Een andere broedplaats was op de Oranjeplaat (nest). De traditionele broedplaatsen worden dus nog steeds goed bezet. Bezetting van watergangen (noord-Walcheren?) acht ik goed mogelijk. Slobeend (1 zeker, 2 mogelijk): Het aantal opgemerkte paar Slobeenden was erg karig. Slechts een nest werd gevonden op de Werf Scheldepoort. Aan de Zoetendaalseweg, Grijpskerke waren het gehele broedseizoen twee waakzame mannetjes aanwezig. De Walhout Twisk vermelden Rammekenshoek met 7-8 paar als bolwerk en ook in de Veerse Kreken worden broedgevallen vermeld. In beide gebieden is enkele malen gericht gezocht; in de Rammekenshoek kwam ik slechts één keer tot een poetsend mannetje. Is de soort afgenomen als broedvogel? Kluut (15 zeker): Op drie plaatsen kwam de soort tot broeden. In de Kleverskerkse Welhoek en de Oude Veerseweg waren resp. 5 en 7 nesten aanwezig. De drie andere nesten waren aanwezig op de Haringvreter. Grutto (29-32 paar): In de Walhout Twisk staat deze soort beschreven als een broedvogel met 20-30 paar. 2001 was dus geen slecht jaar! Een opsomming van de broedplaatsen: St. Laurensehoek: 13-15 paar, Zoetendaalseweg: 5 paar, Kleverskerkse Weihoek: 5 paar, Baaijenhovenseweg: 4 paar, Oude Veerseweg: 1-2 paar, Van 't Hofweg: 1 paar. Er was één koppel dat een nest had op een akker aan de Baaijenhovenseweg, Grijpskerke. Waarschijnlijk is dit nest verloren gegaan. Boompieper In Oranjezon is de soort nog steeds aanwezig. Buiten om dit gebied zijn mij geen territoriale vogels bekend. Blauwborst (5 mogelijk): Bijna alle territoriale vogels (4 stuks) hadden een plekje op de opspuiting Scheldepoort. Een zingend mannetje was meer dan een week aanwezig langs de Schoonoordse Sprink, Grijpskerke. Waarschijnlijk heeft de vogel hier niet gebroed. Gekraagde Roodstaart (1 waarschijnlijk, 2 mogelijk): In Oranjezon bevindt zich nog een onbekend aantal paren. Tweemaal een vroeg ochtendbezoek in Oranjebosch leverde geen enkele vogel op. Het enige territoriaal alarmerend) geval buitenom Oranjezon was in het Berkenbosch, Oostkapelle. In de rest van de landgoederen was geen enkele vogel te bekennen. Tot slot waren er eenmaal "in de goede tijd" zingende mannetjes aanwezig aan de Oude Veerseweg en de Jacob Catsweg, Grijpskerke. Roodborsttapuit (6 zeker, 10 mogelijk) In totaal werden 16 territoriale vogels opgemerkt; Oranjezon niet meegerekend. Waarschijnlijk zijn hier ook enkele broedgevallen geweest. De soort komt verspreid tussen de Veerse dam en Westkapelle voor. Tussen Westkapelle en Vlissingen ontbreekt de soort. Rond Scheldepoort waren twee paar aanwezig. Het traditionele bolwerk van de soort, de golfbaan van Domburg is geslonken tot drie figuur 2: Broedverspreiding Roodborsttapuit Sprinkhaanzanger (1 mogelijk): Buiten om Oranjezon werd één territorium opgemerkt in de duinen van Westhove. In de duinen tussen Zoutelande en Vlissingen bevinden zich ook ieder jaar verschillende territoria eind april. Deze verdwijnen echter weer snel; het zijn dus veelal doortrekkers. Rietzanger (11 mogelijk): De Rietzanger sprong er met 11 territoria uit. De soort lijkt helemaal weer terug te zijn. De hoogste aantallen zaten rond Scheldepoort (6 terr.). Andere plaatsen waren Ford Ram m ekens (2), voorm. ijsbaan te Westkapelle (1) en de Veerse kreken (2). Fluiter (4 mogelijk): Deze soort was weer duidelijk aanwezig. Buitenom de genoemde vier zingende individuen zal er in Oranjezon ook nog wel een aantal gezeten figuur 3: Broedverspreiding Rietzanger2001 hebben. De territoriale vogels bevonden zich in Duno Oost kapelle, Meiveld, Middelburg, Ter Hoge, Middelburg en het Nollebos. Wielewaal (7 mogelijk): De Wielewaal vindt zijn broedvoorkomen verspreid over Walcheren, hoewel het aantal gevonden territoria waarschijnlijk verre van volledig is (buitenom Oranjezon). Plaatsen waar zingende mannetjes en soms ook krijsende vrouwtjes werden waargenomen zijn: de Vierhoogten, Oostkapelle (2); Rammekenshoek t Zwetmpje 17e jaargang nummer 1 februari 2002 8 t Zwelmpje 17' jaargang nummer 1 februari 2002 9

't Zwelmpje | 2002 | | pagina 6