(1), Ter Hoge, Middelburg (1); Duno, Oostkapelle (1); Veerse kreken (1); Haringvreter (1) en Oranjebosch (1). Goudvink (5 mogelijk): Buiten Oranjezon werden 5 mogelijke gevallen opgemerkt. De waarnemingen betroffen veelal roepende mannetjes en paren. In de duintjes ten zuidoosten van Vrouwenpolder zaten twee koppels; Breezand 1 koppel en de Veerse kreken incl. het Caissonterrein brachten nog eens twee paren. Zeldzame soorten Kwak (0-1): In de Veerse kreken was gedurende het broedseizoen een adulte vogel aanwezig. Broeden werd niet vastgesteld. Grauwe Gans (2 zeker, 5 mogelijk): Het eerste broedgeval voor Walcheren dateert uit 1992 uit het restant van de Sloekreek (gemeente Goes?). In 2001 werden verschillende wilde koppels gezien, waarvan er minstens twee tot broeden kwamen: één in de Rammekenshoek en één in de Westkapelse Oostkreek. Het broedsel uit de Oostkreek was in ieder geval succesvol (met jongen). In de Sloekreek kwam tevens een koppel succesvol tot broeden (officieel buiten Walcheren!). Waarnemingen van paren die niet tot broeden kwamen, kwamen uit: 't Vroon, Hogeweg, Westkapelle (1 paar); Van 't Hofweg, St. Laurens (2 paar) en de Haringvreter (>2 paar). Nijlgans (1 mogelijk): Van deze soort is geen enkel zeker broedgeval bekend in 2001Het enige koppel dat voldeed aan de normen was dat van de Van 't Hofweg, St. Laurens. Het enige Walcherse broedgeval tot nu toe is bekend van de Haringvreter begin de jaren 1990. Mandarijneend (1 zeker): Aan de Golsteinseweg, bij Middelburg werd een broedend vrouwtje in een boerenschuur gevonden. Het nest bevond zich tussen strobalen, naast een Kerkuil enkast! Of het broedsel ook succesvol is geweest, valt niet met zekerheid te zeggen. Bontbekplevier (2 zeker): Na de verdwijning van Strand- en Kleine Plevier houdt deze soort het nog uit. Twee nesten werden gevonden. Eén op het hovercraft strandje van Ritthem en één langs de Veerse Dam. Waterral (1 zeker, 1 mogelijk): Het enige zekere broedgeval betrof een gemengd nest met een Fazant, net onder Middelburg. Het andere geval was een territoriale vogel en een zichtwaarneming in de Rammekenshoek. Houtsnip (1 mogelijk): Het broedvoorkomen van de Houtsnip op Walcheren blijft gehuld onder een deken van mystiek. Een baltsende vogel werd opgemerkt op 17 april bij het pompstation Oranjezon. Zilvermeeuw (1 zeker): Erg bijzonder was de vondst van enkele pullen op het dak van de Hogeschool Zeeland. De jongen zijn gefotografeerd en geringd. Boomleeuwerik (1 mogelijk): Deze soort is een voormalige broedvogel op Walcheren met als laatste geval in de jaren zeventig. Verrassend was dan ook een zingende vogel bij pompstation Oranjezon op 16 maart. Of de vogel nadien nog is gehoord is onbekend. Kuifleeuwerik (0-1 mogelijk): Dit geval bestaat uit een overvliegende zingende vogel ergens in de omgeving van Vrouwenpolder. GROTE PIJLSTORAAVOGEL LANGS ORANJEZON IN 1981 Zoals de hele Vogelwerkgroep inmiddels wel zal weten ben ik per 1 maart 2002 verhuisd. Tot mijn niet geringe vreugde vond ik op 2 februari bij het opruimen van de zolder een velletje papier waarop ik melding maakte van enkele van mijn waarnemingen van voor 1985. Hierbij waren een broedgeval/nestvondst van de Watersnip op het caissonterrein bij Oostwatering rond 1966 en de waarneming van 2 Reuzensterns op 16 september 1984 over de Veerse Kreken (en niet de Veerse Dam zoals vermeld in 'Vogels van Walcheren'), van een Grote Burgemeester 1® winter vliegend langs het ijzeren torentje van Westkapelle op 1 januari 1985, en van een Grote pijlstormvogel op 11 oktober 1981 langs het strand van Oranjezon. Van deze laatste waarneming had ik aantekeningen gemaakt op het formulier voor de stookolieslachtoffertellingen, uitgegeven door de NSO (Nederlands Stookolieslachtoffer Onderzoek) en voor Walcheren georganiseerd door Vogelasiel de Mikke. Dit formulier had ik met aantekeningen en al ingeleverd en moet nog in het archief van het NSO aanwezig zijn, maar ga daar maar eens naar zoeken. Op die bewuste dag 11 oktober 1981 liep ik 's ochtends de route Oostkapelle - Veerse Dam bij een harde westenwind en halfbewolkt weer met behoorlijk veel zon. De dag ervoor was er een zware westerstorm geweest, pal de Oosterschelde in. Let wel: er was nog geen Stormvloedkering. Toen ik ter hoogte van de duinovergang Oranjezon was, zag ik een groep vogels net achter de branding aankomen. Ze waren van boven zwart en van onder wit met zwarte randen en ze t Zwelmpje 17' jaargang nummer 1 februari 2002 10 VfV-• iV t Zwelmpje 17' jaargang nummer 1 februari2002 11 Gerwin Geertse

't Zwelmpje | 2002 | | pagina 7