Aan de einder Westkapelle, 't Zuiderhoofd Boterhammen eten in 't Kiekuus De eerste Dwergsterns haasten zich naar noord Zwarte Zee-eendstippen aan de horizon Ontmoeting op de Zeedijk; De Onvoorbereiden Opbieden van soorten, geheimzinnigheid Een ieder gaat zijns weegs Andere ontmoetingen volgen Met vrienden al dan niet gevederd De lijst groeit Oeverzwaluw negenentachtig Braamsluiper negentig Maar de begeerde Goudvink zwijgt En verbergt zich in 't struweel Bij de frituur onder de Campveersche Toren Worden rossen gestald Vermoeide benen gestrekt En knagende magen gevuld Verder trekt de karavaan Lege ogen dwalend over kale akkers De voorzitter raakt achterop Traagmalende knieën raken haast zijn kin Daar Waar werf, kranen en fabrieken samenkomen Wordt opnieuw gerust En gewerkt Rotgans, Eider, Rosse Grutto Vormen de buit Een half etmaal na 't ontwaken Doemt Middelburg weer op De cirkel is rond Een laatste krachtsinspanning Tenslotte Brengt een Slechtvalk in Schellach De stand op honderdvijf Rond de klok van zes Vormen de zeventien mannen Van zes strijdende partijen Eén gezelschap Op het erf van 't Uulenhof Er wordt gelachen en gedronken En tijdens het nuttigen van buitenlandse spijzen t Zwe/mpJ'e 16 e jaargang nummer 4 november 2001 Wijst het lot "The unprepaired" als winnaars aan Van deze Grote Dag Die geen verliezers kent Jaco (inclusief tekeningen) (exclusief wekkers) GESLACHTSBEPALING HUISKRAAIRENESSE. 4 5 Wat vooraf gina: Op woensdag 28 februari dit jaar besloten Gerwin en ondergetekende de Grote grijze snip weer eens te bezoeken. De snip was al gevonden, maar liet zich erg slecht bekijken door de grote afstand en het slechte weer, dus besloten we langs de Huiskraai te gaan. De alom beroemde Huiskraai, die al jaren in de omgeving van Renesse huist, zat de laatste tijd regelmatig op een parkeerplaats net ten oosten van Renesse. Toen we op die parkeerplaats aankwamen, liet de kraai nog even op zich wachten, wat ons de gelegenheid gaf om wat te babbelen met een lokaal vrouwtje wat op ons af kwam lopen. Ze bleek al jaren in een wit huisje naast de parkeerplaats te wonen met haar kleine witte hondje (essentieel in dit verhaal). Zoals gewoonlijk begon ze meteen met vragen wat wij hier deden, kijkend naar al die optische apparatuur, bergen brood en koffiekannen. Daarop anlwoordde wij natuurlijk beleefd dat we op zoek waren naar een zeldzame kraai, de Huiskraai. Toen zei het vrouwtje: Oh, maar die ken ik, dat is mijn kraai en het is een Bonte kraai.' Gerwin en ik keken elkaar verbaasd aan en dachten waarschijnlijk allebei hetzelfde. Maar het vrouwtje ging verder:Dat is het vriendje van m'n hondje, elke ochtend zit hij in de boom en roept dan twee tot drie keer en dan eten ze samen uit de zelfde bakNu keek Gerwin me nog vreemder aanl Het bleek dus dat de Huiskraai een innige relatie met het kleine witte hondje had. Uit haar verhaal bleek dat de kraai in de zomermaanden ergens anders verbleef en als hij terug kwam leefde het hondje weer helemaal op. Het hondje is zelfs een keer erg ziek geweest en is abrupt beter geworden toen de kraai terug kwam in de winter. Natuurlijk hadden Gerwin en ik onze twijfels bij dit verhaal toen ze weer met haar hondje naar huis ging en ons nog succes wenste. Maar toen vijf minuten later de Huiskraai aan kwam vliegen, in de boom ging zitten en drie keer riep (iets hoger en zachter dan Zwarte kraai), leken het toch niet allemaal leugens. Want het hondje kwam daarop al blaffend naar buiten. De geslachtsbepaling: Nadat de kraai en het hondje wat hadden bijgepraat, vloog de vogel samen met een groep Kauwen richting de parkeerplaats. Het viel ons op dat de vogel, tijdens het voeren met brood en salami, steeds in de buurt bleef van een en dezelfde Kauw. Blijkbaar beschouwde de vogel de Kauw als zijn of haar partner. En daar kwamen we dan ook al snel achter. Telkens als de vogel een stukje brood had bemachtigd, vloog hij/zij naar de boom waar de Kauw in zat en begon hem/haar te voeren. Dat gebeurde op een soort van liefkozende manier, niet de manier

't Zwelmpje | 2001 | | pagina 4