de Nolle (SL e.a.). Geelaorzen moesten ook met een lampje gezocht worden: 12/101 opslagterrein (JL), 03/11 1 -» Westkapelle (TL) en 10/11 1 -> Nolle (PLM). Op 05/10 tikte een Dweraaors langs de Nolle en op zowel 12 en 13/10 tsipte hier een Bosaors over. De laatste, maarzeker niet de slechtste soort van dit overzicht was een Grauwe Gors, uiteraard langs de Nolle op 18/10. DODE GROTE STERN IN FEBRUARI 1996 In de nalatenschap van Dolf Schaap deed Jos Tramper onlangs een interessante vondst, namelijk een terugmeldingsformulier van het Vogeltrekstation. Hierin werd melding gemaakt van de vondst van een dode Grote Stem op I februari 1996 op het strand van Zoutelande. De vogel was voorzien van een ring uit Stockholm met ringnummer 5093813 en was op 4 juni 1975 als pullus geringd te Karlskrona, Smorpundsholmen, Blekinge, Zweden. De afstand tussen ring- en vindplaats bedroeg 944 km, de verstreken tijd was 7547 dagen, dit is meer dan 20 jaar! De vogel was minder dan een week dood en van de kou omgekomen. Er wordt niet vermeld of de vogel is aangespoeld (dus elders doodgegaan) of vliegend in Zoutelande is beland. Volgens 'Vogels van Walcheren' door Walhout Twiskzijn winterwaarnemingen schaars, namelijk van 7 tot 30 januari 19701 ex in de binnenhavens van Vlissingen, op 23 december 1981 2 ex langs Westkapelle, op 3 maart 1990 2 ex in de Sloehaven en op 9 januari 1991 2 ex in de Westerscheldemonding. Op 23 december 1978 werd een dode Grote Stern gevonden aan de Veerse Dam. Deze vogel was geringd in Noord-Amerika en behoorde tot de niet eerder in West-Europa vastgestelde ondersoort Sterna sandvicensis acuflavidus. FLOOR, BEDANKT Op 27 februari vond de jaarvergadering plaats. Deze aflevering vond plaats zonder noemenswaardige discussie en er zal derhalve geen verslag van gepubliceerd worden. Floor Arts verliet na jarenlange inzet het bestuur en gaf het penningmeesterschap over aan Erik Sanders. Floor, ontzettend bedankt voor al die jaren als voorzitter en penningmeester van de VWG. CONTRIBUTIE De nieuwe penningmeester roept allen op de contributie van 18,— voor het jaar 2002 te storten op Postgiro 532497 of Bankrekening 82.31.21.739. GEZOCHT De onderzoekscoördinator zoekt iemand die het organiseren van de winter- tellingen op zich wil nemen. Neem contact óp met Gerwin Geertse, 0118-591693 of ggeertse@hotmail.com. PELAGISCHE TOCHT 28 SEPTEMBER 2002 Je kunt je natuurlijk opgeven bij Jan Goedbloed, Sardijngeullaan 12, 4371 PS Koudekerke, 0118-593096, uulenhof@zeelandnet.nl, maar inschrijving kan alleen door 25,~, te storten op giro 1899645. Dit betekent dus dat ieder die zich wel opgegeven heeft, maar nog niets betaald, geen recht heeft op deelname. Zorg dat je er op tijd bij bent. Na inschrijving krijg je een bevestiging per e-mail of post. OPROEP Door ingrepen in het landschap, buiten de officiële natuurgebieden, ondernemen de overheid en particuliere terreinbeheerders pogingen om 'nieuwe natuur" een kans te geven. Deze aanpak vormt een aanvulling op het streven naar behoud van bestaande natuurwaarden. 'Nieuwe natuur" wordt ook gezien als een manier om verlies van bestaande natuurwaarden te compenseren, bijvoorbeeld wanneer de plannen voorde aanleg van een containerkade bij de Kaloot doorgang vinden. Wij willen graag in beeld brengen wat die 'nieuwe natuur' voor vogels en vogelaars betekent. Daarom zijn we op zoek naar vogel- en landschapsfoto's en vogelwaarnemingen uit die gebieden. Verder horen we graag wat jullie van de (ontwikkelingen in die) gebieden vinden: zijn ze een aanwinst, wordt slechts 'oude' voor 'nieuwe' natuur ingewisseld, welke ontwikkelingsfasen zijn het interessantst etc.? Op Walcheren zijn, in tegenstelling tot verschillende andere regio's in Zeeland, slechts kleine oppervlaktes voor dit doel op de schop gegaan. De bekendste voorbeelden zijn het buitendijks terrein bij Rammekenshoek (aanleg slufter en duingebied) en de vergraving van vroongronden tussen Westkapelle en Domburg. Minder bekend is bijvoorbeeld het maken van natuurvriendelijke oevers langs de watergang tussen het Zilveren Schor en Veere. Ook aan deze kleinere ingrepen willen we aandacht besteden, evenals aan maatregelen die nog op stapel staan: bijvoorbeeld in de omgeving van de Zandvoortweg (verwerving Zeeuws Landschap) en nabij de kreek van Westkapelle (oeverzwaluw-wal). En wie iets kwijt wil over bijvoorbeeld het nieuwe Westkappelse bos en de vogels daar, die kan ook bij ons terecht. Op een aantal panelen in het Milieu Educatie Centrum in Vlissingen zullen we de binnengekomen informatie en foto's tentoonstellen. Daarnaast denken we ook aan een bijdrage voort Zwelmpje en mogelijk de VWG-site. Wie gebruik wil maken van de post stuurt het naar: twisk@zeelandnet.nl of arts@zeelandnet.nl of t Zwelmpje 17e jaargang nummer 1 februari2002 22 Jaco Wathout Jan Goedbloed t Zwelmpje 17e jaargang nummer 1 februari2002 23

't Zwelmpje | 2002 | | pagina 13