Een opvallend gegeven is het optreden van plaatselijke verschillen. In enkele dorpen en stedelijke woonwijken was de soort compleet verdwenen (bv. St. Laurens), in andere dorpen was zelfs een vooruitgang te bespeuren (bv. Ritthem). Tevens waren er op enkele plaatsen nieuwe kolonies ontstaan. In figuur 4 is de verplaatsing van de nesten t.o.v 1994 weergegeven. Wat opvalt is dat een groot deel (78%) van de locaties is verlaten of nieuw bezet. 22% van de locaties wordt nog steeds bezet. Het verlaten van geschikte locaties kan niet direct in verband worden gebracht met het ongeschikt worden van de nestgelegenheid. Op enkele na, zijn namelijk de meeste locaties niet veranderd in de afgelopen jaren. Het opportunistische gedrag stelt de soort in staat om nieuwe geschikte gebieden te kunnen koloniseren, wat een groot voordeel voor hun overleving kan hebben. Ook tijdens de inventarisatie is mij op gevallen dat in nieuwe woonwijken al reeds nesten waren te vinden. aantal bewoonde nesten per gehucht/dorp/stad plaats 2001 Oostkapelle 45 Middelburg 4 Grijpskerke 4 Oost-Souburg 23 Serooskerke West-Souburg 7 Veere 34 Vlissingen 8 Zanddijk 17 Biggekerke 15 Gapinge 9 Koudekerke 10 Sint Laurens 0 Zoutelande 12 Noordweg/Brigdamme 10 Meliskerke 3 Arnemuiden 53 Westkapelle 18 Nieuw St. Joosland 2 Aagtekerke 11 Ritthem 18 Domburg 3 St. Jan ter Heere 8 Vrouwenpolder 52 Kleverskerke 10 tabel J: aantal bewoonde nesten per gehucht/dorp/stad Conclusie: De Walcherse Huiszwaluw-populatie wordt geschat op 360-400 broedparen. Dit betekent een afname van 50-57% t.o.v. 1994 en vergelijkbaar met de ontwikkeling in de jaren zeventig. De grote steden Middelburg en Vlissingen zijn bijna geheel veriaten en ook het platteland (excl. de dorpen) is nog steeds een slecht onderkomen voorde soort. De soort is vooral te vinden in dorpen, waarvan Vrouwenpolder, Oostkapelle, Veere/Zanddijk en Arnemuiden de grootste concentraties bezitten. Slechts Vrouwenpolder, Ritthem, Kleverskerke en Arnemuiden kennen slechts een zeer lichte af- of toename. De soort lijkt niet honkvast te zijn en bezet net zo snel nieuwe locaties als de soort ze verlaat. De afname is niet direct te wijten aan het verdwijnen van geschikte nestgelegenheid en verloopt niet synchroon over het eiland. De Huiszwaluw is het laatste decennium sterk achteruit gegaan en verdere monitoring van de soort is daarom erg zinvol. SCHAARSE BROEDVOGELS VAN WALCHEREN IN 2001 In 2001 is er een vervolg gemaakt met het verzamelen van gegevens van schaarse broedvogels. Het overzichtje is verre van volledig en het gros van eigen hand. Degenen die de moeite namen om hun waarnemingen door te geven: veel dank! Aanvullingen graag doorgeven (er ontbreken vast nog soorten als Goudhaan en Sijs). Ook voor dit seizoen (2002) zijn gegevens weer van harte welkom! In het volgende overzicht staat achter de soortnaam, de broedzekerheid van de gevonden territoria vermeld. Kolonievogels Blauwe Reiger (4 kolonies, 92 nesten) Op Walcheren zijn vier kolonies aanwezig met in totaal 95 nesten. Het aantal nesten is in 2001 behoorlijk toegenomen. Ter Hooge, Middelburg kende een record van 70 nesten, terwijl de kolonie van het Nollebos, Vlissingen van 0 in 2000 steeg naar 4 nesten. Ook in Overduin was er een groei te bespeuren (van 1 [in 2000] naar 3 nesten). De kolonie in de Mantelinge, Domburg bleef op hetzelfde peil met 18 nesten. Ter Hooge, Middelburg: 70 nesten (K. Minnaar) Ter Mantelinge, Domburg: 18 nesten Nollebos, Vlissingen: 4 nesten Overduin, Oostkapelle: 3 nesten Kokmeeuw (2 kolonies, 148 nesten) De grootste kolonie aan de Veerse Vest, Veere telde 115 nesten. De andere kolonie in Fort den Haak, Vrouwenpolder, was goed voor 33 nesten. Schaarse soorten Fuut (3 zeker, 2 waarschijnlijk, 1 mogelijk): Het belangrijkste gedeelte broedde in en rond de Veerse kreken (figuur 1). Eén in de kreken (nest), twee in de vest (nest, paar), één in het Caissonterrein wcrteigang üongen,G°Pin9Se t Zwelmpje 17' jaargang nummer 1 februari2002 t Zwelmpje 17' jaargang nummer 1 februari2002 7 Gerwin Geertse

't Zwelmpje | 2002 | | pagina 5