:V Behalve van de mens, en nu dus ook van de kraai, is van geen enkel ander dier bekend dat het doelbewust gereedschappen maakt. Chimpansees bijvoorbeeld gebruiken in het wild stenen om noten te kraken en stokjes om mieren en termieten te vangen. Maar zelf gereedschap manipuleren tot het geschikt is, deden chimpansees in gevangenschap alleen als hun dat expliciet door hun menselijke coach was geleerd. EEN ROODKOPKLAUWIER BIJ HET VEBENABOS Iedere zaterdag met mooi weer levert een kleine strijd op; welk speeltuintje bezoeken we ditmaal? De voorkeur van zowel ouders als kinderen gaat meestal uit naar de grote naast het opslagterrein van Westkapelle maar door enig tijdsgebrek gedwongen kozen "we" op 23 september 2001 voor het kleine speeltuintje in het Walcherse binnenduin ter hoogte van Vebenabos. Al na enkele ogenblikken ontdekte ik om een juveniele klauwier. De vogel bevond zich in een bramenstruweel waar hij foerageerde op hommels en zweefvliegen. Hierbij bleef hij aanvankelijk zeer verborgen in de bosjes van het ruiterpad maar tijdens een kort telefoongesprek met Mark Hoekstein omtrent de determinatie van juveniele klauwieren zette hij zich op de top van een meidoom. Plotseling leverde de herkenning geen problemen meer op. De belangrijkste kenmerken zijn op de door Niels de Schipper gemaakte dia prima te zien. De rossige kop, en bruine grondkleur gecombineerd met schouderveren met lichte centra en de grote witte vlek op de basis van de handpennen sluiten alle andere klauwieren uit. In vlucht vielen naast de witte vlekken op de basis van de handpennen ook de lichte stuit op, terwijl staart en handpennen eenkleurig matbruin waren. De sterk geschubde onderzijde en buitengewoon bonte kruintekening komen alleen bij juveniele vogels voor. De vogel kon tot ongeveer 19.00 uur worden bekeken door diverse Walcherse vogelaars. Peter Meininger, Mark Hoekstein en Niels de Schipper wisten de vogel te fotograferen. Na 19.00 werd de vogel niet meer gezien en zoekacties op maandag 24 september leverden niets op. Ondanks een schier oneindige strook geschikt habitat zijn klauwieren op Walcheren zeldzaam. Slechts tweemaal eerder werden Roodkopklauwieren op Walcheren gezien (Walhout Twisk 1998). Op 14 mei 1956 en op 4 oktober 1984. Beide malen betrof het een adulte vogel in gezelschap van enkele Grauwe Klauwieren. Roodkopklauwieren worden sinds 1957 door de CDNA beoordeeld. In de periode 1957 tot en met 1998 werden slechts drie waarnemingen aanvaard; twee in mei en één in oktober. Daarnaast werden nog enkele (ongetwijfeld juist gedetermineerde) Roodkopklauwieren niet aan de commissie voorgelegd. Mocht iemand in het bezit zijn van een beschrijving of foto van een dergelijk geval dan houd ik mij van harte aanbevolen. SCHREEUWAREND BOVEN MIDDELBURGSE BRADERIE Op 15 juni om ongeveer 12.45 u liepen mijn vrouw Marioes en ik op de braderie in Middelburg. Toen we in de Langeviele liepen, hoorde ik meeuwen krijsen. Ik keek omhoog en zag vrij hoog 2 Zilvermeeuwen achter een arend aanvliegen, min of meer in noordelijke richting. De meeuwen gaven het op en de arend keerde en daalde boven Middelburg en vloog terug richting de Herengracht. Vanaf het bolwerk echter vlogen 2 Zwarte kraaien op die de vogel direct aanvielen zodat deze snel in (noord)oostelijke richting verdween. Helaas had ik niks bij me, geen verrekijker, maar ook geen mobiel en geen telefoonnummers van vogelaars. En bovendien wel een andere afspraak. Dat ik deze vogel pas 's middags meldde op de e-mailgroep werd niet in dank aangenomen, maar leverde aardig wat protesten op. De arend was niet bijzonder groot in vergelijking met de meeuwen en kraaien. De lichte armvlekken en de verhoudingen tussen snavel, kop, lichaam en staart deden me, ook zonder kijker, direct denken aan Schreeuw arend, welke ik anderhalve week eerder nog dagelijks zag in Oost-Polen. De arend was als gezegd niet groot en had een vrij korte donkere staart. De kop leek wel wat op die van Buizerd en de snavel was niet groot. De vleugels waren breed met duidelijke vingers. De onderzijde van de vleugels bestond uit donkere hand- en armpennen en lichtere onderdekveren. Tegen de zeer lichte lucht waren de vlekken die aan de bovenzijde op de basis van de handpennen zitten recht van t Zwelmpje 17" jaargang nummer 2 mei 2002 8 Overgenomen uit de bijlage Wetenschap Onderwijs van het NRC van 10 augustus foto Niels de Schipper Juveniele Roodkopklauwier t Zweimpje 17e Jaargang nummer 2 mei2002 9 Pim Wolf, Batenburg 63, 4385 HO V/issingen wolfpf@zeelandnet. m

't Zwelmpje | 2002 | | pagina 6