2* plaats De club der Unprepareds, winnaars van vorig jaar en vijf man sterk, nl. Arjen van Gilst, Sander Lilipaly, Tobi Koppejan, Erik Sanders en Rob Sponselee, scoorden 104 soorten. Ze begonnen bij Rammekens om 6.30 u. Leuke soorten waren: Blauwborst, Beflijster, Kramsvogel en Rietzanger bij Scheldepoort, 5 Kleine plevieren in de slufter van Rammekens, 1 man Grote zaagbek over de zeedijk bij de Spuikom, en een Kuifaalscholver bij de buitenhaven van Vlissingen. De Sprinkhaanzanger die bij Westduin zong was vrijwel zeker de vroegste ooit voor Walcherenl Inmiddels stond de teller al op 76 soorten. De verdere route leidde langs Westkapelle (Regenwulp, Kemphaan, Rouwkwik), Oranjezon (Havik, Boomleeuwerik), Polredijk (Goudvink), Veerse kreken en Oude Veerseweg (Kleine Zilverreiger, Lepelaar) naar café de Bommel om 17.00 uur. Een uur te vroeg want de soorten waren opl Opvallend weinig zomervogels werden gescoord: 1 Tapuit, 3 Boerenzwaluwen en 2 Gele kwikken. Belangrijkste missers waren: Rotgans, Tafeleend, Brilduiker, Middelste Zaagbek en het kleine spul in Oranjezon. 1e plaats Uiteindelijk ging de Gouden Verrekijker naar de Heitendurpse U ulskukens die een geheel eigen logo en briefpapier voor deze gelegenheid ontwikkeld hadden. Jan Tuin, Marcel Klootwijk en Jan Goedbloed waren natuurlijk apetrots dat ze gewonnen en een fiks aantal gerenommeerde walcherse vogelaars achter zich gelaten hadden. Zij startten om 5.00 u in Grijpskerke (Heitendurp) met Kerkuil en waren exact om 16.59 u in De Bommel. Om 6.00 u liepen ze in Waterwingebied Oranjezon met o.a. Drieteenstrandloper, Ransuil, 3 roepende Houtsnippen, 13 Kruisbekken, Havik, Grote Lijster, Boomleeuwerik en veel Kepen. Bij het veriaten van Oranjezon stond de teller al op 55. Na Fort Den Haak (Waterral, Watersnip) en Veerse Dam (Dwergmeeuw, Visdief, Zwarte Zee-eend, Kanoet) besloten ze Westkapelle links te laten liggen en via Oude Veerseweg (Kleine Plevier en Zilverreiger) en een zeer verzorgde maaltijd in huize Tuin (tussenstand 95) naar Rammekens af te reizen waar het schor en de opspuiting niet teleurstelden (Bontbekplevier, Pijlstaart, Smient, Eider, Bonte Strandloper). Achter Fort Rammekens troffen ze nog een Beflijster. Over de Schelde vloog een Slechtvalk in oostelijke richting. Missers waren Zwarte Roodstaart (zelfs bij 2 pogingen), Sperwer (alweer) en Lepelaar en van Veldleeuwerik, Boerenzwaluw, Blauwborst en Rietzanger werd slechts 1 ex gezien of gehoord. Buiten mededinging voorde Walcherse prijs, maar toch een serieuze concurrent was het Bevelands team: Niels de Schipper, Andre Hannewijk en Mark Hoekstein behaalden op Noord-Beveland het respectabele aantal van 104 soorten. Zij begonnen om 5.00 uur bij de Thoornpolder (Waterral, Ransuil), daarna via de Schotsman (Vuurgoudhaan, Zwarte Mees, Boompieper, Rouwkwikstaart, Roodborsttapuit) en de Banjaard Veerse Dam (Drieteenstrandloper, Geoorde Fuut en verrassend Zwarte Zee-eend, Jan van Gent en Kuifduiker), Jacobahaven (Kuifaal, Tapuit), de Inlagen (Blauwborst, Zomertaling, Grutto, Watersnip, Dwergmeeuw, Rietzanger en Baardmannetje), de Oosterschelde (Zeekoet) en de Katse Plaat (Slechtvalk, Strandplevier). Moeite hadden ze met Bruine Kiek, Grote Lijster, Veldleeuwerik, Torenvalk, Blauwborst en Rietzanger. De grootste 'missers' waren: Groene Specht, Staartmees, Vink, Zwarte Roodstaart, Regenwulp, Zwartkopmeeuw, Oeverzwaluw en Goudhaantje. De voorspelling van een Walchenaar dat ze het zonder meer zouden verliezen omdat het op Walcheren beter vogelen zou zijn is zeker weerlegd! Op 17 juni 2000 werden 97 soorten gezien, op 21 april 2001 105 soorten en nu op 6 april 2002 106 soorten, een nieuw record dus. Het officieuze Walcheren Fiets Big Day record staat op naam van Sander die ooit 126 soorten op één dag zag. Volgend jaar wordt zeker de 4® Walcheren Fiets Big Day georganiseerd, hopelijk met meer teams. Om een scherp record neer te kunnen zetten zal dan in mei, september of oktober gereden worden. Dat wordt weer afzien voor de deelnemers. Gido, als wielrenner, zegt altijd dat afzien leuk kan zijn, maar wat mij betreft alleen op de Big Day. GANZEN- EN ZWANENTELLING 2001/2002 In het winterseizoen van oktober 2001 tot en met maart 2002 werd door de vogelwerkgroep Walcheren voor de 22s,e achtereenvolgende keerde ganzen- en zwanentelling op binnendijks Walcheren gehouden (excl. stedelijke gebieden en Kanaal door Walcheren). De winter van 2001/2002 kenmerkte zich door het relatief zachte weer. In januari waren de aantallen ganzen en zwanen het hoogst (80 Kleine Zwanen en 1213 ganzen). De Kolgans was de algemeenste ganzensoort. Rotganzen bleven achterwege en de enige opgemerkte Brandgans was er één met een dubieuze oorsprong. Opvallend was het grote aantal Grauwe Ganzen (max 122 ex) in vergelijking met voorgaande jaren (max 18 ex in 2000/2001). De soort heeft een enorme toename in de Delta gekend vanaf de jaren '801. Een groter aantal waarnemingen tijdens de Walcherse ganzen- en zwanentellingen was na verloop van tijd dan ook wel te verwachten. Ook als broedvogel heeft de Grauwe Gans zich hier op Walcheren inmiddels geïntroduceerd. De Zwarte Zwaan is een jaarlijkse verschijning tijdens de tellingen. Van november tot en met februari werd de soort gezien met een maximum van 3 ex in december en januari. Ook deze winter werden weer het aantal jonge Knobbelzwanen genoteerd. Uit de maanden december en februari kon uit een groot aantal vogels het jongenpercentage berekend worden. Dit betreft resp. 9,8% en 8,4%. Bij de Kleine Zwaan werd 16,5% (n=79) en 13,8% (n=80) berekend, resp. uit december en januari. t Zwelmpje 17' jaargang nummer 1 februari 2002 14 t Zwelmpje 17' jaargang nummer 1 februari2002 15 Jan Goedbloed, met dank aan Gido, Rob en Mark.

't Zwelmpje | 2002 | | pagina 9