op een Franklins of een LachmeeuwGezien de grootte en lichaamsbouw dacht ik meer aan Franklins Meeuw, mijn hart zat ondertussen in mijn keel en door de telescoop werden mijn vermoedens bevestigd: het is echt, het klopt, het is een Franklins Meeuw!!!!! Op dat moment ga je van alles voelen, trillen, adrenaline die door je lichaam tekeer gaat, en toch weer die twijfel terwijl je het zeker weet, vrouw en dochter die pappa raar zien doen Ik kon Lachmeeuw uitsluiten vanwege de grootte, lichaams-bouw en de korte snavel en vrij korte poten. Het spannendste moment altijd voor mij is een dwaalgast doorgeven via de pieper en het lijntje, ben ik er zeker van, klopt het allemaal, ook nu voelde ik dit weer, je durft haast niet te piepen ondanks dat je 100% zeker bent van je zaak! Afijn, het doorgeven was gelukt en nu maar wachten op de eerste telefoontjes en twitchers, ondertussen genoot ik van de prachtige vogel in zomerkleed, het was echt genieten. De vogel was in adult zomerkleed, alleen de hoeveelheid zwart op de handpentoppen, of anders gezegd de kleine witte handpentoppen deden mij denken aan een vogel in rui naar winterkleed of een wat jongere vogel. Ondertussen zag ik Gerwin Geertse aankomen, en gebaarde naar hem om snel te komen. Stomverbaasd en van niets wetend (hij dacht moet hij nou zo opgewonden zijn over die Amigo die er nu voor de 2® dag aanwezig is) vroeg ik hem om doormijn telescoop te kijken, waarop hij antwoordde: "Jeetje wat is dat nou..., dat lijkt wel een, een, uuhh een Lachmeeuw", "Nee Gerwin het is een Franklins Meeuw!!!" We bleven op dezelfde plaats wachten op de eerste twitchers ondanks dat we er dichterbij konden komen, ik dacht, eerst door meer mensen bevestigd worden en dan pas wat dichterbij gaan. Na een klein half uurtje waren de eerste vogelaars aanwezig en na bevestiging zijn we naar de andere kant van de akker gegaan waar je hoog op de dijk staat en een stuk dichterbij, ongeveer vanaf de dijk bij het Bokkegat. De menigte groeide tot enkele tientallen vogelaars en felicitaties werden hartelijk ontvangen, een kus vol op de wang van Jan Goedbloed zal ik niet snel vergeten! Enkele keren kon de meeuw in 1 telescoopbeeld bewonderd worden met de Amerikaanse Goudplevierongelooflijk!! Klein Amerika op een Zeeuwse akker op een regenachtige zomerdag, waarnemend van onder een paraplu, wat een feest! Er werden foto's en video-opnames's gemaakt van de meeuw, de vogel zat meestal tussen de Kokmeeuwen, en af en toe vloog hij laag boven de akker op zoek naar voedsel, enkele keren riep de vogel een hees diep "gaw-gaw-gaw" De meeste Zeeuwen hebben de meeuw gezien. De volgende dag was de meeuw ook nog aanwezig op dezelfde akker. Om 13.25 uur werd via de pieper doorgegeven dat de meeuw wegvloog naar het westen, sindsdien is er niks meer vernomen. Dit betekent dat de meeuw precies 24 uur aanwezig is geweest! Ik denk dat de Franklins Meeuw op 5 juli is neergestreken op de akker (onge veer om 12.30 uur) nadat Gido en ik weg zijn gegaan, of hebben wij toen niet goed gekekenWat maakt het uit, iedereen heeft de vogel mooi gezien! Dit betrof de 4® Franklins Meeuw voor Nederland en de 1® voor de Delta, voor mij was het de 2® in Nederland. Na een mooi rijtje dwaalgasten te hebben ontdekt, is dit denk ik wel de beste en de zeldzaamste, ik zie het als bekroning van het vele afzoeken van groepen meeuwen! Tot slot een beknopte beschrijving van de Franklins Meeuw: Op basis van de vrij kleine hoeveelheid wit tussen de zwarte tekening op de handpentoppen en het grijs van het basale deel van de handpennen, en de top van plO (de buitenste grote handpen) die een klein geïsoleerd wit spiegeltje heeft in een zwart veld zou het mogelijk kunnen gaan om een 2® zomer vogel. t Zwelmpje 17jaargang nummer 2 mei 2002 Franklins Meeuw foto Tobi Koppejan t Zwelmpje 17* jaargang nummer 2 mei2002 5 Iets kleiner dan de aanwezige Kokmeeuwen, compacter en gedrongen, vooral zwaardere borst. In zit het meest duidelijk op de borst. Snavel koraalrood en iets korter en hoger dan Kokmeeuw. Kopkap gitzwart zoals Zwartkopmeeuw iets verder In nek doorlopend. Witte halve maantjes boven en onder het oog, boven het oog iets breder. Bovendelen (mantel en dekveren) eenkleurig asgrijs, lichter dan Graelsi type Kleine Mantelmeeuw en donkerder dan adult Stormmeeuw waarmee direct vergelijkbaar, ongeveer als donkere Michahellis Geelpootmeeuw. Borst, buik én onderstaart wit met een roze zweem, het duidelijkst op de middenborst. Staartwit met grijze zweem op langste bovenstaartdekveren. Vleugels in vlucht asgrijs met brede witte gehele vleugelachterrand, zowel boven- als ondervleugel, zwarte vleugelpunten zowel boven als onder duidelijk zichtbaar. Vleugel in zit, zichtbaar deel handpennen gelijk aan lengte tertials, schouderrandje (top binnenste dekveren), smal helderwit, contrasterend. P10 t/m 7 voorbij tertials, plO heeft cm brede witte top, nauwelijks gesleten. Toppen p9 t/m p7 wit en grotendeels weggesleten. Schacht plO helderwit, toppen armpennen breed en wit. Op onderzijde binnenvlag plO klein spiegeltje aanwezig. Poten donker bruinrood, donkerder dan snavel en ongeringd. Iris (oog) donkerbruin, pupil zwart.

't Zwelmpje | 2002 | | pagina 4